Být či nebýt? Kouřit či nekouřit? 

5. 12. 2001
Být či nebýt? Kouřit či nekouřit? 
Když v roce 1492 dorazil Kryštof Kolumbus do Ameriky, netušil jak ovlivní svět nekuřáků. Dovozem tabáku do Evropy rozšířil obzor člověka o další zlozvyk, o kouření. Zpočátku módně vyhlížející záležitost se stala celosvětovým problémem.

Být či nebýt? Kouřit či nekouřit? 

Když v roce 1492 dorazil Kryštof Kolumbus do Ameriky, netušil jak ovlivní svět nekuřáků. Dovozem tabáku do Evropy rozšířil obzor člověka o další zlozvyk, o kouření. Zpočátku módně vyhlížející záležitost se stala celosvětovým problémem. Kouří muži, ženy, dokonce i děti. Jako by si neuvědomovali následky svého počínání. Teprve, když dojde na lámání chleba v podobě zdravotních potíží, začnou litovat. 

V rodině jsem měla několik silných kuřáků, až na jednoho zemřeli všichni na rakovinu plic. Kouření odsuzuji a nechápu, jak ho někdo může obhajovat či ještě podporovat, například u svých dětí ( ano, i takové případy znám). Jsem zapřísáhlý nekuřák, stejně jako můj manžel a k tomu vedeme i naše děti. U nich je osvěta obzvlášň důležitá, jen se podívejte na ulicích, kolik dětí ještě školou povinných kouří. V jejich rukou nemá cigareta co dělat. Kde k nim přijdou, doma, od kamarádů, v obchodech? 

Ráda bych znala názor i vás ostatních? Patříte mezi odpůrce kouření? A jak proti kouření bojujete? Napomínáte kuřáky, aby si už nezapalovali, prosíte kouřící hosty v restauraci, aby alespoň ve vaší přítomnosti nekouřili, vysvětlujete na potkání, jak kouření škodí zdraví a kolik lidí denně u nás zemře na následky kouření ( mimochodem je to 60 lidí denně)? A stejně vám připadá, že je to zbytečné úsilí? Pokud se jedná o zdraví, není nikdy nic zbytečné. Bojujte dál proti kouření, protože je to potřeba a nedejte se mýlit výtěžky reklamních kampaní na tabákové výrobky, které jsou věnovány na dobročinné účely. Kolik stojí léčba pacientů nemocných rakovinou plic tyto kampaně neuvádějí. 

 Zajímavým způsobem hodlají bojkotovat kouření Brazilci. Od ledna příštího roku se na všech brazilských cigaretových krabičkách objeví fotografie lidí, kteří zemřeli na rakovinu plic. Také varování, nebudou to jen statické údaje či hesla, ale konkrétní lidé, kteří díky kouření už nejsou mezi živými. A to je dost silné memento.

A co kuřáci? Ti na otázku, proč vlastně kouří, většinou odpovědí, že neví. A také, že by rádi s kouřením přestali. Tak jen do toho!

Autor: Beáta Ř.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Za své výkony jste dostali od šéfa mimořádnou pochvalu a počítejte i s finančním oceněním. To vás žene výše. Jste na sebe moc pyšní a prahnete po vyšších cílech. Na co sáhnete, to se vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme