Být po letech single může mít řadu výhod: Zkuste je objevit i pro sebe! | Foto: iStock

Foto: iStock

Být po letech single může mít řadu výhod: Zkuste je objevit i pro sebe!

Rozvedla jste se nebo rozešla a najednou jste po letech zase sama? Být opět single nemusí být pouze smutné a nesnadné. Ve středním věku to naopak může mít dost výhod, stačí mít ten správný pohled na věc.

Plusy a minusy

„S muži definitivně končím. V životě mi prostě nepřinesli žádné převratné dobro, a tak jsem se rozhodla, že už žádný vztah vyhlížet nebudu. Abych byla skutečně objektivní, tak jsem si dokonce napsala takový ten seznam – nalevo minusy, napravo plusy. Seznam mi potvrdil to, co jsem už nějakou dobu cítila. Ale pozor, rozhodně v tom nehraje roli hořkost! Můj partnerský život vnímám jako nasycený. Jeden vztah byl docela hezký, dva nic moc. Děti mám velké, zabezpečené, máme se rádi, vídáme se a navštěvujeme. Hezké vztahy mám i se svými rodiči. Podporujeme se a pomáháme si. Mám fajn práci, spoustu známých, zálib i plánů a také dvě skvělé kamarádky. Za tuto hojnost jsem moc vděčná a k naplněnému životu mi úplně stačí. Také si konečně vařím bez masa, výhradně jen to, co mi chutná. Uklízím jen po sobě, takže de facto vůbec, a byt jsem si zařídila také výhradně dle svého. Rozhoduji se pouze za sebe a naprosto mi nedělá problém nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Žiji klidně a spokojeně,“ vypráví Klára, která nedávno oslavila padesátiny, což ji prý vedlo k bilancování. Pokud jste v podobné situaci, ať již dobrovolně, nebo se tak život zkrátka poskládal, vězte, že být single nemusí být jen smutné a nesnadné, žít sám má i výhody…

Chcete být single? Podívejte se, jak citlivě odmítnout pozvání na rande:

Pokračování 2 / 7

Lepší organizace

Jednočlenná domácnost nebo domácnost s „jedním členem ve vedení“ má pochopitelně větší potenciál mít lepší organizaci – jaké si to naplánujete a uděláte, takové to jednoduše máte. Nemusíte brát ohledy a hledat kompromisy, nemusíte se přizpůsobovat, hledat společný čas a společnou chuť k dané činnosti. Rozhodujete se jen sama za sebe, jednoduše plánujete a organizujete věci tak, jak jsou pro vás nejpraktičtější – což může být po letech velmi osvěžující změna.

Pokračování 3 / 7

Méně práce v domácnosti a více času pro sebe

S lepší organizací práce a času přichází i další bonus – doma je práce méně, to ostatně naznačila i paní Klára. A to nejen díky jednoduchému uspořádání, ale také proto, že uklízíte, vaříte, nakupujete, perete, žehlíte jen sama pro sebe. Ono je dokonce možné, že uklízet takřka nebudete, protože si žádný nepořádek nepřiděláte. Taková úspora času i energie je už opravdu znát! Nemáte-li pak v domácnosti malé děti a nejste-li kupříkladu kvůli hypotéce nucena vydělávat ze dne na den za dva, máte v single uspořádání mnohem více času na sebe, na své zájmy a záliby.

Pokračování 4 / 7

Svoboda a nezávislost

Single život s sebou pochopitelně přináší i více svobody a nezávislosti. Jste to jen vy sama, kdo rozhoduje o svých financích, volném čase, profesním směřování a třeba i dalším vzdělávání. Ale jsou tu i přízemnější věci, kdy máte volnou ruku. Klidně se necháte ostříhat, protože jste vždy toužila po krátkém sestřihu, jenže on měl rád vaše dlouhé lokny. Bez výčitek nebudete týden vařit, protože se vám nechce a k večeři vám vlastně vždy stačila obilná kaše či zeleninový salát. Také nemusíte s nikým hodiny licitovat o tom, kam připevníte poličku či do jakého rohu dáte kávovar.

Pokračování 5 / 7

Spánek jako batole

Manželé v majetnějších rodinách měli v dřívějších dobách nezřídka oddělené ložnice, což mívalo něco do sebe. Chrápání, funění, chrchlání, kopání, zcizování peřiny a noční „courání“ na toaletu kvalitě spánku příliš nepřidá. Ve dvou se sice může spát romantičtěji, v jednom ale s větší pravděpodobností kvalitněji. Pokud jste si již romantiku užila, kvalitu zcela jistě oceníte.

Pokračování 6 / 7

Méně televize, více akce

Muži obvykle tráví před obrazovkami více času než ženy, které s nimi v některých případech zkrátka jen drží basu, protože chtějí trávit alespoň část rodinného času společně. Single ženu zpravidla televize tolik nefascinuje a ráda ji vymění za společenský život či jinak aktivní trávení času. V konečném důsledku je to pak prospěšnější nejen mentálně, ale i fyzicky.

Pokračování 7 / 7

Každá mince má dvě strany

Proč si tedy nezvolit pohled na tu příjemnější stranu? Ať už jste single z vlastního rozhodnutí, nebo to tak život prostě uspořádal za vás, jisté výhody tomuto uspořádání nelze upřít – ostatně vždy si můžeme zvolit, jak na konkrétní situaci budeme koukat. Zda podmračeně a s hořkostí, nebo budeme naopak hledat její lepší stránky a užívat si je.

Doporučujeme

Články odjinud