Komentáře k článku zpět na článek

Dasa52 30. 8. 2015 | 14:34

Jestli si někdo pořizuje dítě místo boxovacího pytle, tak samozřejmě bít, aby to splnilo účel. Normální člověk ale dítě bít nemůže. Normální myslící člověk ví, že uhodit dítě je to nejpodlejší, co může dospělý člověk udělat. Vrazili byste facku svému kolegovi, který zapomněl zamknout pokladnu nebo se vrátil pozdě z oběda? A dítě bijete jen proto, že vám to nemůže vrátit? Pak se nedivím, že je plno 15ti letých feťáků, vrahů a úchylů. Fyzický trest je pouze vybitím vzteku rodiče, vzteku a nespokojenosti nad sebou samým, že nezvládá výchovu dítěte jinými prostředky. Nikdy jsem to nepotřebovala a zaplať Bůh, můj syn je v pořádku, takže to nebude na své děti potřebovat také.

Rybushka 21. 8. 2015 | 11:34
Rybushka 21. 8. 2015 | 11:33

Já si myslím, že nikdo si tu nic neplete a bavíme se o plácnutí, nikoliv o bití a týrání - prostě plácnutí je informace: "jestli tě u toho příště uvidím, tak ti zase plácnu" zatímco slovně se dá podat informace "tohle se nedělá, je to nebzepečné a mohlo by se něco stát" - první informace platí jen v případě, že je někdo dospělý nablízku, druhá informace platí pořád. Zvířata holt mluvit neumí a tak nějak celkově fungují jinak .... a když už jsme u těch zvířat, tam funguje učení nápodobou, zatímco my občas dítěti zakazujeme to, co sami děláme....

Divizna 19. 8. 2015 | 20:03

Jak tak sleduji nejrůznější výchovné styly kolem sebe, docházím k závěru, že výchova snad ani nemá takový vliv, jak se předpokládá. Charakterní člověk může vyrůst i v těžkých podmínkách a naopak. Nemám na mysli žádné extremy, jen různost názorů, každá rodina má své výchovné tradice a kdo z nás ví, co je to jediné správné.

Jaštěrička 19. 8. 2015 | 14:18

lebahu: Mít na něco jiný názor není trestný. A ani často neexistuje jediný správný, to jsou věci, viď. Řkla bych, že militantně a netolerantně se tu projevje úplně někdo jiný než zmíněné dámy.

lebahu 18. 8. 2015 | 20:20

rikitikitawi: Jsem ráda, že tu někdo se zvířaty vyrukoval, taky mě to napadlo, vím jak štěňata lítaj luftem, když dělají co nemají, tak si je máma nebo zbytek smečky dokáže pěkně rychle srovnat. Ale čekám, že se tu militantní zastánkyně nenásilí (mám z některých pocit, že je tloukli buď moc nebo málo, když jsou takový zarytý, diskuzi nepřístupný a totálně bez nadhledu) vytasí s tím, že máme přece rozum, odlišujem se od zvířat apod. Sakra to by byl na světě ráj, kdyby se lidi k sobě chovali jako zvířata!

rikitikitawi 18. 8. 2015 | 19:37

Taky myslím, že se tady pletou pojmy s dojmy. Pod pojmem násilí na dítěti si představím bití, nářez, výprask, opakované rány způsobující bolest. Lehké plácnutí přes ruku nebo po zadečku do toho rozhodně nepatří a nemyslím, že je to selhání rodičů. Naopak rodič, který takovou věc použije s rozmyslem a ve správný okamžik, dobře ví, co dělá, když vyhodnotil, že je to správné řešení. To není žádný afekt a úleva. Mám teprve pětiměsíční miminko, takže tohle téma se mě ještě netýká, nicméně pro budoucí výchovu vidím inspiraci v přírodě u zvířat. Zvířecí mámy se s mláďaty někdy taky nemazlí, pokud hrozí nebezpečí a nebo se prckové chovají k starším členům smečky nebo stáda "neuctivě", tak je srovnají docela nevybíravě klidně kousancem, kopancem... a mláďata z toho rozhodně žádná traumata nemají. Myslím, že se prostě všechno dneska moc řeší. Každý extrém je špatný, ale láskyplné plácnutí jím rozhodně není.

kedrigern 18. 8. 2015 | 15:00

tak nějak mi přijde, že se tady pod pojem bití a týrání směšuje něco jiného, než o čem některé píší, jedn a na zadek čí přes ruku nto není.. a tak trochu je to i o tom, co si řada dětí myslí... raději jednu po hubě, než hodinové litanie.... nezlobte se některé, ale jste svými názory dost militantní, zejména j66 ( či jak to je). buď je moje pravda a nebo nic. týrání je i neustálé vnucování své pravdy.

