Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

 Foto: Profimedia.cz
 Foto: Profimedia.cz
 Foto: www.riinalaineartist.com
 Foto: www.artheaven.cz
12
Fotogalerie

Co je bodypainting, za kolik a jak probíhá: Objevte kreativní činnost, kdy se nahá těla proměňují v umělecká díla

Co si představit pod názvem bodypainting? Jedná se o kreativní druh výtvarného umění, které je rozšířené po celém světě. Umělecká díla vznikají primárně na nahých tělech modelek a jsou tak působivá, že na chvíli zapomenete skoro až dýchat. Jak tyto obrazy vznikají a kde je můžete vidět? Víte, že i na vašem těle může vzniknout originální obraz, který ve vaší paměti zůstane jako neobvyklý zážitek?

Co je to bodypainting?

Bodypainting, body art nebo jen česky malování na tělo, je poslední dobou velmi diskutovaným tématem. Jedná se o druh výtvarného umění, které se aplikuje na lidskou kůži. Většinou jsou živým plátnem ženská těla. Často jsou ale tyto živé obrazy malované také na mužích, nebo dokonce zvířatech.

Snad každý z nás už někdy na dětské oslavě viděl, jak se na obličejíky nadšených potomků malují zvířátka. Bodypainting je ještě o úroveň výše. Obrazy slavných umělců, zvířata, malby splývající s okolím, nápadité malované oblečení a mnoho dalších výjevů vytváří umělec po celém těle modelů. Někdy jsou součástí malby také vlasy či doplňky jako např. třpytky, klobouky a šperky. Nejodvážnější kresby vznikají na nahém těle. Kdo se stydí, může si obléct bezešvé tanga kalhotky nebo použít vhodné návleky či ochrany bradavek. Opravdový umělec si také poradí s malbou na menší kusy látky, kterými lze zakrýt potřebné části těla.

Body art není žádnou novinkou. Když se trochu zamyslíme, přijdeme na to, že už u neandertálců a domorodců byly malby na tělo a obličej zcela běžné. Jednalo se o rituální malby před bojem, lovem nebo třeba svatbou, které se tvořily z přírodních barviv. Je to tedy jedna z nejstarších forem umění, která je na světě několik tisíc let.

K malování se používají štětce různých velikostí, ruce, syntetické houby, přírodní mořské houby nebo stříkací pistole s kompresorem zvaná airbrush. Používané barvy jsou pro tyto účely speciálně vyvinuté – jsou přírodní, na vodní bázi, dermatologicky testované, hypoalergenní a lehce smývatelné vodou. Některé barvy mají schopnost svítit pod UV světlem.

Kde narazíte na body art?

Většinou se jedná o velice poutavý prvek nejrůznějších stylových večírků, autosalonů a luxusních výstav. Na přehlídkových molech jsou malby na těle doplňkem ke skutečnému oblečení nebo naopak tvoří základ celé přehlídky. Často je bodypainting používán pro reklamní účely a propagaci. 

Pravidelně také probíhají po celém světě soutěže, kde se porovnávají ti nejlepší umělci z branže. V rakouském Klagenfurtu se každý rok koná třídenní World Bodypainting Festival, na který zavítá až 20 000 návštěvníků. I Česká republika má svoji soutěž Body Art Czech.

Tento umělecký směr proniká také do zábavního průmyslu a coby nevšední zážitek nabízí bodypainting hned několik agentur. Obraz vám namalují na celé tělo nebo třeba jen na těhotenské bříško a jako vzpomínka vám poslouží fotografie.

99 % modelů, kteří bodypanting zažili, touží po zopakování. Relaxace, uvolnění vnitřní i tělesné, příjemné tahy štětcem, přeměna těla v nádherné umělecké dílo – to vše je silný zážitek, na který se nezapomíná.

Být modelem chce čas a peníze

Na přehlídkové molo nebo do reklamy, kde bychom se mohli stát umělcovým plátnem, se většina z nás nedostane. Proto speciální umělecké agentury nabízejí možnost zaplatit si tento zážitek z vlastní kapsy. Cena se pohybuje kolem 1500 Kč/hodinu. Jak dlouho malba potrvá, záleží na obtížnosti obrazu a na ploše, kde bude malovaný. Většinou lze celé tělo pomalovat za 4–6 hodin, někdy to ale může zabrat i 12 hodin.

Jak malba na tělo probíhá?

  • Nejdříve se musíte pečlivě umýt a zbavit se případných krémů, olejů a sprejů. Vaše kůže musí být čistá a suchá. Po umytí nelze aplikovat žádné spreje, krémy a repelenty.
  • Umělec může na místa malby nanést ochranný sprej proti pocení.
  • Nyní se již stáváte malířským plátnem. Vy budete pravděpodobně modelem jen několik hodin. Složité obrazy po celém těle se ale malují někdy i 14 hodin. Pravidelně se tak musí dělat přestávky na občerstvení, toaletu a prokrvení všech končetin modelu.
  • Celá malba je na závěr zafixována speciálním sprejem, aby vydržela co nejdéle.

Umění jen na několik hodin

Běžné malby na těle vydrží zhruba 2–3 dny. Pokud je k malování použitá hena, z výsledku se můžete radovat i 2 týdny.

Odstranění barev není nijak složité. Postačí vám běžné mýdlo či sprchový gel, houbička a voda. Barvy jsou vodou lehce smývatelné, proto se nemusíte obávat složitého čisticího procesu. Výjimkou jsou olejové barvy, které je potřeba z těla odstranit pomocí speciálních odstraňovačů. Variantou jsou také dětské olejíčky, kterými se barva uvolní; následně stačí jen použít mýdlo a vodu.

Doporučujeme

Články odjinud