Botulotoxin není jen pro celebrity. Co byste o jeho aplikaci měli vědět?

13. 10. 2015
Botulotoxinové injekce jsou jedním z nejefektivnějších prostředků, jak se dlouhodobě zbavit vrásek. Co byste měli vědět, než se pro zákrok rozhodnete, vám prozradí MUDr. Eva Harapátová, specialistka na korektivní a estetickou dermatologii.

Pro koho je botulotoxin vhodný a od jakého věku by na něj měly ženy chodit?

Aplikace botulotoxinu z kosmetických důvodů je vhodná pro kohokoliv ve věku od osmnácti do šedesáti pěti let. Podstoupit by jej neměli lidé s neurologickými onemocněními, těhotné a kojící ženy a lidé, kteří zrovna prodělávají infekčních onemocnění. Pokud existují nějaké pochybnosti, lékař vám samozřejmě poradí.

Od kdy je vhodné chodit na botulotoxin?

To je velice relativní, záleží vždy na typu kůže, genetice, mimice a očekávání klienta. Také není pravda, že na botulotoxin chodí pouze ženy. V případě aplikace botulotoxinu do obličeje, podpaží, dlaní a plosek na zmírnění pocení, velice často dochází i muži.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kdo aplikaci botulotoxinu může provádět a na co si dát při výběru kliniky (kosmetického salónu) pozor?

Samozřejmě aplikace botulotoxinu patří výhradně do rukou lékaře, nikoli kosmetičky, trenéra z fitness centra ani zdravotní sestry. Nejde o to, že by neuměli naředit roztok a použít injekční stříkačku, ale nejsem si jista, jak by reagovali na případné komplikace a nežádoucí účinky při aplikaci. Nebývá to obvyklé, ale samozřejmě by nastat mohly. Jsme totiž každý originál, a tak reagujeme na stejné situace mírně odlišně. Čili: vždy musí aplikovat lékař ve zdravotnickém zařízení.

Pro koho botulotoxin vhodný není?

Botulotoxin nesmí být aplikován pacientům (klientům), kteří mají neuromuskulární onemocnění (myastenia gravis), alergii na aktivní či přidané substance, koagulopatii i léčenou, infekční onemocnění nebo aktuálně užívají antibiotika. Dále při těhotenství a kojení bych osobně botulotoxin neaplikovala, i když studie nikdy nebyly provedeny.

Jak probíhá aplikace a jak dlouho vydrží? Jak často je vhodné jej aplikace opakovat?

Ošetření probíhá v polosedě, po desinfekci je aplikováno nejmenší injekční jehlou velice malé množství botulotoxinu do několika míst. Účinky jsou opět individuální. Přetrvávají od 3 do 9 měsíců. Rizika? V každém případě musíme mít na paměti, že jsou. V první řadě mluvím o asymetrii, nehybném – kamenném a udiveném výrazu. V druhé řadě nelze opomenout ptózu (pokles) víčka nebo omezený pohyb ústního koutku. Opakování aplikace botulotoxinu je zcela individuální. Pokud nejste spokojeni, opakovat ji nemusíte. Obvykle se klienti ale vracejí a zákrok si nechají udělat znovu. A jediné, co musíme dodržet, je minimální tříměsíční odstup mezi jednotlivými aplikacemi, lépe je však počkat 4 – 5 měsíců.

Existují nějaká omezení spojená s aplikací?

Vše má svá pravidla i aplikace botulotoxinu. Tedy po aplikaci botulotoxinu by klient neměl několik hodin ležet, předklánět se, konzumovat alkohol, navštěvovat solárium, saunu a aerobní cvičení. Let letadlem je stále diskutován v odborných kruzích, ale já jej rozhodně nedoporučuji. Podrobně vám vše vysvětlí ošetřující lékař. Rizika těsně po aplikaci samozřejmě také existují. Mezi ně patří mírná bolest, modřina, bolest hlavy, svalová slabost, alergické reakce (kopřivka, otok, svědění).

Kolik zákrok stojí?

Cena se odvíjí od množství aplikované látky na určitou oblast. Každý má jinak silné svaly, které svým pohybem spoluvytváří vrásky. Orientačně můžete počítat s zhruba těmito cenami: Oblast čela 2 – 4.000,- Kč Celé čelo 3 – 6.000,- Kč Okolí očí 2 – 4.000,- Kč

Pokud máte nějaké dotazy ohledně aplikace botulotoxinu, napište nám a paní doktorka vám je ráda zodpoví.

MUDr. Eva Harapátová http://www.evaharapatova.cz

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nástup do úterního pracovního procesu překvapí všechny kolem vás a nejvíc vás samé. Nic pro vás není problém, a navíc rozdáváte fantastickou náladu. Dokonce uvažujete o nějakém kurzu.…

Nejčtenější články

Doporučujeme