Červená čočka do každé kuchyně: Minerály, vitaminy a žádné nadýmání!

24. 5. 2022
Červená čočka je úžasná. Nenadýmá, je skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny i vitaminů a připravená je během pár minut! Jaké jsou její další výhody a benefity?

Luštěniny, tradiční české bílkoviny

Luštěniny, zvláště pak hrách, u nás patřívaly k nejvýznamnějším zdrojům bílkovin. Hrách se upravoval naslano i nasladko a mlela se z něj i mouka. Ve městech se běžně prodávala hrachová pochoutka zvaná pučálka, ta se připravovala z naklíčeného hrachu. Ten se smažil naslano i nasladko! Luštěniny byly snadno dostupné, levné a skvěle skladovatelné. Maso se zdaleka nejedlo každý den jako dnes. Čím však bylo dostupnější, tím více vytlačovalo luštěniny na okraj jídelníčku. Osvědčené recepty upadaly v zapomnění a nové se „smrskly“ do hrachové polévky, kaše a čočky nakyselo.

V současnosti máme k dispozici nepřeberné množství luštěnin, ingrediencí i receptů, pojďme se tedy ke zdravým luštěninám alespoň zčásti vrátit. Skvělá a nesmírně variabilní luštěnina je červená čočka – připravit z ní jde exotický indický dhál či kari, vegetariánské burgery, krémovou polévku, lehký salát nebo pomazánku.

Jak na polévku z červené čočky? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Nepozastavujete se nad malichernostmi, proto vládne doma příjemná atmosféra. S partnerem se na vše hravě dohodnete a zjistíte, že máte stále stejný vkus. To se vám bude hodit při plánování…