Jaštěrička 18. 8. 2015 | 14:07

j66, farah.farah: Naprosto souhlasím.A to jsem generace zdejších obhajovatelů bití. Ono to totiž stejně nic nevyřeší, jen že se tomu dospělému dočasně uelví. U nás doma to mělo za náseldek jen to, že všichni tři máme k rodičům poměrně odtažitý vztah. Moje máma mi vyhrožovala fackama ještě v době, kdy mi bylo třicet a měla jsem vlastní rodinu. Ona to není žádná trága, dítě plácnout, ale je to často jen vlastní bezmoc a neschopnost vyřešit situaci jinak. BTW-mám dvě slušně vychované dospělé děti, které nemají problém ani s okolím, ani s vlastním sebevědomím a máme navzájem vztahy, které nám ledaskdo závidí a jaké jsem s vlastními rodiči nikdy neměla.

Petruna 18. 8. 2015 | 12:05

Rambíša: Ono na to vzteklé mrsknutí na zem někdy nic neplatí. Pamatuji si, že jako malá, jsem to měla za oblíbený sport. Prostě jsem se šprajcla, řev a muselo být po mém, jinak přes to vlak nejel. Ale dělala jsem to jen mámě, tetě ani omylem. Ta by mě asi zabila, i když si nepamatuji, že by mi někdy jednu vrazila, Ale tam se u ní zase klečelo a to bylo taky pěkně hnusný. Náhodou, když to vezmu kolem a kolem, tak dneska je to úsměvná vzpomínka, jak mě mamka honí po bytě s rákoskou. Ano, nebyla jsem poslušná holčička v koutě, byla jsem vzteklej, svéhlavej parchant, kterej pernamentně dělal lumpárny, sklízení v cizích zahradách, souboje s prakem a další vylomeniny. Jsou to super vzpomínky a ten výprask stál za to dobrodružství. A nějaké domlouvání, jedním uchem tam druhým ven. Strach z vejprasku fungoval dobře, takže některé blbiny jsem si odpustila. Takže já opravdu na jednu mlaskavou nedám dopustit. Lituju dnešní děti, přichází o spoustu dobrodružství, už jenom tím, že si nechají maminkou namluvit, jak je to ošklivé.

Rambíša 18. 8. 2015 | 10:38

Moje děti včas dostaly přes zadek plácanec,maximálně "buráka",když už bylo jasné,že dobře míněná přednáška na dané téma nezabrala: např. ráno při vypravování do školky nemělo smysl po x-té vysvětlovat,proč musíme rychle se obléknout a utíkat do školky,abych stihla včas přijít do práce....Jinak jsem byla a jsem velmi tolerantní matka,co nechala řvoucí dítko klidně válet na chodníku,když se dožadovalo nějakých nedosažitelných věcí.Přihlížející osoby a jejich rady jsem nebrala na zřetel.To ale šlo dělat jen v případě,že nebyl žádný spěch,pak muselo nastoupit plácnutí a odvlečení dítka např. do busu.Myslím,že nejpozději s docházkou do ZŠ už děti věděly,co mohou a co nesmí.Mají obě VŠ a jsou bezva,v pubertě nebyly problémy. Takže platí přísloví "Ohýbaj ma mamko,dokud som Janko!Až budem Jano,nezohneš ma,mamo" . Taky za našeho mlada jsme neznali nějaké dys- nesmysly,ani hyper- aktivity,ani autisty,kdo nezvládl první třídu,měl pětky a pod.,šel do zvláštní školy,kdo víckrát propadl,tak vyšel třeba z 5.třídy....Pamatuji se ale dobře,jak tehdy ve třídě nás bylo 40 dětí,přesto bylo ticho,látka se vysvětlovala stále dokola,že to i ti hloupější pochopili.No a cikáni byli s námi ve třídě,dokud nepropadli a dokud jim nebylo 15....

