Březová míza pro jarní restart: Jak nám prospívá a kdy na ni vyrazit?

Březová míza pro jarní restart: Jak nám prospívá a kdy na ni vyrazit?

Nejde o žádnou novinku, ale o tradiční elixír, který je plný životodárné energie. Z břízy ji můžete získat jen v brzkém předjaří a pomůže vám zejména při jarní očistě. Navíc má příjemnou nasládlou chuť, takže si na ní také pochutnáte. Co byste měla vědět, než za březovou vodou vyrazíte?

Její sezona začíná v předjaří

Mízu lze získat jen pár týdnů na počátku jara, kdy už je přes den teplo, v noci ale ještě zima. Toto období nastává obvykle už v březnu, při tuhých zimách někdy i začátkem dubna. Poznáte to především podle toho, že na stromech ještě neraší pupeny. Ve chvíli, kdy se objeví první listy, už bývá pozdě. V případě, že si nejste jistá, můžete provést jemný řez nožem do kůry, z které by měla po chvilce odkapávat míza. Když se tak nestane, zkuste to za pár dní znovu.

Jak se s příchodem jara očistit? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Kde ji získat tak, abyste neporušili zákon

Pokud máte břízu na svém pozemku, můžete z ní čerpat bez problému. Jiné je to v případě, že budete chtít navrtávat strom v parku nebo v lese, kde musíte mít předem povolení od majitele nebo správce. V případě, že je obejdete, hrozí vám pokuta za porušení lesního zákona i zákona na ochranu přírody a krajiny. V národních parcích, chráněných krajinných oblastech nebo na území s jiným režimem ochrany přírody je pak těžba březové vody samozřejmě zakázaná. Nevěšte ale hlavu, životadárnou tekutinu získáte dneska i běžně v obchodech.

Pokračování 3 / 5

Postupujte šetrně

Vyhlédněte si k tomu zdravou mladou břízku (kmen stromu by měl mít průměr alespoň 30 cm). Do kmenu v bělavé části kůry (ne do praskliny) vyvrtejte dírku o průměru asi 4–5 cm pod úhlem 45 stupňů. Do dírky zasuňte plastový kohoutek (případně brčko) a přivažte k němu nádobu. Z jednoho stromu neodebírejte víc než asi 1 litr mízy. Poté otvor zalepte štěpařským voskem (případně propolisem) a vyplňte dřevěným špalíčkem.

Pokračování 4 / 5

Detoxikační kúra

Získaná míza nemá příliš dlouhou trvanlivost. Skladujte ji v ledničce a spotřebujte do pěti dnů. Aby měla detoxikační kúra smysl, měla byste vypít denně přibližně 1–2 dcl mízy třikrát denně po dobu dvou týdnů. Pokud vám nějaká tekutina zbude, zkuste z ní vyrobit březový sirup. Ten připravíte tak, že prohřejete v hrnci 1 l mízy a necháte v ní rozpustit asi 200 g cukru. Poté odstavte z plotny a po vychladnutí skladujte v ledničce.

Pokračování 5 / 5

Jak nám březová míza prospívá

Zdravý nápoj má blahodárné účinky na pleť a vlasy, pomáhá při revmatických bolestech, snižuje cholesterol v krvi, preventivně působí proti srdečním chorobám, metabolickým poruchám, čistí ledviny a posiluje močový měchýř, pomáhá při žaludečních potížích a kašli a má detoxikační účinky, které dokážou nastartovat organismus po náročném zimním období. Kromě vitaminu C voda z břízy obsahuje celou řadu minerálů (draslík, hořčík, vápník a sodík), antioxidanty a xylitol (březový cukr), který má oproti cukru o 40 % méně kalorií.

Doporučujeme

Články odjinud