Borelióza může člověka přivést až do invalidního důchodu. Jak ji poznat?

24. 9. 2018
Nákaza lymeskou boreliózou může končit trvalými následky a neschopností normálně fungovat, v krajním případě i smrtí. Své o tom ví řada celebrit, momentálně s touto nemocí bojuje Anna Kadeřávková ze seriálu Ulice. Jaké jsou příznaky nemoci a jak probíhá léčba?

Klíště přenáší lymskou boreliózu i klíšťovou encefalitidu

Létem výskyt klíšťat nekončí, bohužel tyhle savé potvůrky jsou aktivní i během babího léta. Obecně jejich aktivita ustává až začátkem listopadu, proto se při výletu do lesa chraňte i na podzim, jinak by se vám to mohlo vymstít. Nákaza klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může mít fatální následky. 

Infikovaných klíšťat máme podle odborníků nejvíc ve střední Evropě. Klíšťová encefalitida i lymeská borelióza mohou člověka nevratně vyřadit z běžného života. S lymeskou boreliózou momentálně už několik měsíců bojuje herečka ze seriálu Ulice Anna Kadeřávková (představitelka Roziny Maléřové) a má kvůli nemoci nepříjemné bolesti.

Čím dřív se prohlédnete, tím lépe

Lymeská borelióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Borrelia, kterou na nás přenese právě infikované klíště. Aby došlo k nákaze, je zapotřebí dostatečně dlouhá doba přisátí, minimálně 24 hodin. Když objevíte klíště brzo a odstraníte ho, k nákaze by dojít nemělo.

A co se děje s vaším tělem po nakažení? Přes sliny klíštěte dojde k rozšíření bakterií do těla krevní cestou a lymfou se roznášejí do celého organismu. Během téhle cesty mohou napadnout řadu orgánů, hlavně klouby, a může vzniknou postupně artritida. Poškozený někdy bývá i oběhový a nervový systém, u neléčené boreliózy mohou vzniknout deprese, neschopnost normálně fungovat, chronické bolesti, že to může člověka přivézt až k sebevraždě. Spekuluje se, že právě deprese z boreliózy vedly k sebevraždě českého fotografa Václava Širce a muzikanta Přemka Černíka.

Příznaky boreliózy: Jak vypadá flek? 

Jak poznáte, že může jít o boreliózu? Místo, kde se přisálo klíště, zčervená a po několika týdnech se objeví typická červená skvrna s bílým středem (erythema migrans). Její tvar, barva jsou velmi standardní, takže se nemůžete v podstatě splést. Tento flek má cca pět centimetrů v průměru a lze ho pozorovat i několik týdnů po kousnutí klíštětem. Jak ovšem podotýká lékařka Alexandra Vidnerová, někdy se klíště přisaje do míst, kde si onoho varovného flíčku nevšimnete, a může být zle. Cca v polovině případů se flek neobjeví vůbec. 

Projevy boreliózy

Nakažený člověk mívá během následujících dní bolesti hlavy, zvýšenou teplotu, je unavený, je mu nevolno a bolí ho klouby. To bývá v první fázi nemoci, později tyhle symptomy vymizí. Bohužel proto mají lidé tendenci zaměnit příznaky boreliózy s chřipkou či virózou. Borelióza bohužel může probíhat i bez příznaků a udeřit až za rok, kdy jste náhle přehnaně unavení, máte pořád teplotu a trpíte malátností.

Ve druhé a třetí fázi nemoci už to není žádná legrace. Můžete cítit pálení kůže nebo mravenčení končetin. Třetí fáze se vyznačuje již poruchami koncentrace, potížemi s pamětí či oslabenou imunitou. Pokud borelióza napadne centrální nervový systém, lékaři hovoří o neuroborelióze. Pak je problém se ztuhlým krkem a velmi silnými bolestmi hlavy tím nejmenším. Může dojít i k nedoslýchavosti, poruchám vidění nebo závratím, problémům s pamětí a pozorností, depresím. 

Léčba boreliózy

A jak lze nemoc léčit? Pokud se objeví v místě přisátí červený flek, lékař často na nic nečeká a nasadí antibiotika. Jinak se čeká šest týdnů od přisátí klíštěte, kdy lze už provést krevní testy, které spolehlivě nemoc prokáží nebo vyvrátí. Pokud se antibiotika nasadí včas, je léčba vysoce úspěšná. Pokud se nemoc diagnostikuje až později, mohou se antibiotika podávat dokonce infuzemi v nemocnici. 

Diagnóza je samozřejmě velmi individuální, ne každý flíček nutně znamená, že máte boreliózu. Pokud ale víte, že jste na těle měli nějaké to klíště, raději to konzultujte s lékařem. Nemoc je nebezpečná v tom, že může způsobit trvalé potíže závažného charakteru od pískání v uších po ochrnutí. Prevencí je používání vhodného repelentu, oblečení a včasné odstranění klíštěte. Vakcína bohužel proti lymeské borelióze neexistuje.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Již dnes na vás působí úplněk, který proběhne zítra ve vašem znamení. Sice by na vás měl působit blahodárně, ale člověk nikdy neví. Může nastat situace, která si zaslouží pevnější nervy.…

Nejčtenější články

Doporučujeme