Petruna 17. 8. 2015 | 22:28

Rybushka: No tak určitě jsem svoje děti nedržela zkrátka, ale byly dané mantinely, překročil, dostal. Aby na mě patnáctiletej frocek štěkal, nebo se utrhával a pomálu poslal někam, což je dneska celkem běžné a rodiče to omlouvají právě tou pubertou, tak to bohužel u mě narazil. Prostě o určitých věcech se doma nediskutovalo. Jak jsem řekla na začátku, jsem rodič ne kamarád.

Rybushka 17. 8. 2015 | 20:03

ha ha, věčné téma ....já si taky myslím, že děti se bít nemají. Děti se mají naučit, že to, co dělají, má jiný důvod, než že za to jednu chytěj...netvrdím, že jsem dceři nikdy neplácla, ale pokaždý jsem to považovala za svoje selhnání a pak jsme to spolu probraly....a dát patnáctiletýmu klukovi facku a mít radost, že tím přešla pubert,a to je fakt něco. Pubertu totiž každý dítě potřebuje, hlavně to, co bylo držený hodně zkrátka - je to totiž způsob, jak říct, že už jsem velkej a jsou věci, do kterých mi nemá nikdo co mluvit. Mně jí rodiče taky utnuli a vydrželo to do mých pětatřiceti, kdy mi došlo, že mi lajnují život a já se nechám - pak následovalo velký veselo. Doteď nechápou, co se vlastně stalo, vždyť jsem vždycky byla taková hodná holka, ani v pubertě jsem nevyváděla....A hlavně, nejde o to, aby z našich dětí vyrostli slušní lidé, kteří dělají to, co by měli. Jde o to, aby z nich vyrostli slušní a šťastní lidé, kteří si umí udělat vlastní prostor a při tom nezneužívají slabost okolí. Všíchni jsme přesvědčení, jak výchova nás bya v pořádku a všichni jsme při tom naštvaní, jak je naše společnost zkažená a jak jsou kolem samí vypočítaví parchanti.

monada 17. 8. 2015 | 19:25

Petruna: můj vnuk taky občas potřebuje vysvětlit danou situaci ručně slovně to nezabírá( já nemusím , ale maminka i někdy tatínek) ,Domlouvá se mu on kýve že jo a za chvíli to udělá zas Jo a ještě si vzpomínám nejmladší měla takové průzkumnické sklony stále jsem jí říkala tam nesmíš chodit zajede tě auto byly jí asi 4 roky . Odvedla jsem ji zpět na pískoviště a koukám zas si to žene k cestě tak prostě jsem vzala proutek šup jednou po dupce a už na cestu nešla.On štípne a je lepší jak ruka.

monada 17. 8. 2015 | 19:12

Holky můj brácha když mu mamka domlouvala tak prohlásíl mami radči mi jednu ubal , ale už přestaň mi domlouvat.

j66 17. 8. 2015 | 19:04

Petruna: A já zase nevím proč bych měla dítěti jednu střihat? Pokud by to došlo do tohoto stadia , tak to bych se nad sebou musela zamyslet, kde jsem udělala chybu? Když něco potřebuji požádám je a naopak. Nechci po nich nesplnitelné. Ví že za mnou můžou přijít když potřebují, Ano vyvrtám jim slovně díru do hlavy, ano taky u toho frflají, jako jsem frflala kdysi já, , ale vzniklé problémy je třeba vysvětlit vyřešit, aby se neopkakoval a to žádná facka nepomůže. Je to můj životní postoj , mějte si ten svůj já Vám ho neberu .-)

elfi 17. 8. 2015 | 19:03

j66: nechápu, co mi to tady podsouváte - bavíme se o plácnutí přes ruku anebo zadek a ne o nějakém třískání ..... a navíc, život není jen zábava, když je třeba nakoupit, tak nevím jak u Vás, ale mně s tím dcera pomůže - ačkoliv ji to nebaví, tak ví, že pomáhat se musí.... ale pokud jste rodina, co vyráží do obchoďáku na celodenní výlet, tak je mi jasné, že se nechápeme

Petruna 17. 8. 2015 | 18:42

Ne vy si pletete pojmy s dojmy, to že dítěti jednu vystřihnu v pravý okamžik není bití. Bití je když ho vezmu potěhem a seřežu ho hlava nehlava za pitomost. Já třeba nemám ráda, když někdo do dítěte pořád někdo hučí - dítě si v lepším případě myslí svoje, v horším případě je to vymývání mozku a může to napáchat víc škody než důrazných pár přes hubu (u pubertáka). A přesto vás neosočuji jako špatnou mámu. Ale vy tu dupete jak malej kluk, jenom proto že s váma nesouhlasíme

lebahu 17. 8. 2015 | 18:18

Přidám oblíbeý vtip mé kamarádky (dětské psycholožky): Maminko mám pro vás špatnou zprávu, váš syn není ani dyslektik, ani dysgrafik, ani netrpí syndromem hyperaktivity a dokonce není ani autista. Je to prostě zpovykanej parchant!

j66 17. 8. 2015 | 18:13

Petruna: Agresivně? To Vy hájíte bití, tj. agresi, A co trochu Trošky? "Tati a bila tě tvoje maminka? Ne jen ta tvoje?"

Petruna 17. 8. 2015 | 18:06
Petruna 17. 8. 2015 | 18:04

j66: No asi kámen úrazu je, že máte asi spoustu volného času, nemáte snahu se sama realizovat a veškerý čas věnujete svým dětem. Bohužel, já mám ráda nejen svoje děti ale taky sama sebe a děti nikdy nezabírali můj celý volný čas. Možná taky proto nemám syndrom prázdného hnízda, když děti odešly do světa a nemusím hledat čím bych se zabavila, když jsou z domu. Ted jde taky ještě o to, jak na vaše děti nahlíží okolí. Možná jste přesvědčená, jak jsou úžasný, ale ve skutečnosti okolí může před nimi prchat. Neberte to osobně ale vy se tu agresivně celkem snažíte prosadit svůj názor a jak není po vašem, tak jednáte dost tvrdě - možná kdyby vám doma občas jednu přišili, tak by jste byla ochotná akceptovat i názory jiných. Jsou děti, na které nemusíte ani zvednout hlas, a jsou zase takové, které zabít je málo. Prostě nejde jeden výchovný metr vztahovat na všechny. To by pak se návod na výchovu rozdával v příručce při narození dítěte. Takže prestaňte se do nás matek metrnic navážet a zkuste přijmout náš pohled na věc.

monada 17. 8. 2015 | 18:00

j66: já bych prosila návod jak upravit přijímač i vysílač.
Samozřejmě nebít děti stále , ale pouze v pravou chvíli , aby si uvědomili proč.
Moje dcery věděly, že pokud potřetí neposlechnou tak je trest nějaké podobě. Zákaz, plácnutí. Vrátím se k malému dítěti . Dcery když už chytaly rozum a říkalo se nejezdi autíčkem po nábytku řekla jsem to 3x a neposlechly tak bylo plácnutí po ruce a už to neudělaly. Ve starším věku měly své povinnosti podle stáří jelikož mám dcery 37, 36 a 30 let.
Snaží se vychovávat svoje děti taky domluvou ve vyjímečných situacích plácnutí na zadek .
Dcery vyrostly bez újmy na zdraví .
Plně souhlasím s názorem Petrunou,
Hezký den

lebahu 17. 8. 2015 | 17:53

Jak vypadá x generací dětí, které doma občas na zadek dostaly víme (většinou žijou a fungujou). Jak bude vypadat a jestli bude schopná žít a fungovat tahle moderně vychovávaná generace si holt musíme počkat.
Jsem ráda, že jsem si dítě pořídila dřív než byl internet plný chytrých rad kterak dítě vychovávati a místo studia vědeckých prací a diskuzí militantních matek ( a hrůzy z toho, že udělám nějakou zásadní výchovnou chybu) jsem měla čas třeba číst holce pohádky.

