Bojíte se šílených krav?

12. 12. 2000
V posledních několika týdnech jsem svědky diskusí týkajících se nemoci šílených krav. Sdělovací prostředky nás straší - ze zemí EU se šíří smrtelná choroba zvířat.

Bojíte se šílených krav?

V posledních několika  týdnech jsem svědky diskusí týkajících se nemoci šílených krav. Sdělovací prostředky nás straší - ze zemí EU se šíří smrtelná choroba zvířat. Obavy z této nemoci, která se přenáší na člověka z hovězího dobytka, zachvátila nejen celou západní Evropu, ale také Polsko, Ukrajinu, Slovensko a v neposlední řadě i nás Čechy. Strach z nakažení touto chorobou se odrazil i na poklesu prodeje hovězího masa ( ale překvapivě ne hovězích vnitřností, to svědčí o značné neinformovanosti, neboň i vnitřnosti mohou být zdrojem nákazy).

Jaké je riziko nakažení se touto chorobou? Nemoc šílených krav tzv. bovinní spogiformní encefalopatie je rozhodně menším rizikem v porovnání například s AIDS nebo jen obyčejnou chřipkou. Baktérie se navíc během řádně dodrženého tepelného zpracování masa ničí. Vyjímkou je tatarský biftek, krvavý steak apod.

Navíc hovězí dobytek je u nás krmen masokostní moučkou, jejíž technologické zpracování za velmi vysokých teplot neumožňuje přežití bakterií ( to je podstatný rozdíl od používaných technologií zpracování kostní moučky např. ve Velké Británii, kde došlo k nakažení zvířat právě z krmných směsí). Z těchto důvodů byl k nám dovoz moučky ze zahraničí zakázán, ovšem jestli včas se může ukázat až za několik let. 

V každém případě bychom se měli u prodejců informovat o tom, odkud hovězí maso pochází a dodržovat správné zásady při jeho konzumaci.


Bojíte se také nákazy touto chorobou? Kupujete hovězí maso?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes na vás dolehne nepříjemná nálada a je docela možné, že se pohádáte s nějakým rodinným příslušníkem. Berete si všechno osobně a vytváříte tak negativní atmosféru i na rodinné půdě.…

Nejčtenější články

Doporučujeme