Vypočítejte si svou hodnotu BMI: Je vaše váha v pořádku, či musíte zhubnout?

26. 4. 2020
Vypočítejte si svou hodnotu BMI: Je vaše váha v pořádku, či musíte zhubnout?
Většina z nás si dnes hlídá svou hmotnost nejen kvůli kráse, ale i kvůli zdraví. BMI neboli index tělesné hmotnosti je prvním takovým ukazatelem, který nám řekne, jak na tom jsme. Nicméně asi už jste zaregistrovali, že nemá smysl se jím slepě řídit. V čem vám tedy může pomoci?

Ideální váha

S věkem jste nějaké to kilo přibrali, což je normální, ale chcete vědět, zda je vaše váha ještě v normě? Prvním orientačním bodem může být BMI, díky kterému získáte základní orientaci o své situaci. To může být motivací začít se sebou něco dělat a případný nepříznivý vývoj své tělesné kondice obrátit správným směrem.

Co znamená hodnota BMI:

< 18,5 podváha
18,5–24,99 optimální váha
25–29,99 nadváha
30–34,99 obezita prvního stupně
35–39,99 obezita druhého stupně
> 40 obezita třetího stupně

BMI kalkulačka

Body mass index neboli index tělesné hmotnosti vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a hmotností, kdy je tělesná hmotnost dělená druhou mocninou tělesné výšky. Přijde vám to šíleně složité? Nezoufejte. Svůj index tělesné hmotnosti můžete spočítat hned teď. Na internetu můžete najít řadu kalkulaček, velmi praktická je například tato BMI kalkulačka. Najdete ji ZDE. Co pro vás hodnoty BMI znamenají, zajímá vás, jak moc je BMI spolehlivým ukazatelem, čtěte článek dál. 

Jak moc BMI důvěřovat?

Ačkoli je pod svým názvem BMI používán necelých padesát let, jeho původ je téměř 200 let starý. Ve 30. letech 19. století jeho výpočet stanovil belgický astronom, matematik, statistik a sociolog Adolphe Quetelet při práci na tzv. „sociální fyzice“.

Zájem o měření tělesného tuku přišel v druhé polovině 20. století v souvislosti s rostoucí obezitou bohaté západní společnosti. BMI vědci považovali za vhodný ukazatel v rámci populačních studií, ten se ovšem díky své jednoduchosti uchytil i mimo ně a dnes je využívaný pro předběžnou diagnostiku prováděnou nejen lékaři, ale každým, kdo ho dokáže jednoduše vypočítat.

Index tělesné hmotnosti byl nicméně navržen pro klasifikaci spíše méně fyzicky aktivních lidí, v jejichž těle je poměr svalové hmoty a tuku průměrný. Může proto mást v případě aktivních sportovců, zejména kulturistů, jejichž poměr svalové hmoty je vysoký a vysoké hodnoty BMI proto v jejich případě neznamenají nadměrné množství tuku v těle.

BMI tedy neměří tělesný tuk přímo, nicméně výzkum ukázal, že mírně koreluje s přímějšími měřicími metodami, jako jsou měření tloušťky kůže, denzitometrie (podvodní vážení) atd. Kromě toho se zdá, že silně koreluje s výsledky různých měření funkcí metabolismu. Obecně je BMI levnou a snadno proveditelnou metodou určení hmotnostní kategorie člověka, ačkoli je jeho hodnota spíše orientační, a není tudíž možné z ní vyvozovat jasné závěry.

BMI ale rozhodně může posloužit jako prvotní impulz pro návštěvu lékaře, máte-li podezření, že se nacházíte na extrémním konci škály, a tak trpíte podváhou nebo naopak obezitou, a vaše zdraví je tak v ohrožení. Anebo se konečně můžete rozhoupat a začít sportovat, máte-li nadváhu. Podváha je běžně počítána při hodnotě pod 18,5 kg/m2, normální hmotnost pak hraničí hodnotou 25 kg/m2, nadváhu od obezity dělí hodnota 30 kg/m2.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Profesní povinnosti jsou pro vás noční můrou a nevíte, jak je uchopit. Nadřízený na vás vyletí, protože jste nespolehlivé a děláte mnoho chyb. To je na začátek týdne silná rána a hodně…