j66 17. 8. 2015 | 17:33

elfi: A opravdu je potřeba chodit do obchodáku na celý den s dětmi?
Vždy je třeba chtít jen to dítě může splnit a trajdat v obcho´dáku nebo v hospodě prostě v místě pro dospělé dítě unaví a nevydrží v klidu, aniž by pak obtěžovalo ostatní hosty. A těm dnešním rodičům to měli říct jejich rodiče, měli je vychovat a ne výchovně řezat!!

elfi 17. 8. 2015 | 17:11

j66: a jo, tak to se omlouvám, to já nepochopila, že se ten chudáček nudil, protože rodiče potřebovali nakoupit potraviny

j66 17. 8. 2015 | 16:45

elfi: ten uřvanej spratek nepotřeboval na zadek , ale potřeboval aby si ho rodiče všímaly a zajímali se o něj. Netahali ho do obchoďáku ale šli s ním na hřiště. Neplette si tahání dětí sebou na nákup do obchodáku, do hospody s výchovou. Je přece jasné , že se tam dítě nudí nebo je za chvíli unavené, Takové rodiče evidentně nikdo nevychovával maximálně je výchovně seřezal a nechal svému osudu , bohužel jich je opravdu hodně. Stačí se koukat kolem sebe jak dospělí svoji zlobu přenáší na děti.

j66 17. 8. 2015 | 16:38

Petruna: At si učitel bije svoje děti, když to neumí. Mě ani bratra a sestru doma nebili ani výchovně ani jinak, ani mého tatínka nar v r. 1929 doma nebili . Já své děti 22, 19 let oba vš nebiji , sestra i bratr mají každý 3 děti ani oni je nebijí. Co je mi známo děti se nebijí ani v širší rodině , bratranci sestřenice ani jejich děti. Neznám v rodině ani u přátela nikoho kdo by bil své děti. Já bych se s takovým člověkem ani nestýkala.

elfi 17. 8. 2015 | 16:05

ať si klidně vychovávají mladí dnes moderně, ale spíš bych řekla, že to nezvládají - posadí dítě k televizi anebo mu strčí do ruky tablet a hlavně aby je neotravovalo - na veřejnosti mě občas cizí nevychované děti dost obtěžují a rodiče si jich nevšímají jsem cestou z nákupu viděla rodiče, jak táhnou uřvaného spratka (to nejde jinak nazvat) - vřískal a chtěl si tím vynutit návštěvu mekáče a aby byl důraznější, tak ještě maminku kousal do ruky - tak ten by jednu na zadek potřeboval jako sůl

Petruna 17. 8. 2015 | 15:37

farah.farah: Jest-li jsi položila otázku jest-li občas nefláknout dospělému - ano já jí flákla, v okamžiku kdy jeho chování překročilo určité meze společenského chování ano vyťápla jsem mu ji takovou, že ho kamarádi hledali pod stolem. Ne na každého platí asertivní jednání, na někoho jen hrubá síla. Kdyby jí občas uměl použít včas každý, tak by bylo i míň domácího násilí. Hrubý pytel hrubá záplata. Víš dřív si v hospodě chlapi dali po čuni a druhý den po pivu, to samé i my mezi dětma, jeden den jsme se servali jako koně a druhý den vymýšleli lumpárny. dneska se do toho míchají rodiče a tahají se do toho právníci a ke zlepšení vztahů to nepřispívá. Takže za mě ANO a nepovažuji to svoje selhání.

Petruna 17. 8. 2015 | 15:29
Petruna 17. 8. 2015 | 15:23

lebahu: já dvě kluka a holku. Kluka přešla puberta v okamžiku kdy si otevřel v 15 hubu a přistála mu taková, že prošel celou předsíní. Hned jsme měli mezi sebou jasno. Jak jsem psala, bez problémů, vystudovaný, oba práci, dcera rodinu.

Petruna 17. 8. 2015 | 15:19

j66: Koukám že tady se zaměňuje bití a pár výchovných. Učitel nebyl pošahanej a do dneška na něj nedám dopustit. Tady je přesně ukázka toho jak rodiče povyšují své děti na bohy, bez ohledu jest-li to dítě je nevycválaný nebo ne. Ano vadí mi děti, které mají chování řeznického psa a rodiče se tváří jako když se nic neděje. Pro mě za mě at si každý vychovává dítě jak chce, ale nesmí chování dítěte obtěžovat ostatní - což se dnes pravidelně děje.

