BIO BAZÉNY: Přírodní koupání přímo na vaší zahradě

18. 6. 2016
V souvislosti s koupáním a plaváním si většina pravděpodobně automaticky představí bazén. Nicméně pobyt ve vodě nabízejí i zahradní jezírka - bio bazény. A koupání v nich je, ve srovnání s "obyčejnými" bazény - dokonce zdravější a snad i zajímavější; jednoduše řečeno, jako v přírodě.

Bio bazén je v zásadě možné vybudovat kdekoliv v zahradě, ale doporučuje se neumisťovat jej pod větší stromy, protože listí nebo jehličí vodu znečišťuje a hnilobné procesy pak narušují jeho biologickou rovnováhu. Přihlédnout bychom měli i ke světelným podmínkám zvoleného místa. Ideální je místo, kde vzhledem k nárokům vodních rostlin v průběhu dne alespoň na pár hodin vystřídá sluneční paprsky stín. Tvary a rozměry bio bazénů jsou téměř neomezené a jejich volba závisí především na požadavcích a přáních majitele. Při jejich výběru je dobré vycházet z dispozice okolního terénu; neboť jedině tak lze dosáhnout dokonalé harmonie bio bazénu a okolního prostředí.

V bio bazénu se vykoupete bez chlóru

Bio bazény mohou mít přirozený tvar jezírka a jeho údržba je srovnatelná s údržbou klasického bazénu. Na rozdíl od bazénu je však zahradní koupací jezírko založeno na bezchemickém principu a jeho čistící systém je zcela přírodní.

Bio bazény jsou zpravidla složeny ze dvou částí, a to z filtrační - relaxační - a koupací. Díky mělké filtrační zóně se voda pronikající do hlubší koupací části zahřívá poměrně rychle a zdarma. Koupací část představuje nejhlubší zónu s možností vstupu, a zpravidla se v ní nenacházejí žádné substráty ani rostliny. Filtrační (regenerační) zóna obvykle dosahuje maximálně metrové hloubky. Je vyplněna substrátem, do kterého jsou vysazeny speciální vodní rostliny, které s pomocí nejrůznějších mikroorganismů zajistí chemicko biologickou rovnováhu vody. Čím větší plochu takové rostliny pokrývají, tím je biologická čistota vody vyšší. Dělící stěny mezi koupací a filtrační částí zabraňují, aby substrát pronikl do koupací části, ale zároveň umožňují "společné soužití„ míst s různou hloubkou a různou intenzitou pohybu vody.

Obecně je voda, kterou napouštíme do bio bazénu, bohatá na živiny a minerály. Z ní čerpají živiny nejen vodní rostliny, ale i mnohem houževnatější zelené řasy, které jsou v našem bio bazénu nežádoucí. Proto je i v bio bazénu zapotřebí biologická a mechanická filtrace. Oproti klasickým bazénům však odpadá pravidelné dávkování chemie, což představuje výraznou úsporu nákladů na provoz.

Plusem je snadná údržba

V koupacích jezerech žije velké množství užitečných mikroorganismů, které zajišťují biologickou čistotu vody. Taková voda je pro lidský organismus přijatelnější, než voda chlorovaná. Přírodní jezera se na zimu nevypouštějí. Zazimování spočívá v odstavení a vyčištění filtračního zařízení, vyčištění jezera od napadaného listí ze stromů a od odumřelých zbytků rostlin, které by svým rozkladem zvyšovaly koncentraci dusíkatých látek ve vodě. Přes zimu je třeba v zamrzlé hladině zajistit otvor, kterým z vody mohou unikat jedovaté plyny z rozkladu organických zbytků. Přírodní jezero si tak zachovává svůj půvab i v zimě.

• Koncepce bio bazénu je založena na samočisticí funkci přírodní cestou • Voda neobsahuje žádné chemické látky • Voda v bio bazénu je vhodná pro děti, lidi s citlivou pokožkou a alergiky • Bio bazén působí v zahradě mimořádně esteticky • Údržba bio bazénu je během sezóny srovnatelná s „obyčejným“ bazénem

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bio bazén „Standard“

Poměr velikosti koupací zóny vůči regenerační bývá 3: 2 ve prospěch koupací zóny (za minimální velikost celkové plochy se považuje 80 m2). Pro tento typ bio bazénu nejsou vhodné plovoucí rostliny, protože vyžadují vysoký obsah živin.

Přestože rostliny zajišťují přirozené čištění vody, bez techniky se neobejdeme. Do těchto bazénů se montují vodní pumpy (obvykle do suché šachty mimo vodní plochy), zajišťující povrchové proudění a celkovou cirkulaci vody. Pumpy se doplňují hladinovými skimmery a případně i přepadovými kanálky. Aby cirkulace nenarušovala biologickou stabilitu systému, musí být velmi dobře dimenzovaná. Údržba zahrnuje pravidelné řezání rostlin, čištění hrubých a jemných filtrů (1 - 2krát týdne) a odsávání sedimentů. Provozní náklady na energii závisí zejména od množství a druhu technického zařízení.

Luxusní bio bazén

Bio bazény zařazené do poslední kategorie se začaly budovat až v ostatních letech. Systém je navržen tak, aby vystačil s minimálním množstvím rostlin, a aby filtrační zóna zabírala co nejméně plochy. Koupací část se tedy stává dominantní.

Tento typ je vhodný pro intenzivní používání a z toho důvodu vyžaduje i trochu náročnější údržbu. Kromě základní pumpy jsou bio bazény opatřeny ještě doplňkovými pumpami a filtry; které kromě hrubých nečistot slouží k zachycení jemných částeček. Kal se musí odsávat několikrát za měsíc, zapomenout se nesmí ani na čištění skimmerů, přepadových kanálků a vizuální kontrolu pump. Nánosy nečistot bio bazénu se odstraňují pomocí vodních robotů. Z těchto důvodů jsou provozní náklady a energii vyšší, ale za kvalitu se vždy platí.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv kategorii bio bazénu, jeho plánování a výstavbu bychom měli svěřit do rukou odborníků. Odborníci ze specializovaných firem dokážou každý bio bazén navrhnout podle potřeb a požadavků konkrétního klienta, čímž vzniká dílo doslova "šité na míru". Samozřejmostí je záruka nejen na použité materiály, ale i na kvalitu vody. V případě zájmu klienta zajistí firma i pravidelnou a kvalifikovanou údržbu.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Během dvou dnů volna jste uvolnění a připravení na víkendové dobrodružství s rodinou. Atmosféra je báječná a vy prahnete po výletu do přírody, kde je na dosah ruky koupání. Ideální je pro…