Britský Windsor

7. 11. 2010
Britský Windsor
Rezidenci britské královské rodiny založil před takřka tisíciletím normandský vévoda a pozdější anglický král Vilém Dobyvatel. Podle legendy si k tomu vybral místo starého keltského sídla, kde kdysi žil a se svými rytíři zasedal za kulatým stolem sám král Artuš.

Malebné městečko Windsor leží asi 30 km západně od Londýna. Jeho dominantou je stejnojmenné slavné sídlo britských panovníků na útesu nad řekou Temží, které založil koncem 11. století Vilém Dobyvatel (vládl v letech 1066-1087).

Londýn byl vzdálený den cesty a původní hrad ho měl chránit proti nečekanému vpádu od západu. V průběhu historie se na jeho dnešní podobě nejvýznamněji podepsali tři další panovníci: Eduard III. (1327-1377) hrad přestavěl v gotickém stylu a vybudoval královské komnaty v jeho horní části, Charles II. (1660-1685) přeměnil středověký hrad v barokní sídlo a Jiří IV. (1820-1830) kompletně obnovil exteriéry tak, aby byly v souladu s romantickými ideály zámecké architektury a interiéry vybavil přepychovým nábytkem a vzácnými tkaninami a koberci.

Windsor byl dosud domovem třiceti devíti monarchů a je nejstarším obyvatelným a také nepřetržitě obývaným zámkem (resp. hradem) na světě. Dnes je jednou z oficiálních rezidencí královny Alžběty II. Jestli je Její Veličenstvo právě „doma“, poznáte podle toho, že nad hradem vlaje místo britské vlajky královnina zástava. Společně s vévodou z Edinburghu tam tráví většinu volných víkendů.

Windsor slouží také jako alternativa Buckinghamského paláce ke slavnostnímu přijímaní představitelů jiných států. Už po staletí se tam pořádají královské svatby, křtiny a oslavy narozenin - poslední taková událost se na Windsoru konala v dubnu 2005, kdy se princ Charles ženil s Camillou Parker-Bowles.

Kaple sv. Jiří

Součástí královského sídla je proslulá kaple sv. Jiří. Stavba jedné z nejzajímavějších gotických církevních budov začala v roce 1475 za vlády Eduarda IV. a trvala až do roku 1528. Styl kaple, ve které jsou hrobky deseti britských panovníků, charakterizují obrovská okna (11 metrů vysoká) a protáhlé štíhlé sloupy.

Celkově působí dojmem elegance a vznešenosti. Uvnitř je mnoho skvělých ukázek prvotřídního středověkého řezbářství a kování. Kaple je také duchovním domovem nejvyššího britského rytířského řádu, Order of Garter (Podvazkový řád), který založil ve 14. století Eduard III. Od té doby bylo členy řádu asi 900 rytířů, jejich zástavy jsou k vidění v síni, kde se dodnes scházejí. V kapli se pravidelně konají bohoslužby, a pokud znáte někoho, kdo by si zasloužil, aby se za něj místní církevní potentáti pomodlili, stačí napsat jméno té osoby na papírek a nechat ho u zvláštního oltáříčku - vaše přání bude promptně splněno. Kaple je otevřena pro veřejnost denně kromě neděle.

Kam se hrabe Barbie

Královské sídlo zabírá plochu 26 akrů a patří k němu také rozlehlý park. To nejzajímavější se ale skrývá uvnitř mezi silnými zdmi, ze kterých na návštěvníka na každém rohu dýchá tisíciletá historie. Nejen vaše děti jistě očaruje zřejmě nejznámější domeček pro panenky na světě, Queen Marys Dolls House. Model domu se čtyřiceti pokoji dostala královna Mary v roce 1924. Jeho autorem je architekt Sir Erwin Lutyens (na díle s ním pracovalo 1500 řemeslníků) a 2 metry vysoký dům spíš než jako hračka sloužil coby věrná kopie aristokratického londýnského sídla 20. let minulého století, se všemi jeho vymoženostmi.

Všechno je funkční, v domě je tekoucí studená a teplá voda, elektřina, výtahy, v garáži limuzíny, vinný sklep je plný lahviček s pravými vinětami. V knihovně jsou knížečky, do kterých slavní autoři (Sir Arthur Conan Doyle, Rudyard Kipling nebo Thomas Hardy) napsali pro královnu Mary krátké povídky. V pokojích jsou tisíce miniaturních předmětů, které vyrobili tehdejší špičkoví umělci, řemeslníci a designéři - vše přesně v poměru 1:12.

Waterloo

Dalším veřejnosti přístupným lákadlem jsou tzv. State Apartments. Jde o velké sály vyzdobené nejvýznamnějšími díly z Královské sbírky, k vidění jsou malby Rembrandta, Rubense, Holbeina, Van Dycka a mnoha dalších malířů. Obrazy doplňují historické zbraně a exkluzivní porcelánové sbírky, které členové královské rodiny v průběhu staletí dostávali darem od státníků a vladařů. Komnaty jsou zařízené elegantním vyřezávaným nábytkem. Samostatnou kapitolou je obrovská hala na počest bitvy u Waterloo, kde Velká Británie a další evropské mocnosti porazily Napoleona Bonaparteho.

