Návrat bobrů do volné přírody by mohl vést ke snížení poplatků za vodu. Bobři totiž pomáhají řeky čistit a tím snižují náklady čističek. To by mohlo mít již brzy příznivý vliv i na naše peněženky.
Ve Velké Británii byli bobři vyhubeni v 16. století. Byli chytáni hlavně pro srst a maso. Teď je tu ochránci přírody chtějí znovu vypouštět. S programem, který bude stát přibližně 2 miliony liber (57, 4 milionu Kč), chtějí začít už letos v létě ve Skotsku.
Jejich plány se ale moc nelíbí vlastníkům půdy, kteří se bojí, že bobři ohrozí sádky ryb a mohli by způsobit povodně. Včerejší zpráva nezávislých expertů však tvrdí, že užitečnost bobrů jasně převažuje nad možnými riziky.
"Bobři zlepšují kvalitu vody, jejich práce může vést ke snižování následků povodní a umějí zvyšovat hladinu vody během sucha," píše profesor John Gurnell, biolog z londýnské Queen Mary College.
Bobři stavějí hráze a přehrady na vodních tocích. Tyto přehrady prý podporují více vodního života a toky jsou bohatší na ryby než běžné řeky a potoky.