Bývá vám při dietě nevolno? Možná to má na svědomí těchto 5 důvodů!

Bývá vám při dietě nevolno? Možná to má na svědomí těchto 5 důvodů!

Některé ženy si během diety ztěžují na nevolnost, zažívací problémy, plynatost, nervozitu a další nepříjemné symptomy. Jaké jsou příčiny?

Příliš mnoho vlákniny

Častým důvodem zažívacích problémů během diet bývá prudký nárůst podílu vlákniny ve stravě. Ta je obsažena zvláště v celozrnných výrobcích, luštěninách, ovoci a zelenině. Mnoho vlákniny ve stravě může způsobit nepříjemné nadýmání se všemi jeho průvodními symptomy. Problémům se lze vyhnout, pokud budou celozrnné potraviny zařazovány do jídelníčku postupně a nikoliv skokově. V případě že běžný jídelníček před dietou obsahoval jen minimum vlákniny, je namístě obezřetnost při zařazování doplňků stravy s jejím vysokým obsahem. Vláknina je sice zdraví nesmírně prospěšná a při dietách velmi užitečná, ale všeho moc škodí! Nejenže se mohou objevit trávicí potíže, nadbytek vlákniny navíc ovlivňuje i vstřebávání některých vitamínů, minerálů a dokonce i léků! Více o vláknině si můžete přečíst ZDE.

Jak na přerušovaný půst? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Razantní změna jídelníčku

Pokud bylo kvůli dietě razantně změněno složení konzumovaných potravin, kupříkladu je v něm nyní mnohem více zakysaných mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, méně pečiva a násobně více libového masa, může být organismus změnou zpočátku poněkud zaskočen. Což se může projevit například na rychlosti vyprazdňování. Někdy tělo „překvapí a pozlobí“ nové a nezvyklé kombinace potravin.

Držíte-li profesionálně navrženou dietu s vyváženým množstvím všech živin, a ne dietu typu „vajíčková“, obvykle si tělo po pár dnech zvykne. Cítíte-li, že vám nedělá dobře nějaká konkrétní potravina, tak ji jednoduše vynechejte, jistě půjde zredukovat kilogramy i bez ní.   

Pokračování 3 / 5

Změna časů jídel

Je-li po léta tělo navyklé přijímat potravu v určitou pravidelnou denní dobu, a nový dietní režim tuto pravidelnost „rozboural“, může být organismus změnou zaskočen. Pokud byla dlouho vynechávána například snídaně a žaludek i další orgány, které se podílejí na trávení se „probouzely“ až kolem poledne, může nově zařazené jídlo představovat poněkud nečekané překvapení, které se projeví lehkou nevolností či určitým diskomfortem po jídle. Podobné situace jsou značně individuální, u některých osob se vše po pár dnech uklidní, jinde se ukáže, že zvyk je železná košile a tělu bude potřeba vyhovět a v některých zvycích udělat dietní ústupek.

Pokračování 4 / 5

Vlčí hlad a nevolnosti

Při příliš drastických dietách či při dietním startu „z nuly na sto“ je možné v některých případech pociťovat doslova vlčí hlad – což je dokonce odborný termín! Vlčí hlad se vyznačuje nezvladatelnou touhou po naplnění žaludku takřka čímkoliv a může být provázen i lehkou nevolností. Takovým stavům lze předcházet lepším rozvržením jídelníčku, kdy si raději v rámci prevence nezdravého „vlčího přejedení“ dopřejeme malou racionální svačinu navíc. Odborník na výživu, Petr Suchánek, na otázku Českého rozhlasu „Dá se překonat vlčí hlad?“ v těchto souvislostech uvedl: „Dá se překonat, pokud zabráníte výraznému poklesu kombinací bílkovin a sacharidu, to znamená ne čistě jenom sacharidy, jako jsou nějaké zákusky, sladkosti a ovoce, ale zkombinovat to například jogurtem s ovesnými vločkami, aby tam byla i složka bílkovina.“

Pokračování 5 / 5

Nečekané závislosti

Pokud vás během rozumně sestavené redukční diety trápí nervozita, podrážděnost, točení hlavy či nezvyklá únava, může se jednat o příznak „cukrové abstinence“. Závislost na cukru je prokázaným faktem, který uznává řada lékařských kapacit. Chuť na sladké se můžete pokusit zahnat kupříkladu kousíčkem čokolády s vysokým obsahem kakaa, několika želatinovými bonbony, sušenou ovocnou „kůží“ bez přidaného cukru či několika nedoslazovanými kousky sušeného ovoce. Úžasně chutná mango, hrušky či nízkokalorické moruše.

Delší dobu trvající nevolnosti však rozhodně nepodceňujte a konzultujte je se svým lékařem.

Doporučujeme

Články odjinud