BLÁŽA (55): Z mého muže se pomalu, ale jistě stává pecivál

3. 5. 2018
BLÁŽA (55): Z mého muže se pomalu, ale jistě stává pecivál
Bláža má spokojený život, který ale narušil odchod jejího manžela do důchodu. Z Vráti je najednou lenoch, kterému se prostě nechce vstát z gauče. Může to být konec jejich manželství?

S mým manželem Vráťou jsme spolu dlouhých třicet tři let. Myslím, že v dnešní době, kdy se rozvádí každé druhé manželství, je to opravdu úctyhodný výkon. Tím spíš, že jsme spolu pořád spokojení. Samozřejmě nechci tvrdit, že jsme se celé ty tři dekády a něco vznášeli na růžovém obláčku.

Byly okamžiky, kdy jsme měli velkou krizi, hádali jsme se a nevím, jak Vráťa, ale já jsem i sem tam pomyslela na rozvod. Naštěstí jsme ale všechny situace ustáli a vždy jsme došli k tomu, že je nám spolu vlastně fajn a nemá smysl rozbíjet fungující rodinu. Naši dva synové jsou nyní dospělí a mají vlastní rodiny, takže se můžeme radovat i z vnoučátek.

S Vráťou jsem se nikdy nenudila, což mě na něm vlastně asi přitahovalo nejvíc. Celé roky jsme víkendy trávili na výletech, ať už na turistických nebo cyklistických, v zimě jsme jezdili na hory, v létě na dovolené. Aktivní jsme byli i v týdnu, chodili jsme do divadla nebo na srazy s přáteli, ale uměli jsme si vychutnat i večer doma u filmu a lahve dobrého vína. Jenže v poslední době je všechno jinak.

Před časem se manžel, který je o pět let starší, rozhodl, že půjde předčasně do důchodu. Má vlastní velkou firmu, ze které mu pořád jdou peníze, takže se o budoucnost nemusel strachovat. Vedení firmy svěřil našim dvěma synům a do práce začal docházet jen jednou týdně na porady. Já jsem v mojí práci zůstala, baví mě to a neviděla jsem důvod, proč odcházet do důchodu dřív, i když mi Vráťa tuto možnost nabídl.

Jenže s odchodem z práce to vypadá, jako by odešel i ze života. Prostě ho všechno přestalo zajímat. Jelikož jsem pořád v práci docela hodně, ze začátku jsem si ničeho nevšímala. Jenže pak mě začaly štvát drobnosti. Jako třeba to, že jsem se večer vracela do domu, ve kterém byl větší nepořádek, než když jsem ho ráno opouštěla.

Jestli jsem si myslela, že mi Vráťa trochu víc pomůže s domácností, když je teď celé dny doma, šeredně jsem se spletla. Nic po sobě neuklízel, po obýváku se válely krabice od objednaného jídla, případně špinavé talíře od oběda, který jsem mu připravila předchozí den. Vráťu nikdy nenapadlo, že by mě překvapil uklizenou domácností nebo připravenou večeří, a to vařit umí.

Když jsem se ozvala, všechno mi odkýval, ale nedělo se nic. Postupem času přestával mít zájem o všechno a začal lenivět. Už jsme nejezdili na výlety, nepodnikali procházky, byl dokonce líný jít i za našimi přáteli na drink! Vnoučatům se pořád ještě věnoval, ale jen když jsme mu je dopravili až do domu.

Ve vztahu ke mně se zatím nic zásadního nezměnilo. Bála jsem se, že ztratí zájem i o mě, ale pokud trávíme večery doma, je vše při starém. Povídáme si, smějeme se, rozumíme si. Jakmile se ho ale snažím vytáhnout ven, je z toho hádka. Když se ho ptám, co se to s ním děje, odpoví mi, že už je starý na to, aby někde dělal někomu kašpara, a že chce svůj klid.

Takže jeho dny nyní vypadají tak, že je celé tráví u televize, kouká na každý nesmysl a u toho se cpe. Někdy se ani nepřevlékne z pyžama! Samozřejmě, že je na něj čím dál horší pohled, takže o něj přestávám mít zájem i jako o muže. Když jsem se mu to snažila naznačit, ani to s ním nepohnulo. A tak si říkám, že jsme spolu sice ustáli hodně krizí, ale že mě možná na stará kolena k tomu rozvodu přece jen dožene, protože jinak nevím, co s ním budu po zbytek života dělat.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V poslední dekádě dubna se konečně probudíte ze zimního spánku a začnete na sobě pracovat. Zaberete v profesní oblasti a nové zážitky přijdou i na poli lásky. Milí Býci, pamatujte, že jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme