Pozor na bílou a černou barvu
Ranní videohovor svádí k touze zůstat v pohodlí. To, že máte pracovní schůzku z domova, ale neznamená, že se na ni nemusíte pěkně obléct. Nemusíte za každou cenu oblékat kostýmek, bude stačit neformální kancelářský outfit. Kvůli citlivé čočce kamery ale existují jistá nepsaná pravidla – snažte se vyvarovat jasně bílé nebo temně černé barvy, protože opticky zvětšují. Vhodné nejsou ani výrazné vzory, kostky nebo káry, protože by mohly člověka, s nímž komunikujete, rušit. Naopak dobře fungují jasné barvy.
Jak se učesat k roušce? Podívejte se na video:
Pracujte se světlem
Ke schůzce se snažte připojit z místnosti, ve které je přirozené světlo, v ideálním případě by na vás mělo svítit zepředu. Rovnoměrně totiž zvýrazní a rozjasní vaši tvář a dodá pokožce jemnou záři, podobně, jako byste použila některý z instagramových filtrů. Pokud nemáte přirozené světlo zrovna po ruce, zapněte za notebookem lampičku. Zkuste také před notebook položit kousek bílého papíru. Díky odrazu světla bude váš obličej působit víc harmonicky.
Pozor na nepořádek
I když zprostředkovaně, stále jste v práci. Vaše okolí by mělo být čisté, uspořádané a bez kompromitujících předmětů. Pokuste se pro účely videohovorů vytvořit prostou, jednoduchou scénu, jako je třeba holá zeď s menším obrázkem. Možná vám přijde, že je to hezčí před knihovnou, všechny drobnosti a knihy by ale mohly ostatní účastníky videohovoru rozptylovat. Také se neobklopujte věcmi, které byste ve své kanceláři nikdy neměla. Řada komunikačních aplikací umožňuje také instalaci virtuálního pozadí. Jen pozor, to, že za vámi není opravdový svět, bývá znát, tak si to nejprve zkuste třeba při hovoru s kamarádkou, ať vidíte, jak to bude vypadat.
Hlídejte si úhel
Úhly mají v rámci videokonferencí velký význam, ne každý z nich nás totiž ukáže v dobrém světle. Snažte se proto čočku kamery umístit do úrovně očí nebo o kousek výš. Vyvarujete se tak efektu dvojité brady nebo pohledu pro všechny kolegy přímo do vašich nosních dírek. Notebook můžete položit třeba na hromadu časopisů nebo knih.
Udržujte oční kontakt
Může se zdát, že na tom, kam se díváte, nezáleží. I když spolu komunikujete na dálku, měli by vaši kolegové vědět, že je vnímáte. Udržujte proto po celou dobu videokonference oční kontakt, abyste nepůsobila nevychovaně nebo znuděně. A samozřejmě zůstaňte sedět až do jejího konce, žádné odbíhání do kuchyně pro něco k zakousnutí. Uprostřed normální schůzky přece také neodcházíte.
Nepřestávejte o sebe pečovat
Jelikož mnoho z nás často vychází ven jen na nákup, při venčení psa nebo s dětmi na procházku, péče o zevnějšek u mnoha z nás začíná pokulhávat. Pamatujte si ale, že o pleť se musíte starat, i když nejste nikomu na očích a nevystavujete ji vnějším vlivům. Nezapomínejte proto na každodenní ranní i večerní rutinu a také aspoň jednou týdně dopřejte pleti masku, která jí rozzáří. Věřte, že i na kameře je to vidět. Před video konferencí si důkladně vyčistěte pleť třeba kartáčkem Foreo nebo konjakovou houbičkou, naneste hydratační krém a následně lehce přetřete líce tvářenkou, oči zvýrazněte řasenkou a na rty naneste tekutou rtěnku nebo lesk. Vlasy sepněte do skřipce či svažte do culíku, nebo pokud je máte čerstvě umyté, nechte je rozpuštěné.