Hala vznikla tak, že se zastřešilo jedno rozlehlé nádvoří. Zdobí ji portréty spřátelených panovníků a velitelů armád Rakouska, Pruska a Ruska, kteří se podíleli na Napoleonově porážce v červnu 1815. Nádherný koberec pro tuto místnost tkali deset let chovanci vězení Agra, byl to dar pro královnu Viktorii k 50. výročí její vlády. Je to největší bezešvý koberec na světě, váží 2 tuny a při požáru bylo třeba padesáti vojáků, aby ho svinuli a odnesli do bezpečí. V sále Waterloo pořádá každý rok v červnu královna slavnostní oběd pro členy Podvazkového řádu, servírován je na porcelánových soupravách Worcester, které jsou po zbytek roku vystaveny ve windsorském Muzeu porcelánu.

Velký požár

Bombardování v době 2. světové války způsobilo ve Windsoru jen kosmetické škody. Mnohem větší katastrofa však přišla o 50 let později, 20. 11. 1992. V královnině soukromé kapli se vznítila záclona a oheň se po střechách rychle šířil dál. Během patnácti hodin, než ho 200 hasičů dostalo pod kontrolu, poškodil desítky místností.

Naštěstí hořelo právě v místech, odkud byly krátce předtím odstraněny vzácné umělecké předměty kvůli chystané rekonstrukci elektrického vedení a dalším pracím. Část prostředků na opravy po požáru byla získána ze vstupného do Buckinghamského paláce, který byl právě kvůli tomu v roce 1993 poprvé otevřen pro veřejnost.

Dále od hradu, dále

Oblíbeným představením je slavnostní výměna stráží, která se koná denně v 11 hod a kvůli níž se skoro na půl hodiny zastaví doprava na hlavní windsdorské silnici vedoucí ke hradu. Pokud si chcete královské sídlo prohlédnout opravdu důkladně, můžete v něm klidně strávit celý víkend. Ale i mimo jeho hradby je ve Windsoru řada míst, která stojí za navštívení. Například budova radnice z roku 1689 od známého architekta Christophera Wrena, na jehož „stopy“ ve Windsoru narazíte několikrát.

Když Wren ukázal plány radnice měšťanům (investorům stavby), báli že, že její horní část nebude dostatečně podepřená a přikázali Wrenovi, aby do podloubí přidělal podpůrné sloupy. Mazaný architekt musel poslechnout, ale udělal to tak, aby dokázal, že měl pravdu: sloupy postavil, ale o několik centimetrů nižší, takže mají jen estetickou funkci - mezi nimi a patrem budovy je malá mezera, takže váha stavby na nich ve skutečnosti neleží.

Při procházce po městě si na břehu Temže všimněte labutí. Patří královně a místní pověst praví, že až donedávna mohl být v Anglii udělen absolutní trest jen za dva zločiny: atentát na královnu nebo zabití některé z jejích labutí. Jen pár minut chůze od hradu, na druhém břehu Temže, je slavná chlapecká škola Eton College s takřka šestisetletou historií. Mezi jejími žáky byla řada slavných osobností a například David Cameron je v pořadí 19. britským premiérem, který získal vzdělání právě v Etonu.

Velká Británie je plná úžasných míst, skrytých pokladů a starých památek, Windsor je však určitě jedním z nejzajímavějších a navíc má jeden skvělý bonus: z londýnského letiště Heathrow je to slabá půlhodinka cesty.

Slušně a zdvořile

Budete-li půjčovat auto, doporučujeme při řízení zvýšenou opatrnost, jízda po levé straně je opravdu velký nezvyk. Britové si jen neradi nechávají do něčeho mluvit a jízda vlevo je jednou ze zvláštností, která se asi nikdy nezmění. Stejně tak sveřepě odmítají metrický systém a z neznámého důvodu si oblíbili umyvadla se dvěma kohoutky - s teplou a studenou vodou (takže si jednu ruku ne moc dobře umyjete v ledové vodě, zatímco tu druhou si opaříte).

Také s mincemi, na kterých je hodnota napsána miniaturním fontem, turista trochu bojuje, ale to všechno bohatě vynahradí obrovská britská slušnost a zdvořilost. Místní stále děkují, za všechno se omlouvají, jsou neuvěřitelně milí, ochotně poradí a pomohou. Dokonce i autobusy, které se vracejí do depa, nemají lakonickou cedulku Služební jízda, jak jsme zvyklí, ale nápis Mimo službu, PROMIŇTE.

Vše o Veké Británii najdete na www.visitbritain.cz vydejte se na cestu Nejpohodlnější a nejpraktičtější je samozřejmě letět. A sice na londýnské Heathrow, pozor na lety, které vás vysadí na některém z regionálních letišť, odkud se budete do Londýna složitě kodrcat. British Airways (BA) létají na trase Praha-Londýn, Heathrow 4x denně, cena zpáteční letenky je 5750 Kč. BA mají na Heathrow svůj vlastní terminál, jeden z nejmodernějších v Evropě.

Kromě 112 obchodů značek jako Bulgari, Tiffani, Dior, Prada a dalších si tam můžete zajít na jídlo do restaurace Gordona Ramseye nebo dokonce i do lázní Elemis. Odbavení je velmi rychlé díky 96 kioskům v odletové hale, které po zadání čísla elektronické letenky vytisknou palubní vstupenku. Více info na www.ba.com, kde si kromě letenky můžete v dané destinaci také objednat pronájem auta, hotel, prohlídky města, vstupenky na různé kulturní akce atd., takže celou dovolenou zařídíte pohodlně na jednom místě.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

ČTĚTE TAKÉ:
Pohádka o Popelce!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Žárlivost, skrytá manipulace a přehnaná tvrdohlavost jsou zbraněmi namířenými na vaši lásku. Obrňte se krunýřem trpělivosti. Naštěstí je vám nápomocný Merkur, který přepíná z bojové…

Nejčtenější články

Články odjinud