Biologický věk neodpovídá datu narození

20. 3. 2006
Biologický věk neodpovídá datu narození
Na své léta vypadá skutečně skvěle, tvrdí značně závistivě o muži či ženě, kteří takříkajíc klamou tělem, ti, jejichž fyzická schránka vykazuje značné známky opotřebování. Zato se škodolibě radují, když to platí obráceně. Nad otázkou, proč se někomu daří úspěšně popírat datum narození a jiný naopak předčasně stárne, se zamysleli britští vědci. A připravili poměrně jednoduchý test, který každému zájemci umožní si ověřit, jak je na tom po psychické i fyzické stránce.

Za bernou minci britští experti přitom vzali, že o duševní i tělesné zdatnosti nerozhoduje datum narození, ale životní styl. Především špatné návyky, jako je třeba kouření či časté slunění, které ovlivňuje stárnutí pokožky. Jako první si vzali na paškál kapacitu plic. Jejich výkonnost prokáže jednoduchý experiment. Stačí se pokusit sfouknout zapálenou svíčku umístěnou ve výši očí jediným prudkým výdechem. Pokud se to podaří na vzdálenost jednoho metru, plíce odpovídají dvaceti letům. Při šedesáti centimetrech jde o biologický věk kolem třicítky, čtyřicet centimetrů odpovídá přinejmenším padesátce.

Skutečné stáří nejzřetelněji prozrazuje kůže na rukou, přesněji řečeno její prokrvování. Pokud ji na hřbetě sevřeme mezi palec a ukazováček na dobu pěti sekund a pak sledujeme, za jakou dobu bílá skvrna opět zčervená, přesně zjistíme, jak na tom jsme. Po pěti sekundách se vrací k normálu u třicátníků, po osmi u čtyřicátníků, deset sekund to trvá padesátníkům.

S uplývajícím časem se objevují rovněž menší či větší potíže s udržením rovnováhy. Spolehlivým prostředkem k zjištění jejích výkyvů je stoupnout si s napřaženýma rukama na jednu bosou nohu a balancovat na ní. Když se pokusné osobě podaří udržet se na ní se zavřenýma očima déle než třicet sekund, je jí po biologické stránce teprve dvacet. Osmadvacet sekund zvládnou ještě čtyřicátníci, šedesátníci to nevydrží déle než deset vteřin.

Věk se podepisuje rovněž na pružnosti a ohebnosti kloubů. Jejich funkčnost nejlépe prokáže hluboký předklon, při němž se snažíme s napjatými koleny dotknout podlahy. Podaří-li se na zem dosáhnout dlaněmi, můžeme se směle řadit k lidem kolem dvacítky. Pokud se jí dotkneme jenom konečky prstů, už patříme mezi třicátníky, když skončíme deset centimetrů nad podlahou, máme na krku už čtyři křížky, chybějících dvacet centimetrů neomylně signalizuje padesátku.

Britští vědci nezapomínají ani na vytrvalost, jež je jedním z ukazatelů fyzického opotřebování. Prověřit se dá čtyřkilometrovým během, který odpovídá deseti kolečkům na standardním stadionu. Pochopitelně za plného nasazení.

Ženy, které tuto trasu zvládnou za méně než dvacet minut, jsou na tom jako dvacítky, 21-23 minut je řadí k třicátnicím, 24-27 minut odpovídá čtyřicítce. Pokud potřebují více než třicet minut, musí se smířit s tím, že je jim nejméně šedesát.

U mužů jsou limity náročnější. Pod devatenáct minut zadaný úkol zvládnou dvacetiletí, třicátníci potřebují 20-21 minut, o deset let starší již 21-23 minut. Mezi šedesátníky se pak řadí ti, jimž to zabere více než 27 minut.

Ruku v ruce se ztrátou fyzických sil většinou kráčí i úpadek duševních schopností, respektive spolehlivého a precizního výkonu mozku. Jeho fungování potvrdí test, při němž se stačí po dobu jednu minuty soustředit na zapamatování si dvou desítek vzájemně nesouvisejících výrazů: tužka, obrazovka, mobil, dovolená, poznámkový blok, krém, foto, banány, židle, kufr, okno, šéf, psací stůl, ulice, smích, kůň, ústa, vrásky, dům, auto.

A po dalších pěti minutách písemně zaznamenat ty, které utkvěly v hlavě. Pokud se jich podaří vybavit alespoň sedmnáct (v optimálním případě všechny), mozkové funkce odpovídají věku dvaceti let. Třicátníci jich uvedou 14 až 16, 11-13 pak čtyřicátníci a padesátiletí a starší většinou uvíznou na 8-10 pojmech.

Biologický věk, jenž se může značně lišit od zaznamenaného v matrice, nakonec odhalí součet dílčích "věkových kategorií" získaných v jednotlivých disciplínách dělený šesti. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už zítra je Světový den cyklistiky, proto byste měli pomýšlet na víkend strávený ve sportovním duchu. Ruku na srdce, poslední dobou nemáte čas na aktivity, které jsou spojeny s hodnotným…