Čas změnit práci

Čas změnit práci
Generace našich rodičů zůstávala v jedné firmě třeba celý život. Dnes mnozí střídáme práci po pár letech. Jak tyto změny vnímají personalisté a kdy je skutečně správný čas odejít jinam, poradí Iveta Sigmundová.

Každý z nás potřebuje čas od času změnu. Je zřejmé, že s přibývajícími roky bývají jakékoli změny náročnější, proto si je velmi rozmýšlíme. V mladším věku je to milé osvěžení, změnit práci -adaptační fáze probíhá mnohem rychleji a je jakýmsi kořením života. Ale proč si neokořenit život i v produktivním věku? Z pohledu personalisty vypovídají změny, které probíhají v intervalech kratších, než jsou dva roky, o neloajalitě k zaměstnavateli, hledání sebe sama, nevyzrálosti a navíc jsou signálem absence přizpůsobivosti.

Přibližně dva roky trvá, než se pracovník v novém zaměstnání zcela adaptuje, než splyne s firemní kulturou, osvojí si danou problematiku a firmě začíná přinášet výsledky. Tedy teprve po dvou letech je pro svého zaměstnavatele přínosem. Rychlé zapracování a adaptační fáze závisejí pochopitelně na profesní náročnosti dané pozice. Každý má ve své kariéře právo na špatnou volbu místa, obecně se toleruje jedno až dvě profesní zaváhání, ale pokud dochází ke střídání místa v době kratší dvou let opakovaně, staví to „střídače“ při dalším pracovním pohovoru do značně nevýhodné pozice.

Pokud ho na pohovor vůbec pozvou… Pomiňme skutečnost, že nutnost změnit zaměstnání vychází z objektivních příčin, například z důvodu krachu společnosti nebo kvůli přestěhování firmy jinam. Jsou-li však důvody na straně zaměstnance, je z pohledu personalisty důležité se ho při každém dalším pracovním pohovoru na tuto skutečnost zeptat a znát příčinu odchodů z předchozích pozic. Jsou to neustálé potíže se spolupracovníky? Šéfové ho nikdy nechápali? Vždycky se dostal do kolektivu, se kterým si nerozuměl? Nikdo nedokázal ocenit jeho pracovní nasazení a nápady? Ano, stane-li se to jednou či dvakrát, dá se to ještě pochopit, ale pokud se tyto důvody neustále opakují, je potřeba „střídači“ nastínit, že příčina bude někde jinde, a z pozice personalisty mu doporučit jinou cestu či jiné povolání.

Pokud jste momentálně v situaci, že pracujete už několik let na tomtéž místě, ale necítíte se dostatečně finančně ohodnoceni nebo máte potřebu profesního postupu, který stále nepřichází, doporučuji nejjednodušší variantu: podělit se o své pocity a potřeby s nadřízeným. Pro obě strany je to nejlepší a nejméně bolestivé řešení. Jestliže firma nemá vážné finanční problémy, vždycky existuje možnost dohodnout se na určitém finančním vylepšení nebo vám nabídnout přeřazení do jiné divize či pobočky, kde se předpokládají nové úkoly a povinnosti. Pro firmu je tato varianta snazší a výhra je to i pro vás - nemusíte hledat novou práci, zvykat si na nový kolektiv.

Navíc přesuny v rámci jedné firmy jsou pro personalisty důkazem flexibility a ochoty učit se novým věcem. Změna je namístě, pokud cítíte vyhoření - práce vás nebaví, po probuzení se cítíte unavení, do zaměstnání chodíte s přemáháním a vůbec vás to tam nebaví. Často se to stává zejména u rizikových povolání - těch, kde se denně pracuje s lidmi, nebo ve stresových zaměstnáních. Tyto příznaky však můžete cítit i tehdy, jste-li na jedné pozici beze změn víc než osm let. V tom případě je změna zaměstnání nevyhnutelná. Bude to vysvobození nejen pro vás, ale i pro zaměstnavatele, protože na současné pozici stejně nepodáváte stoprocentní výkon.

Foto: profimedia.cz„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na začátku pracovního týdne jste ani nedoufali, že byste mohli profesně uspět. I když jedete na doraz, vyplatí se to. Nadřízený plánujte finanční odměnu a pochvala vás určitě nemine. O…

Nejčtenější články

Doporučujeme