Bravo, Popcorn, Dívka i CosmoGIRL!: Tyto časopisy jsme hltali jako náctiletí! Co nás na nich fascinovalo? | Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Bravo, Popcorn, Dívka i CosmoGIRL!: Tyto časopisy jsme hltali jako náctiletí! Co nás na nich fascinovalo?

Zatímco dnešní teenageři s časopisy do styku téměř nepřicházejí a veškeré informace si dohledávají prostřednictvím telefonu, starší generace dodnes vzpomínají na ten nedočkavý pocit, než se na stáncích objevilo nové Bravo, Dívka nebo Popcorn. Také jste magazíny pro náctileté četla?

Kultovní „bravíčko“

Dnes už ho v trafikách bohužel nenajdeme, do roku 2015 ale téměř čtvrt století formovalo dospívání české mládeže. Původně německý časopis Bravo se do České republiky dostal až v roce 1991, kdo měl ale štěstí a známé v Německu, mohl se občas pochlubit německými výtisky. Textu jsme sice nerozuměli, ale obrázky slavných amerických hvězd stačily k tomu, abychom byli ve škole za hvězdy.

Co nás fascinovalo v miléniu? Podívejte se na video:

Když se pak na českém trhu objevilo ryze české Bravo, byl to doslova boom. Barevné stránky byly nabité fotkami a informacemi o slavných zahraničních osobnostech, které jsme doposud postrádali a lačnili po nich. Poctivě jsme šetřili kapesné, abychom si každých čtrnáct dní mohli časopis koupit, a ten pak o hodinách koloval po celé třídě. Kromě slavných osobností nabízel módní tipy, fotografie z koncertů slavných kapel, plakáty našich idolů, fotoromány, ale i překlady slavných hitů, které aktuálně rotovaly v rádiích.

Kapitolou sama o sobě pak byla dvojstrana Láska, sex a něžnosti. Tato rubrika se svého času stala pro časopis stěžejní a mnoho z nás ji po koupi časopisu nalistovalo jako první. Nacházeli jsme zde první sexuální rady, příběhy o prvním milování, ale i bizarní dotazy typu „Mohu otěhotnět z líbání?“ nebo „Mám malý penis, měří jen 2 cm“. Těmto příběhům jsme se sice veřejně smáli, někteří z nás se ale díky Bravu v oblasti sexuální výchovy doopravdy vzdělali. Kariéru kultovního časopisu ukončily v roce 2015 nízké prodeje.

Plakáty v nadživotní velikosti

V době nejvyšších prodejů nezůstalo Bravo na trhu osamoceno, brzy se v jeho šlépějích vydaly i další časopisy. Pro hudební fajnšmekry tu byl například Rock&Pop nebo Report, kdo ale toužil po podobném formátu, jako bylo „bravíčko“, sáhl v obchodě po Popcornu. I v tomto časopise byla velká porce novinek a rozhovorů s celebritami, navíc ale větší množství plakátů, kterými jsme tapetovali stěny našich pokojíčků. Trhákem byly plakáty na pokračování, ze kterých jsme si na zdi mohli poskládat podobiznu známé osobnosti v nadživotní velikosti.

Zbožňované dívčí časopisy

Velkým hráčem na mediálním trhu se na přelomu tisíciletí staly dívčí časopisy. Svoji odnož měl již zmíněný časopis Bravo, jeho mladší sestra BravoGirl! byla určena výhradně dívkám a kromě slavných hvězd se zabývala i nejpalčivějšími dívčími problémy. Protože v té době bylo ještě v mnohých rodinách mluvení o sexu a dospívání tabu, byly tyto časopisy pro mnoho dívek jediným zdrojem informací o tom, co se děje s jejich vyvíjejícím se tělem. Magazín byl plný dívčích příběhů, módy, kosmetiky i nejrůznějších rad, jak ve zdraví přežít pubertu. A co víc, často zabalené v průhledném plastu nabízely dárečky v podobě umělého tetování, náramků, přívěšků i samolepek, které se v trafikách často ztrácely a na místě zůstávaly jen časopisy s potrhaným obalem. Podobnou cestou se vydaly i další dívčí časopisy Dívka a Top dívky.

Vůně luxusu pak dýchala ze stránek magazínu CosmoGIRL!, což byla mladší sestra Cosmopolitanu. CosmoGIRL! se tiskla na lesklém křídovém papíře, její čistý design připomínal časopisy pro dospělé ženy stejně jako módní fotostories. Stejně jako ostatní dívčí magazíny zde byla spousta beauty tipů, poradny, příběhy ze života i rozhovory s hvězdami. CosmoGIRL! navíc jako první přišla s kabelkovým vydáním, takže kromě klasického A4 rozměru vycházela také ve velikosti, která se krásně vešla i do menší tašky. Postupem času zůstal časopisu pouze tento rozměr, než v roce 2013 vymizel docela.

Doporučujeme

Články odjinud