Cajdrnožka, škeble, koštěkotka: Za první republiky byly prostitutky múzami slavných

13. 1. 2023
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století byla prostituce v rozkvětu a lehké děvy mohly bez obav o přežití vést vlastní živnost. Jaké byly nejvyhlášenější pražské domy hříchu a jak inspirovaly známé umělce?

Vyhlášené vykřičené podniky

Zejména od Malé Strany až po ulici Břetislavova v Praze byste na lechtivé podniky za dob první republiky narazila téměř na každém kroku. Jen v hlavním městě se jich nacházelo kolem šedesáti. Poskytovatelé sexuálních služeb se soustředili v oblasti kolem Karolina a na Starém Městě. Mezi nejvyhlášenější luxusní pražské hampejzy patřil básníky a spisovateli navštěvovaný pražský salon Emanuela Kauckého v Platnéřské ulici č. 125 a salon U Goldschmiedů v uličce Kamzíkové v Praze. V té se už od středověku procházelo velké množství pověstných „cajdrnožek“.

Nadstandardní služby nabízel i salon Leopolda Friedmanna, zběhlého kriminálního vyšetřovatele, který přešel na temnou stranu. Mezi oblíbenými vykřičenými domy byly také salon Aaron v ulici Elišky Krásnohorské či Návesník v Rybné.

Znáte ikonické filmové scény s prostitutkami? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Již v pondělí na sobě pocítíte, že jste nápadití a všeho schopní. Plnění složitých úkolů pro vás není problém, kolegové i nadřízený se na vás mohou plně spolehnout. Ovládá vás dobrá nálada…