"Černá zimnice" už nebude zabíjet

2. 7. 2002
"Černá zimnice" už nebude zabíjet
Objevení nového léku proti takzvané černé zimnici, která má na svědomí ročně přes šedesát tisíc životů, ohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nové tabletky Miltefosine pomohly během experimentální léčby více než pětadevadesáti procentům nemocných.

„Černá zimnice“ už nebude zabíjet

Klepněte pro větší obrázek Objevení nového léku proti takzvané černé zimnici, která má na svědomí ročně přes šedesát tisíc životů, ohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nové tabletky Miltefosine pomohly během experimentální léčby více než pětadevadesáti procentům nemocných.

Největší zájem o nový lék má Indie, kde WHO registruje více než polovinu všech nemocných. Při dodávkách léku budou mít přednost i další země, kde si černá zimnice každý rok vybírá svou daň i mezi turisty - Bangladéš, Brazílie, Nepál a Súdán.
Černou zimnici vyvolávají paraziti, kteří napadají játra a slezinu. Nemoc se přenáší kousnutím malého pakomárce, který také způsobuje zimniční nemoc, známou i jako horečka Paparači.

Průběh je zpravidla velmi rychlý a prudký, takže bez včasného podání léků hrozí pacientům téměř nevyhnutelně smrt.
„Objev nového léku znamená fantastický pokrok,“ říká generální ředitel Světové zdravotnické organizace Gro Harlem Brundtland. „Lékaři mají konečně k dispozici silný a účinný prostředek, který zachrání značné množství životů.“
Podle statistik WHO zemřelo na zimnici jen v Súdánu už přes 100 tisíc lidí. (Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Než abyste se s někým hádali v podstatě kvůli maličkosti, tak raději ustoupíte. Navenek to vypadá hezky, ale ve skutečnosti se tím budete právem pořádně užírat. Zřejmě nemáte tušení, že na…

Nejčtenější články