Brýle proti modrému světlu jsou trendem současnosti. Jak chrání zrak? | Foto: iStock

Foto: iStock

Brýle proti modrému světlu jsou trendem současnosti. Jak chrání zrak?

Používání mobilu i dlouhodobá práce na počítači mají nepříznivý vliv na zdraví očí. Jak ochránit zrak před modrým i zeleným světlem, poskytnout mu úlevu od únavy a zajistit prevenci suchých očí? Pomohou brýle proti modrému světlu. Proč je nosit, jak fungují a kdy je nasadit? A co jsou to červené brýle?

Co je to modré světlo, kdy nám škodí a kdy pomáhá

Modré světlo na nás působí každý den, obsahuje ho totiž například i sluneční záření. Stejně tak ho vyzařují i obrazovky počítačových monitorů, mobilů, tabletů či televize. Jak se ale říká, všeho moc škodí, navíc záleží také na tom, kdy a za jakých okolností na vás působí. Modré světlo může škodit i pomáhat.

Prospěšné je pro nás zejména přes den, kdy napomáhá s řízením našeho přirozeného biorytmu. Modré světlo totiž vysílá mozku informaci o tom, že je zrovna den, takže zvyšuje bdělost a aktivitu. Dodává nám tak energii a schopnost přemýšlení. Pozitivní účinky modrého světla však neplatí v noci.

Jak vám pomohou ochranné brýle s usínáním? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Na modré světlo dávejte pozor před spaním

Zatímco pozitivní účinky modrého světla platí především přes den, opačné, negativní účinky přicházejí na řadu v noci. Modrému světlu byste se měli vyvarovat zejména před spaním. Kromě negativních vlivů na spánek je zde i mnoho dalších rizik v závislosti na jeho působení.

Hrozí vám horší kvalita spánku v důsledku problémů s usínáním, ale i  únava a pocit pálení a bolesti očí. V neposlední řadě se u vás může vyvinout také syndrom suchých očí nebo migréna. Mozek má totiž vlivem působení modrého světla pocit, že je zrovna den. A to je škodlivé pro kvalitu spánku.

Nabídku konkrétních modelů a srovnání jejich cen můžete najít zde na partnerském Zboží Živě.

Pokračování 3 / 7

Jak fungují brýle proti modrému světlu?

Brýle proti modrému světlu vznikly proto, aby vás před možnými negativními účinky modrého světla chránily. Pokud tedy víte, že se vám například noční práce na počítači nevyhýbá, nebo jen pracujete často a chcete ulevit svým očím a zároveň udělat něco pro jejich zdraví, jsou pro vás tyto brýle ideálním řešením. Fungují totiž tak, že zabraňují pronikání modrého světla na sítnici oka, a tak napomáhají snižovat namáhání očí.  Ochrání vás před vysycháním očí, bolestmi hlavy a dalšími možnými zdravotními problémy.

Pokračování 4 / 7

Čirá skla brýlí pro práci, žlutá pro PC hráče

V nabídce brýlí proti modrému světlu si můžete vybrat hned z několika barevných odstínů. Barvy značí sílu filtrování škodlivého světla a míru ochrany proti jeho působení. Zatímco brýle, které mají čirá průhledná skla, dokážou blokovat přibližně 10–35 % modrého světla, a hodí se tedy zejména pro nošení během dne, kdy umí zachytit právě nejsilnější část modrého světla, žlutá a oranžová skla už poskytují ochranu o něco vyšší. Žlutá skla v brýlích zachytí dokonce 36–64 % modrého světla. Brýle s takovými skly se velice často označují také jako herní, protože byly vytvořené speciálně pro hráče počítačových her, kteří tráví delší čas na počítači i večer.

Vůbec nejsilnějším druhem brýlí působícím pouze proti modrému světlu jsou brýle s oranžovými skly. Takové brýle odfiltrují dokonce 100 % veškerého modrého světla, tedy i všechny jeho negativní vlivy. Jejich nošení se doporučuje zejména při sledování monitoru nebo obrazovky před spaním. Připravte se ale na to, že v nich uvidíte trochu jinak. Téměř vůbec v nich nezachytíte modrou barvu.

Pokračování 5 / 7

Brýle na počítač s dioptriemi i bez

Účinky ochranných brýlí proti modrému světlu si chválí nespočet lidí, kteří tráví dlouhý čas sledováním obrazovek a monitorů. Brýle ideální pro práci na počítači se díky tomu stávají doslova hitem současnosti. Díky tomu si můžete vybrat z pestrého výběru tvarů a velikostí. Můžete ale volit také mezi brýlemi s dioptriemi a bez nich.

Kromě šikovného pomocníka a ochrany očí jsou dnes už brýle proti modrému světlu i trendy doplňkem, který oceníte nejen při práci na počítači, ale například i při sledování televize, psaní na mobilu nebo hraní her.

Pokračování 6 / 7

Červená barva brýlí vás ochrání proti modrému i zelenému světlu

Kromě brýlí, které vás chrání pouze proti modrému světlu, existují ještě trochu univerzálnější, červené brýle. Ty vaše oči nechrání jenom proti modrému světlu, ale také proti zelenému, jež může podle odborníků stejně jako modré světlo ovlivňovat váš vnitřní rytmus. 

Ovlivňuje také nevizuální reakce, jako jsou například hladiny hormonů typu melatonin, který souvisí se spánkem, ospalostí a únavou. Podobně jako modré světlo může mít zelené světlo navíc vliv i na fotoreceptory ve specializovaných buňkách v oku, takže negativně ovlivňuje i kvalitu spánku, proces usínání a celkové zdraví.

Červené brýle jsou tedy speciálně určené pro večerní použití. Hodí se pro nečekané pracovní večery u počítače nebo televize. Navíc pomáhají lidem trpícím migrénami.

Pokračování 7 / 7

Rozdíly mezi červenými a dalšími brýlemi

Červené brýle lze stejně jako ochranné brýle působící pouze proti modrému světlu používat současně i s dioptriemi. Díky nim si nenarušíte následný spánek, navíc jsou daleko těsnější, takže modré světlo nepropouští k očím shora, zespoda ani z boku nebo kolem nosu. Kromě toho je jejich výhodou i to, že vertikální škvíry v rozšířených stranicích na brýlích brání vzniku mlžení, přesto světlo nepropustí.

Navíc, jak už zde bylo řečeno, chrání nejen proti modrému, ale také proti zelenému světlu. Jedinou jejich nevýhodou oproti „obyčejnějším“ brýlím pouze proti modrému světlu je vzhledem k jejich konstrukci omezený výběr designu, tedy například jejich tvaru a velikosti.

Doporučujeme

Články odjinud