Bruggy - ideální místo na trávení líbánek - romantika, hranolky a čokoláda

18. 8. 2013
Ať už hledáte místo pro romantický víkend, nebo destinaci své svatební cesty, popřemýšlejte o Bruggách. Tato středověká perla se nachází hodinu cesty autem od Bruselu a její návštěva se rozhodně vyplatí.

Podobně jako italské Benátky, i vlámské Bruggy „stojí na vodě“ a jsou prodchnuty sítí vodních kanálů řeky Reie, na nichž panuje čilý dopravní ruch. Centrum města se nezměnilo už po celá staletí a při jeho návštěvě budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Malebné gotické domy, kamenné mosty, keře a spousta květin. Mezi stovkami labutí a jiných vodních ptáků se po kanálech prohánějí bílé loďky s turisty, kteří mohou mírně se kácející měšťanské domy pozorovat z té nejkrásnější perspektivy. Kromě loděk je nejběžnějším dopravním prostředkem samozřejmě bicykl, stejně jako v ostatních belgických a nizozemských městech.

Bruggy bývaly ve středověku jedním z nejvýznamnějších obchodních center, přístavem, a zároveň kolébkou bankovnictví. První zmínka o osídlení tohoto území je stará více než dva tisíce let, název Bruggy se však objevuje až v 9. století. Město střídavě získávalo a zase ztrácelo spojení s mořem, na čemž závisela i jeho ekonomická situace. Největšího rozmachu dosáhlo ve 13. a 14. století, kdy obchodovalo v podstatě s celým světem.

Hlavními obchodními artikly bylo místní sukno a dovážené koření. V té době ve městě žilo podle některých údajů téměř 100 tisíc obyvatel, tedy skoro stejný počet jako dnes. Pak Bruggy na několik dalších století ztratily přístup k moři, když se kanál Zwin zanesl bahnem. Veškeré obchody se tedy přesunuly do Antverp a v Bruggách nastaly těžké časy. V roce 1850 byly dokonce nejchudším městem Belgie. Všechno špatné je ale pro něco dobré. Právě díky ekonomickému úpadku města se nám dodnes zachoval jeho středověký ráz, který v roce 2000 ocenili zápisem do Seznamu světového dědictví zástupci UNESCO.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

O dávné slávě Brugg vypovídají dvě hlavní honosná náměstí, Markt a Burg a deset kostelů, z nichž nejvýznamnější je kostel Panny Marie ze 13. století, jehož věž měří 122 m a je tak pravděpodobně nejvyšší cihlovou stavbou v Evropě. Tento kostel stojí za návštěvu ale i kvůli vzácné Michelangelově soše Marie s dítětem, tzv. Bruggské Madoně. 128 cm vysoká socha z bílého mramoru přímo bere dech. Další vzácný artefakt, ampuli s (údajnou) Ježíšovou krví, ukrývá bazilika Svaté Krve.

K celkové romantické atmosféře města patří i místní kavárničky a vyhlášené obchůdky s čokoládou. Pozor, na belgických pralinkách, stejně jako typických hranolcích s domácí majonézou v papírovém kornoutu, vzniká závislost nebezpečně rychle. Obojího si však musíte dopřát v hojné míře, jinak by váš výlet za romantikou nebyl úplný.

Chcete-li si Bruggy ještě před jejich návštěvou pěkně prohlédnout, pusťte si krimi drama V Bruggách. Dámám se bude líbit prostředí a Colin Farrell v hlavní roli, pánové si užijí nějakou tu střílečku a bude pak snazší přemluvit je k výletu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Asi byste si měli dát se svými názory na chvíli pauzu. Než něco nahlas řeknete, tak si to pořádně rozmyslete. Štvete tím nejen rodinné příslušníky, ale dokonce i sami sebe. Přivítejte…

Nejčtenější články

Doporučujeme