Rambíša 17. 8. 2015 | 14:00

rorodiče diče dobrý žvást....Dítě musí mít jasně nastavené hranice,co ještě ano a co už ne.Za mého dětství se rodiče i škola vyžívali v trestech za, z pohledu dneška, kravinky.Do svých 12 let jsem bývala ztlučena za špatné známky,za dvojky z chování,poznámky v žákovské.Ve škole dali dvojku s chování např. za mluvení při hodině,nekorzování v dvojřadu po chodbě ,čtení knihy pod lavicí,nenošení ručníku či nějaké pomůcky na vyučování.Nejdříve se dala třídní důtka,pak již dvojka.Kdo zlobil ještě více,např.sprostě vynadal učiteli,něco rozbil ve škole- tak trojka z mravů,pak již polepšovna....Učitel měl ale autoritu,na třídních schůzkách se vše řešilo veřejně:tak každý rodič věděl,co je zač jejich dítě a jak jsou na tom ostatní spolužáci.No a pak po tř.schůzkách byl skoro všude bengál a my si navzájemna hodině TV ukazovali jelita,boule,modřiny,ba i monokly,jak to kdo doma schytal....Vyrostli z nás úplně slušní a vzdělaní lidé...Dnes se rodič skoro bojí včas plácnout dítě,aby náhodou někdo neřekl,že je týrané!!! A pak mnozí paňáři vorají s rodiči,neposlouchají,zlobí, protože od malička jsou poučeni,jaká mají práva!!! a o povinnostech už se skoro ani nešeptá.....

lebahu 17. 8. 2015 | 13:17

Ještě by bylo možná zajímavé kdyby každý zde diskutující připsal kolik a jak má staré děti (pokud vůbec) a jak se "vyvedly". Aby se vědělo, jestli jeho teorie a názory v praxi fungují.
Za sebe: 1 kousek, holka, 22 let, až na pubertální záchvaty vcelku bezproblémová, myslím, že jsem ji psychicky příliš nenarušila (aspoň to není na první pohled vidět)

farah.farah 17. 8. 2015 | 13:16

lebahu: A nenapadlo tě nikdy položit si otázku, jak to že má tvé dítě z tebe akorát srandu? Je to dítě skutečně "vadný výrobek" a nebo je to jen důsledek výchovy? Bila by si dospělého člověka, pokud by se k tobě choval stejně jako tvoje dítě? Měla by si pocit, že tím že by si toho dospělého bila, by si nějaqk zlepšila vzájemné vztahy?

farah.farah 17. 8. 2015 | 13:11

Petruna: No pokud sis na dětech vybíjela vztek jak píšu, tak pak ano myslím si že si byla špatný rodič.
Jak si asi pochopila já nepíšu o tom že alternativou k bití je říkat dětem ty ty ty. Psala jsem o přirozené autoritě nikoli o tom nechat děti volně dělat si co chtějí a vychovávat je ukníkanými slovíčky jako " Alešku to se nedělá bacat Aničku po hlavě kladivem"
Mezi těmi co děti bijí a mezi těmi co je nebijí, ale výchovu nezvládají podle tebe žádná možnost není?
Podle mne právě existuje a to je ta nejlepší varianta, kdy je rodič sebevědomý psychicky zdravý jedinec, který rozumí motivaci chování svých dětí a má přirozenou autoritu, tak že dokáže dítě přesvědčit, aby zanechalo nevhodného chování, aniž by musel přistoupit k fyzické nadvládě nad dítětem. Ale bohužel takových rodičů moc není

j66 17. 8. 2015 | 12:59

lebahu: Já nesouhlasím , pokud dítě 3x neposlechlo, tak evidentě nefunguje přenos dat a to je potřeba opravit přijímač i vysílač. Vyjímečně se může stát fyzickým trestem provededu restart , ale moc tomu nevěřím.

