Budapešť: město termálních lázní a devatera mostů

10. 6. 2009
Budapešť: město termálních lázní a devatera mostů
Budapešť, jedno z nejkrásnějších evropských měst, navštíví každoročně několik set tisíc turistů, které sem přiláká nejen architektura s rakouskouherským geniem loci, ale také více než osmdesát termálních zřídel a pramenů. Budapešť vábí turisty svou jedinečnou atmosférou. Každý si tady totiž vybere to své. Ne nadarmo se této maďarské metropoli říká Paříž na Dunaji nebo rovnou Královna Dunaje.

Klepněte pro větší obrázek

Budapešť devítimostná
Maďarská metropole vznikla v roce 1873 sloučením Budína, Starého Budína a Pešti. V současné době žije v této konglomeraci, jež se rozkládá na obou březích Dunaje, téměř dva a půl miliónů obyvatel. K panoramatu Budapešti neodmyslitelně patří devět mostů spojující levý a pravý břeh evropského veletoku. První z dnešních devíti mostů přes řeku Dunaj vznikl již ve čtyřicátých letech devatenáctého století, tedy ještě před vznikem samotné Budapešti. Mosty patří ke světovým architektonickým skvostům. Nejznámější z nich je visutý most „Széchenyi Lánchíd“.

Lázně made in Budapešť
V Budapešti je více než osmdesát termálních zřídel a pramenů. Každý den zde vytryskne 70 miliónů litrů léčivé vody. Ve městě se nachází přibližně pět desítek lázeňských budov s léčivými prameny. Na zdrojích léčivé vody byly vybudovány i nemocnice a lékařské hotely.
Nejstarším dochovaným lázeňským hotelem je hotel Gellért. Ten nabízí lékařské a zdravotnické služby na nejvyšší úrovni. Vápenitá, slabě kyselá, hydrogenuhličitá voda obsahující mnoho minerálních látek blahodárně působí na pohybové ústrojí, využívá se též při léčbě gynekologických, metabolických či neurologických onemocněních. Voda z pramene, kterému se podle legendy kvůli jeho vysoké teplotě přezdívalo Očistec, lze využít jak ke koupelové, tak i k pitné léčebné kúře. Prameny jsou vhodné při poruchách zažívacího ústrojí, ledvinových obtížích a chorobách látkové výměny.
Klepněte pro větší obrázek
Budapešť lahodí všem smyslům

Budapešť není jen město lázní. V červnu se zde například koná Svátek hudby či Svátek mostu nebo Dunajský karneval na vodě. V červenci si přijdou na své pro změnu milovníci baletu a opery. V srpnu se v Budapešti každoročně koná Židovský letní festival. Září patří vínu (Mezinárodní festival vína a šampaňského) a v říjnu se zde zase oslavuje moderní umění. Klepněte pro větší obrázek
Vhodným turistickým cílem pro rodiny s dětmi, ale nejen pro ně, je zoologická a botanická zahrada, která byla v Budapešti otevřena již v roce 1866, tedy jako jedna z prvních zoologických zahrad na světě. Areál budapešťské ZOO se vyznačuje svým architektonickým pojetím. Mísí se v něm maďarská secese a romantismus s motivy východu. Jednou z nejkrásnějších budov zoologické zahrady je Dům slonů, kterému byla udělena cena Europa Nostra.
A nejen kulturou je člověk živ. Nabídka míst, kde se lze ve městě najíst a popít, je neuvěřitelně rozmanitá. Najdou se příjemné hospůdky, kde si při poslechu živelné cikánské hudby můžete vychutnat pravou maďarskou kuchyni. V elegantních staromódních kavárnách jen stěží odoláte voňavým moučníkům a kávě. Kromě typicky maďarských pokrmů jsou v Budapešti, stejně jako v ostatních světových metropolích, zastoupeny téměř všechny kuchyně světa.
Klepněte pro větší obrázek
S Budapešťskou kartou dojdeš nejdál
Budapešť se dá objevovat mnoha způsoby. Metrem, autobusem, tramvají, trolejbusem či meziměstským vlakem. Návštěvníci města mohou při svých cestách využít tzv. Budapešťskou kartu, která svého držitele opravňuje k neomezenému využívání městské hromadné dopravy a k bezplatnému vstupu do 60 muzeí. Karta navíc slouží jako slevový kupón na nejrůznější kulturní akce, do lázní či při vypůjčení auta. Slevy z cen nabízejí majitelům karty i některé restaurace, kavárny a obchody. Budapešťská karta má platnost 48, nebo 72 hodin a je k zakoupení v kancelářích Tourinform, v pokladnách jízdenek MHD, ale i ve většině cestovních kanceláří, hotelů a muzeí. Cena karty se pohybuje od 6 300 Ft (48 hodin) do 7 500 Ft (72 hodin). Více informací o slevové kartě najdete na www.madarsko.cz.

Všechny cesty vedou do Budapešti
Doprava do Budapešti není v dnešní době nikterak komplikovaná. Nejpohodlnější je jednoznačně letecká doprava. Zejména nízkonákladové společnosti nabízejí klientům velmi příznivé ceny. Zájemci si mohou zakoupit zpáteční letenky, jejichž cena se pohybuje průměrně okolo 4000 Kč. Některé cestovní kanceláře nabízejí i speciální víkendové programy za výhodou cenu. Například CK Condor, nabízí speciální červnový víkendový pobyt. Kromě zpáteční letenky je v ceně zahrnuto ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu se snídaní, pobyt v lázních zdarma nebo okružní cesta po městě. Celý třídenní pobyt pro jednu osobu pořídíte již za 6990 Kč, samozřejmě včetně veškerých poplatků. Obdobnou nabídku najdete také u Exim Tours.
Ti, kteří si chtějí vychutnat pravou turistickou romantiku, mohou do Budapešti vyrazit vlakem. České dráhy nabízejí tzv. eTiket Maďarsko. Jízdenku z Prahy do Budapešti a zpět lze zakoupit již za 19 EUR (početně omezená nabídka) nebo 29 EUR. V současné době jezdí na trati Praha – Budapešť přímé vlaky kvality EuroCity. Cesta vlakem trvá přibližně sedm hodin.

Zdroj: pr1.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Traduje se, že věnce a ratolesti z jetele, dřínu, lípy a mateřídoušky ochraňovaly domácnost i polnosti před zlými čárami a kouzly, pokud je nasbíráte o svatojánské noci. Vezměte si to k…

Nejčtenější články