Čarodějnice slaví svůj svátek

28. 4. 2000
Ještě, že nežijeme v době inkvizice. To by asi leckdo z nás skončil 30. dubna na pranýři za čarodějnictví. Poslední dubnový den je totiž dnem pálení čarodějnic.

Čarodějnice slaví svůj svátek…

Ještě, že nežijeme v době inkvizice. To by asi leckdo z nás skončil 30. dubna na pranýři za čarodějnictví. Poslední dubnový den je totiž dnem pálení čarodějnic. V řadě našich měst a vesnic se to bude hemžit čarodějnicemi, které se budou chystat na svůj půlnoční rej a k tomu samozřejmě budou potřebovat nějaké to košňátko, na kterém se budou svižně prohánět po obloze.
Tradice pálení čarodějnic se ve své původní podobě zachovala především na venkově a v menších městech. Dodnes můžete na venkově sledovat hořící ohně na kopcích, létající hořící košňata po obloze nebo ohňostroje.
Za času mého dětství dokonce panovala jakási rivalita mezi jednotlivými vesnicemi o to, kdo postaví větší čarodějnice ( míněno tím větší oheň, na jehož vrcholku se třepetala figurína čarodějnice). Dokonce se držely jakési hlídky u postavených hranic, aby nebyly podpáleny dříve než v poslední dubnový večer. Jako děti jsme stavěním a hlídkováním čarodějnic doslova žily, doma se potají ze záhrobní a chlívku ztrácela starší košňata, aby nakonec byla upálena. Radost nám činilo i to, že jsme ten večer mohli zůstat s rodiči dlouho venku i přes to, že se ráno řada z nás musela seřadit do prvomájových šiků a provolávat nemyslná hesla na podporu ještě nesmyslnějších ideologií. Naštěstí dnes jsou povinné hromadné prvomájové průvody minulostí a my můžeme první májový den oslavit daleko lepším způsobem. Pánové třeba tím, že postaví své milované pod okny májku.

Autor: Anna Alsherová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Je třeba, abyste se zbavili negativních emocí. Musíte se ovládnout, abyste snad někomu neublížili. Mrzelo by vás to celý život. Do svého osobního života byste měli přinést nějakou změnu.…

Nejčtenější články