lebahu 17. 8. 2015 | 12:51

Mezi "vybít si vztek a frustraci" na dítěti a mezi cíleně jednu fláknout harantovi, kterýmu už jsem 3x řekla ať něco nedělá nebo udělá a on má ze mě akorát srandu je vcelku rozdíl. Ono to v čem mu chci zabránit aby nedělal může mnohdy bolet víc (pokud ho to rovnou nezabije) jak ta jedna dobře mířená a v pravý okamžik načasovaná. Ovšem musí dítě vědět proč a za co to bylo.

j66 17. 8. 2015 | 12:22

Petruna: NIKDY bych nenechala své děti bít nějakým pošahaným učitelem, který evidentně nemá ve škole co dělat !!!

j66 17. 8. 2015 | 12:20

farah.farah: Plný souhlas. Rodče, kteří bijí své děti nebo jsou na ně zlí , mají sami problémy se sebou. Chápu, že vytečou nervy, můj syn jako malý podpálil koberec (spíš seškvařil ) taky jsem mu tehdy naplácala, byla jsem ve stresu co se všechno mohlo stát Jinak jsem odpůrce fyzických ale i psychických trestů a chování. Bohužel přenášení vlastní zloby na děti a především malé děti je u nás značně rozšířená.

Petruna 17. 8. 2015 | 12:17

lebahu: náš učitel nabízel 1(holkám) nebo 3 (klukům) dřeveným metrem po prdeli a nebo dopis rodičům. První variantu si vybral každý.

lebahu 17. 8. 2015 | 12:04

Budu za Herodesa, ale občas mám chuť fackovat cizí "moderně" vychovávaný děti (ideálně i s rodičema). Nevadí mi, že děti běhají, křičí atd (jsou to děti, potřebují si hrát), ale když v hospodě 3x hezky řeknu pětiletýmu chlapečkovi, že mi nemá házet botičky do kafe a matka na nás čumí a neřekne mu nic. A harant se napočtvrtý konečně trefí a to kafe mi vyleje... a matka furt nic... flákla bych jim jednu oběma až by se jim hlava zatřepala. Jako všeho moc škodí... trestů i benevolentní výchovy. Mimochodem za "moderní" výchovu, že se děcku jako rozvíjí ta osobnost a tak, mnohdy rodiče schovávají pouze svou lenost či necghopnost dítě nějak vychovat a usměrnit. Jinak vzpomínám si na učitele, když jsme něco ve škole vyvedli, ptal se chceš přes hubu nebo poznámku? I když mě rodiče v podstatě nebili (občas výchovná přes zadek) a netrestali (žádný domácí vězení atd), vždycky jsme chtěli přes hubu. Bylo to vyřešené hned, na místě a byl klid. Lepší než doma poslouchat nějaký výchovný kázání. Dnes by chudáka učitele zavřeli až by zčernal.

Petruna 17. 8. 2015 | 11:42

farah.farah: Tak to jsem byla podle tebe hodně špatný rodič. Akorát je divné, že moje děti jsou cílevědomé, pracovité, samostatné, zdravě sebevědomé a pokud mají problém, nemají problém za mnou přijít se svěřit. Nezlob se na mě, ale jedna dobře mířená v pravý okamžik napáchá méně škody, než tyty ty jsi škaredý/á. Nejsem kamarád svých dětí a nikdy jsem jim být nechtěla - jsem pouze rodič. Dneska se s paňárama nadělá, jak kdyby byli z cukru. Kdo v dospělosti bude brát v zaměstnání ohled individualitu, jako to chtějí dnes po učitelích ve školách. Nikdo.

farah.farah 17. 8. 2015 | 11:21

Podle mne ve většině případů, kdy rodiče používají fyzický trest je to v případě že jim vytečou nervy a to je principiálně špatně, protože pak rodič nevychovává ale vybíjí si vztek na dítěti.
Problém vidím spíš v tom, že dospělí lidé mají sami tolik problémů, že nezvládají být skutečně dobrými rodiči, sami nemají zdravé sebevědomí aby byli pro dítě přirozenou autoritou a pokud aplikují "láskyplnou" výchovu tak díky nedostatku autority jim děti přerostou přes hlavu a pak najednou letí facka.

Přečtěte si také

Horoskopy

Odpojte se od negativní energie a budete mnohem spokojenější, veselejší a přístupnějším novým názorům.…

Nejčtenější články

Doporučujeme