Bohyně října Svíza: Královna podzimu, životních křižovatek a ztělesnění moudrosti

Bohyně října Svíza: Královna podzimu, životních křižovatek a ztělesnění moudrosti

Začíná říjen a my vstupujeme do té temnější poloviny roku. Dny se zkracují, listy mění barvu a začínají opadávat. Babí léto postupně vystřídá chladný podzim. Občas nám ještě závan teplého větru během slunečného odpoledne připomene léto, ale jakmile slunce zapadá, krajinu zahalí chlad a mlhy. A přesně v tomto období s tmou přichází na řadu bohyně Svíza.

Kdo je Svíza

Svíza neboli Swiza je často zobrazována jako stařena oděná v černých šatech. Stejně jako příroda odevzdala všechny své plody, tak i ona svou plodnost ztratila a čerpá už jen ze své moudrosti a životních zkušeností, které nám má pomoci najít, když ji o to požádáme.

Je to slovanská bohyně, jejímž hlavním tématem jsou životní křižovatky, stejně jako řecká bohyně Hekaté, která sídlí na velkých rozcestích. Můžeme se na ni obrátit, když se v životě ocitáme na rozcestí a nevíme, kudy se máme vydat.

Jak využít temnotu podzimu v rituálu?

Pokračování 2 / 6

Dlouhé večery

Se Svízou přichází do krajiny tma. Noc se prodlužuje, takže večer už je brzy tma a chladno, takže trávíme čím dál víc času doma. Využijte tyto večery k aktivitám, které jste v létě odkládala kvůli nedostatku času. Naši předci po večerech sušili podzimní plody a zpracovávali úrodu. Nastal čas, kdy se scházela rodina i sousedé v jedné světnici. Ženy předly, motaly nitě nebo draly husí peří a u toho se povídaly různé báchorky o lesních hejkalech a bludičkách. Těmto večerům se říkalo Přástky. I vy můžete vyrábět marmelády a sirupy z podzimních plodů nebo oprášit šicí stroj či vytáhnout pletací jehlice. A s dětmi si pak čtěte společně pohádky před spaním.

Pokračování 3 / 6

Naučte se říkat NE

Pokud jste s něčím v životě nespokojená a nevíte, jakým směrem se vydat, požádejte bohyni Svízu o radu. Sepište na papír, co od života chcete, co rozhodně tolerovat nechcete a co vám k rozhodnosti pomáhá. Pokud u nějakého bodu váháte, zda se tím řídíte, popřemýšlejte, jestli máte nastavené hranice a umíte říkat kouzelné slůvko NE. Jenom vy si určujete, jak bude váš život vypadat a je v pořádku odmítnout, když vám něco nevyhovuje. Svíza k vám přitom bude promlouvat jako hlas vaší intuice.

Pokračování 4 / 6

Připravte hody

Ještě je dost světla na to, abyste během slunečních volných dní připravila pro své blízké a přátelé hostinu na terase. I naši předci v tomto období hodovali. Úrodu měli sklizenou, půdu připravenou na zimu a konečně na to měli prostor. Navíc měli po létě všeho dostatek. K výzdobě využijte plody, které ještě v přírodě zůstaly jako šípky a spadaná jablka, než vám je vezme bohyně listopadu Morana.

Pokračování 5 / 6

Nasbírejte léčivé byliny

Ještě teď máte také poslední možnost nasbírat si do zásoby léčivé bylinky, v kterých je ukrytá životní síla Svízy. Některé druhy totiž rostou až do prvních mrazíků. Přestat sklízet by se měly koncem října a s příchodem Dušiček, kdy byste se měla zaměřit už jen na očistné rostliny. Pamatujte ale při tom na zásady sběru, to znamená, že je třeba bylinky trhat za suchého počasí a ne ráno, kdy je tráva orosená.

Pokračování 6 / 6

Magické křižovatky

Svíza je také strážkyně křižovatek, a to nejen těch pomyslných životních. Právě teď je proto také vhodná doba provádět rituály a meditační cvičení na takových místech, nejlépe tam kde stojí kříž nebo kaplička. Tady se také na bohyni Svízu nejlépe napojíte. Vzpomeňte si na to, až se budete procházet lesem a ocitnete se na rozcestí.  

Doporučujeme

Články odjinud