Čekankové puky - recepty

15. 4. 2012
Čekankové puky - recepty
Čekanka listová je listová dvouletá zelenina, která vytváří v prvním roce řepovitý kořen a listovou růžici, spadá do čeledi hvězdnicovité. Pěstuje se pro tzv. čekankové puky, jež jsou dnes k dostání prakticky ve všech supermarketech a jsou výbornou přísadou do zeleninových salátů. Mimo použití čerstvé čekanky je možné ji i tepelně upravovat jako ostatní, známější druhy zeleniny.

Čekankový salát s plísňovým sýrem a pršutem

 1. 2 lžíce loupaných dýňových semínek
 2. 2,5 lžíce Oleje z hořčičných semínek
 3. 1 lžíce červeného vinného octa
 4. 1/2 svazeku pažitky, jemně nasekané
 5. mořská sůl
 6. černý pepř drcený
 7. 3 rozpůlené puky čekanky
 8. 100 g měkkého sýra s modrou plísní
 9. 6 plátků šunky pršut

Dýňová semínka pražte krátce na suché nepřilnavé pánvi na středním plameni za občasného promíchávání asi 3 až 4 minuty. Prošlehejte olej, ocet a nasekanou pažitku. Vsypte dýňová semínka, osolte a opepřete. Čekanku, sýr a pršut rozložte na talíř, zakápněte zálivkou, posypte drceným pepřem a podávejte, nejlépe s křupavým čerstvým pečivem.

Zapékaná čekanka po francouzsku

 1. 4 puky čekanky
 2. 4 plátky drůbeží šunky
 3. sýr plísňový modrý (Rokfór, Niva)
 4. kozí sýr
 5. kousek máslo

Čekankové puky (syrové) podélně rozpůlíme, mezi půlky čekanky vložíme plátky nakrájeného sýra (nešetříme!), zabalíme do plátku šunky a propíchneme párátkem, aby se balíček nerozbaloval. Takto zabalenou čekanku vložíme do máslem vymaštěného pekáčku, posypeme strouhaným sýrem a 15 minut zapékáme. Posledních několik minut přepneme trobu na gril, aby se sýr opekl dohněda. Vzhledem k množství sýra je to jídlo celkem vydatné.

Podáváme s čerstvou bagetou a sklenkou vína.

Zeleninový salát s lososem

2 puky čekanky 200 g fazolových klíčků 4 ks žampionů 100 g černých oliv 100 g uzeného lososa 1 citron

Všechnu zeleninu očistíme, žampiony nakrájíme na plátky, čekanku posekáme na proužky. Na talíři zeleninu obložíme plátky ryby a podáváme s tmavým pečivem.

Další recepty z vybraných ingrediencí můžete nyní vyhledávat pomocí katalogu potravin!

ČTĚTE TAKÉ:
Recepty z hlávkového salátu

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Mars je celý květen v negativním postavení k vašemu znamení, a proto se budete ke všemu nutit. Ohledně práce je situace o poznání lepší, dokážete překonat hloupé připomínky nadřízeného a…

Nejčtenější články

Doporučujeme