Čarodějnice slaví svůj svátek

28. 4. 2000
Ještě, že nežijeme v době inkvizice. To by asi leckdo z nás skončil 30. dubna na pranýři za čarodějnictví. Poslední dubnový den je totiž dnem pálení čarodějnic.

Čarodějnice slaví svůj svátek…

Ještě, že nežijeme v době inkvizice. To by asi leckdo z nás skončil 30. dubna na pranýři za čarodějnictví. Poslední dubnový den je totiž dnem pálení čarodějnic. V řadě našich měst a vesnic se to bude hemžit čarodějnicemi, které se budou chystat na svůj půlnoční rej a k tomu samozřejmě budou potřebovat nějaké to košňátko, na kterém se budou svižně prohánět po obloze.
Tradice pálení čarodějnic se ve své původní podobě zachovala především na venkově a v menších městech. Dodnes můžete na venkově sledovat hořící ohně na kopcích, létající hořící košňata po obloze nebo ohňostroje.
Za času mého dětství dokonce panovala jakási rivalita mezi jednotlivými vesnicemi o to, kdo postaví větší čarodějnice ( míněno tím větší oheň, na jehož vrcholku se třepetala figurína čarodějnice). Dokonce se držely jakési hlídky u postavených hranic, aby nebyly podpáleny dříve než v poslední dubnový večer. Jako děti jsme stavěním a hlídkováním čarodějnic doslova žily, doma se potají ze záhrobní a chlívku ztrácela starší košňata, aby nakonec byla upálena. Radost nám činilo i to, že jsme ten večer mohli zůstat s rodiči dlouho venku i přes to, že se ráno řada z nás musela seřadit do prvomájových šiků a provolávat nemyslná hesla na podporu ještě nesmyslnějších ideologií. Naštěstí dnes jsou povinné hromadné prvomájové průvody minulostí a my můžeme první májový den oslavit daleko lepším způsobem. Pánové třeba tím, že postaví své milované pod okny májku.

Autor: Anna Alsherová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Více času budete trávit mimo domov. Vždycky si najdete záminku, jak se ze všeho ulít. Opravdu se vám nechce vařit, uklízet ani kutit. Prahnete po příjemnější a záživnější zábavě. S přáteli…

Nejčtenější články

Doporučujeme