Brdy a Podbrdsko jsou krajinou ticha, o které se moc nemluví

13. 10. 2020
Brdy a Podbrdsko jsou krajinou ticha, o které se moc nemluví
Myslíte si, že jste už naši krásnou zemi prošli křížem krážem a viděli jste všechno, co se vidět dalo? Kdesi, a vůbec ne daleko, přesně uprostřed Čech, leží horská krajina, kde se zastavil čas. Uprostřed Čech znamená, že je to odevšad tak akorát blízko. A z hlavního města je to dokonce, coby lístkem z vlaku City Elefant dohodil: Objevte kouzlo Brd a Podbrdska.

Zelená plocha je třikrát větší, než byste čekali

Město Plzeň zabírá 137 km². Brno se rozkládá na necelých 250 km². Praha má rozlohu téměř 500 km². A ta je obrovská, že? Turistická oblast Brdy a Podbrdsko má rozlohu více než 1 530 km². Leží zde větší část CHKO Brdy, zasahuje CHKO Český kras i Křivoklátsko, zdobí je několik přírodních parků a památek.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: Dopadová plocha Brda: Od první světové války se značně vyvíjelo dělostřelectvo, ale nebylo kde testovat děla. Ideální volbou se staly Brdy.

Při toulkách kráčíte nejen lesem, ale i minulostí

Zaniklé vesnice a doly, romantické tvrze, hrady, zámky a zříceniny, hornické tradice a devadesát let trvající vojenská éra vytvořily na jihozápad od Prahy unikátní místo s příběhy, při kterých se ani nedutá. Tajuplných a posvátných míst, pověstí a němých svědků minulosti jsou Brdy plné, místní by mohli vyprávět. Třeba o Fabiánovi, strážci Brd, o zlatém pokladu v zádušním lese či o letišti U Bílého křížku.

Kde nejsou lidé, tam se daří přírodě

Všude po naší zemi rostou, stojí a rozpínají se městská obydlí a průmyslové stavby. Tady rostou, stojí a rozpínají se jen lesy. Brdy, nejvyšší pohoří českého vnitrozemí, jsou prakticky neosídleny. A kde nikdo nebydlí, tam nevedou dráty vysokého napětí, nepřekáží sloupy s elektrickým vedením ani žádné další rušiče panoramatických výhledů. Věděli jste, že až do roku 2015 žilo na území vojenského újezdu méně lidí než v malém paneláku?

Barevné korálky a řeka, která nikde nepramení

Na kilometrech a kilometrech cest, cestiček a chodníčků vám bude společnost dělat klidná a tichá příroda. Chráněná krajinná oblast Brdy se šestnácti evropsky významnými lokalitami, řekou Berounkou, která nikde nepramení, a studánkami s vodou lepší než kojeneckou je zelenými plícemi středních Čech. Lemují ji města a vesnice se jmény, která se místy těžko pamatují a místy lehce pletou. Jsou kolem rozesety jako barevné korálky a naštěstí v nich žijí lidé, kteří pro Brdy dýchají.

Máte ještě volno na podzim?

Na některé ze dní babího léta si pište do diářů: Pěší nebo cyklistický výlet v Brdech. Toto roční období jim obzvláště sluší! Ať už se sem vydáte za odpočinkem, zážitky nebo pro sportovní rekordy, respektujte značené nepřístupné zóny i pravidla šetrné turistiky. Brdy a jejich ochránci se snaží o to, aby si na konci každého dne mohli říct: Dneska se nám povedlo udělat všechno pro to, aby to tu zítra zůstalo tak krásné jako dnes. Přidáte se k milovníkům a ochráncům Brd?

Pro více informací, tipy na výlety a místa, která stojí za to vidět. Nemusíte nikam chodit, stačí kliknout na www.brdyapodbrdsko.cz

Úvodní FOTO: Historie zámku v Mníšku pod Brdy začíná ve 13. století. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů ve stavu, jak je opustili. Autor: Mnisek p_B_090525_01_321

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pluto je až do 15. srpna v nádherném trigonu s Venuší, proto vás čeká přímo osudová láska. Milé Panny, nenechte si uniknout tuto hvězdnou konstelaci mezi prsty a zaměřte se na osůbky…