Britové volili nejabsurdnější zákony

12. 12. 2007
Britové volili nejabsurdnější zákony
Málo známé rozhodnutí, kterým se lidem zakazuje umírat v parlamentu, bylo zvoleno nejabsurdnějším kouskem britské legislativy. Na druhém místě je zákon, který ustanovuje, že nalepit poštovní známku obráceně, tedy hlavou panovníka, který na ní je zobrazen, dolů, se rovná velezradě.

Pochybná pocta zvolení nejabsurdnějším právem mimo Velkou Británii se dostala zákonu státu Ohio, kde je nelegální opíjet ryby. Celkem 3 931 lidí vybíralo zákony z předem připraveného seznamu. Celkem 27 procent tázaných si myslelo, že vítězit si zaslouží zákaz umírání v parlamentu (už jen otázka potrestání viníka je dost složitá), kdežto 7 procent se klonilo na stranu poštovní velezrady. Čestné třetí místo vybojoval zákon, který říká, že v Liverpoolu smí nahoře bez chodit jen prodavačka v obchodě s tropickými rybičkami.

Z méně známých zákonů, které se umístily v první desítce, jmenujme dále například zákaz pojídání biskupského chlebíčku na Štědrý den a zákaz vstupu do parlamentu v brnění. Bezmála polovina tázaných se přiznala k tomu, že první z nich už mnohokrát porušila, druhý však (kupodivu!) nikdo. Mezi bizarními zákony, které platí mimo Velkou Británii, si své příznivce našel i ten, který ve Francii zakazuje pojmenovat prase "Napoleon", alabamský zákaz řízení se zavázanýma očima a floridský zákon, který zakazuje svobodným ženám seskakovat padákem v neděli.

Top 10 nejnesmyslnějších britských zákonů: 1. Je protizákonné umírat v parlamentu během jeho zasedání (27 %).

2. Nalepit poštovní známku s obrázkem panovníka či panovnice hlavou dolů rovná se velezradě (7 %).

3. Jediná žena, která v Liverpoolu smí chodit nahoře bez, je prodavačka v obchodě s tropickými rybičkami (6 %).

4. Je zakázáno pojídat biskupský chlebíček na Štědrý den (5 %).

5. Pokud vám někdo ve Skotsku zaklepe na dveře a žádá, aby směl použít váš záchod, musíte mu vyhovět (4%).

6. Ve Spojeném království smí těhotná žena vyhovět hlasu přírody kdekoliv, což zahrnuje i užití policejní helmy jako improvizovaného nočníku (4%).

7. Hlava jakékoliv mrtvé velryby nalezené na britském pobřeží se automaticky stává majetkem krále, ocas pak patří královně (3,5 %).

8. Je protizákonné nesdělit bernímu úředníkovi vše, co mu nechcete říct, ale není proti zákonu neříci mu informace, které vám nevadí, že bude vědět (3%).

9. Zákon zakazuje vstup do parlamentu v brnění (3%).

10. Je zcela legální zavraždit Skota, který se nachází ve starodávném městě Yorku, ale jen v případě, že je ozbrojen lukem a šípy (2%).

Za zahraniční prapodivné zákony Britové považují například tyto:

  1. V Ohiu je protizákonné opíjet ryby (9%).
  1. V Indonésii je trestem za masturbaci smrt utětím hlavy (8%).
  1. Muž gynekolog smí v Bahrajnu provést vyšetření ženských genitálií jen pomocí pohledu do zrcátka, nesmí se tedy dívat přímo (7%).
  1. Ve Švýcarsku nesmějí muži močit ve stoje po desáté hodině večerní (6%).
  1. Ve státu Alabama se nesmí řídit se zavázanýma očima (6%).
  1. Na Floridě se mohou dostat do vězení nevdané ženy, které uskuteční seskok padákem v neděli (6%).
  1. Ženy ve Vermontu, které chtějí nosit umělé zuby, k tomu musejí mít písemný souhlas manžela (6%).
  1. V Miláně zákon přikazuje neustále se usmívat, s výjimkou doby, kdy se účastníte pohřbu nebo jdete na návštěvu do nemocnice (5%).
  1. Ve Francii je proti zákonu pojmenovat prase Napoleon (4%).
Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Březen je pro vás úspěšným měsícem. Nejvíce se vám daří v pracovní sféře, kde nade všemi vynikáte díky nápaditosti a vytrvalosti. Nepatříte mezi jedince, kteří mluví do větru. Vyzvete…

Nejčtenější články

Doporučujeme