BLANKA (55): Udělala jsem pro dceru všechno, a ona o mě nemá zájem

29. 11. 2017
BLANKA (55): Udělala jsem pro dceru všechno, a ona o mě nemá zájem
Blanka si je jistá, že se o dceru postarala, jak nejlépe mohla. Toužila po tom, aby byly kamarádky, ale dcera její snahu odmítá. Blanka netuší, jak by měla situaci řešit…

Vždycky jsem snila o tom, jak jednou budu mít se svojí dcerou přátelský vztah, prostě že z nás budou kamarádky. Moje matka byla hodně uzavřená a nikdy jsem neměla pocit, že se jí můžu s čímkoliv svěřit. Proto jsem chtěla, aby to s mojí dcerou bylo naopak. Aby věděla, že za mnou může přijít pro radu, s každým problémem, abychom spolu chodily na kafe nebo do kina, případně si vyrazily na dovolenou. Moje dcera o to ale nestojí.

Když byla Eliška malá, trávila jsem s ní veškerý čas a starala se jen o ni. Neměli jsme s bývalým manželem moc peněz, rodiče bydleli daleko, a tak jsme to nějak museli zvládat sami. Manžel ale o dceru nikdy moc neprojevoval zájem, neuměl si s ní hrát a nebavilo ho to. Proto byla veškerá péče o Elišku na mně.

S manželem nám navíc vztah dlouhodobě neklapal, a tak jsme se rozvedli, když bylo Elišce deset let. O to víc jsme na sobě byly závislé, protože bývalý manžel mi opravdu příliš nepomáhal a bral si Elišku jen v soudem přikázané dny. Naštěstí Eliška nepociťovala, že by bylo něco špatně, a tátu bezmezně milovala.

Jak pomalu dospívala, začínaly jsme mít první neshody a hádaly jsme se, ale to jsem přisuzovala její bouřlivé pubertě, kterou zrovna procházela. O pár let později se situace uklidnila a my jsme spolu začaly opět hezky vycházet.

Jenže pak se odstěhovala do jiného města. První dva, tři roky jezdila domů poctivě víkend co víkend, ale čím víc si v novém místě zvykala, tím méně ji to táhlo zpátky do rodného města. Brzy si našla nové přátele a první lásky a víkendy na maloměstě pro ni už nebyly lákavé. Chápala jsem to, ale když se její návštěvy začaly čím dál víc krátit a přijížděla třeba jen čtyřikrát do roka, začala jsem se bát, abychom se úplně neodcizily.

Rozhodla jsem se proto, že svoji dceru začnu navštěvovat já, a tak se uvidíme častěji. Zpočátku se zdálo, že z toho má radost, vždy vymyslela nějaký zábavný program a já jsem si výlety za ní užívala. Jenže postupem času se začala čím dál víc vymlouvat, věčně se jí to nehodilo, a když už jsem si návštěvu vynutila, byla protivná a otrávená. Vlastně se mi ani s ničím nesvěřovala, a proto mě opravdu zaskočilo, když mi oznámila, že se bude vdávat.

Věděla jsem sice, že se s někým vídá, ale netušila jsem, jak moc je to vážné. Naštěstí její nastávající se mi moc líbil a rozuměli jsme si, tak jsem doufala, že se naše vztahy zase zlepší, ale nestalo se tak. Eliška se vdala, už má dvě děti a já je vidím asi tak dvakrát do roka, protože ať dělám, co dělám, dcera nemá zájem se mnou trávit čas.

Nejhorší na tom navíc je, že na mého bývalého manžela nedá dopustit. I když se o ni celé dětství nestaral a nevěnoval se jí, jezdí za ním častěji než za mnou a skvěle si rozumějí. Nechápu, kde jsem udělala chybu, ale neumím se s tím vyrovnat. Samozřejmě jsem se s ní snažila promluvit, ale k ničemu to nevedlo a nic kloudného jsem z ní nevytáhla. Jak mám zachránit vztah s dcerou, která o to nestojí?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jestliže vás trápí zdravotní problémy, řešte je co nejdřív. Doporučují se preventivní prohlídky, které hradí vaše zdravotní pojišťovna. Také je na čase, abyste si začali pečlivěji hlídat…

Nejčtenější články