Bojíte se šílených krav?

12. 12. 2000
V posledních několika týdnech jsem svědky diskusí týkajících se nemoci šílených krav. Sdělovací prostředky nás straší - ze zemí EU se šíří smrtelná choroba zvířat.

Bojíte se šílených krav?

V posledních několika  týdnech jsem svědky diskusí týkajících se nemoci šílených krav. Sdělovací prostředky nás straší - ze zemí EU se šíří smrtelná choroba zvířat. Obavy z této nemoci, která se přenáší na člověka z hovězího dobytka, zachvátila nejen celou západní Evropu, ale také Polsko, Ukrajinu, Slovensko a v neposlední řadě i nás Čechy. Strach z nakažení touto chorobou se odrazil i na poklesu prodeje hovězího masa ( ale překvapivě ne hovězích vnitřností, to svědčí o značné neinformovanosti, neboň i vnitřnosti mohou být zdrojem nákazy).

Jaké je riziko nakažení se touto chorobou? Nemoc šílených krav tzv. bovinní spogiformní encefalopatie je rozhodně menším rizikem v porovnání například s AIDS nebo jen obyčejnou chřipkou. Baktérie se navíc během řádně dodrženého tepelného zpracování masa ničí. Vyjímkou je tatarský biftek, krvavý steak apod.

Navíc hovězí dobytek je u nás krmen masokostní moučkou, jejíž technologické zpracování za velmi vysokých teplot neumožňuje přežití bakterií ( to je podstatný rozdíl od používaných technologií zpracování kostní moučky např. ve Velké Británii, kde došlo k nakažení zvířat právě z krmných směsí). Z těchto důvodů byl k nám dovoz moučky ze zahraničí zakázán, ovšem jestli včas se může ukázat až za několik let. 

V každém případě bychom se měli u prodejců informovat o tom, odkud hovězí maso pochází a dodržovat správné zásady při jeho konzumaci.


Bojíte se také nákazy touto chorobou? Kupujete hovězí maso?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Věnujete co nejvíce času svým koníčkům. Luna podporuje vliv Marsu na vaše znamení, takže jste akčnější než jindy. Čekají vás dneska úžasné věci. Rozhodně neusněte na vavřínech, máte…

Nejčtenější články