Červnová bohyně Kupala: Slovanský symbol vody, očisty i moudrá rádkyně | Foto: iStock

Foto: iStock

Červnová bohyně Kupala: Slovanský symbol vody, očisty i moudrá rádkyně

Slovanské bohyně jsou tu pro nás, aby nám pomohly a dovedly nás na správnou cestu. Každý měsíc připadá jedné bohyni, která se od ostatních liší podle přírodního cyklu. Červnu vévodí moudrá rusalka Kupala, která je, jak její jméno napovídá, úzce spjatá s vodou, očistou a léčením. Když jí budete naslouchat, dokáže vám poradit nebo z vás smýt všechno, čeho se potřebujete zbavit.

Magická voda

Právě v červnu je v přírodě vody nejvíc. Ohnivé slunce ještě nespálilo zeleň svým ničivým žárem, takže je v přírodě dostatek vláhy. Všechno bují a rodí se první šťavnaté plody. Právě z tohoto důvodu je Kupala patronkou vody, a ne spalujícího ohně, který je typický pro léto.

Tato bohyně nám připomíná magický význam vody. Vídáme ho v pohádkách, ve kterých se objevuje živá a mrtvá voda, nebo v křesťanských zvycích při křtění novorozeněte. Voda má ale především očistný význam. Nejenže z nás smyje špínu, ale i vše, co zatěžuje naši mysl a psychiku. Drží nás v přítomnosti, odplavuje minulost a budoucnost ji ještě nezajímá.

Jaké rituály vykonat během slunovratu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Jak požádat Kupalu o pomoc

Bohyně Kupala vám ráda pomůže, kdykoliv to budete potřebovat. Stačí ji jen přivolat a umět jí naslouchat, je ale třeba se úplně ztišit a splynout s okolím. Až půjdete do přírody, zastavte se na chvíli u nějaké studánky nebo potůčku, zaposlouchejte se do tekoucí vody, podívejte se do jejích hlubin a začněte ke Kupale promlouvat. Napřed jí poděkujte za její štědrost a pak požádejte o radu, kterou od ní potřebujete. Ze studánky se také napijte.

Pokračování 3 / 6

Rituální koupel

Pokud ze sebe potřebujete smýt cokoliv tíživého, připravte si koupel se solí. Sůl totiž očišťuje a neutralizuje emoce. V kombinaci s bylinkami pak uklidňuje. Nejlepší je ale samozřejmě koupel venku v potoce nebo řece, ideálně za ranního úsvitu. Pokud je pro vás voda ještě příliš studená, projděte se alespoň bosá v ranní rose.

Pokračování 4 / 6

Otevírání studánek

V některých regionech se během Letnic, které se slaví 50 dní po Velikonocích (letos 28. května), konalo otevírání neboli čištění studánek. Ty jsou zdrojem vody, jíž si naši předci velmi vážili. Čištění mohly provádět pouze mladé panny. Šlo o symbolický rituál, jehož průběh měl různou podobu. V některých oblastech se dívky vodou ze studny jen osvěžují a omývají, jinde po vyčištění dívky studánku ještě zdobily květinami a zeleným věnečkem, kterým prosily o déšť. Nakonec obešly vesnici.

Pokud tento lidový zvyk chcete zkusit, ještě před východem nebo po západu slunce vyrazte k nejbližší studánce a proveďte u ní svůj obřad, kterým uctíte životodárnou vodu a bohyni Kupalu. Můžete se vodou omýt, rozjímat u ní, poslouchat tekoucí vodu a studánku ozdobit čerstvými květy.

Pokračování 5 / 6

Nasbírejte si léčivé byliny

Ne nadarmo vyrážejí bylinkářky o svatojánské noci (noc z 23. na 24. června a nese také název Kupala) sbírat léčivky. V tomto období je většina bylin na svém vegetačním vrcholu a mají také největší sílu. Požehnání jim dává právě bohyně Kupala. Nemusíte na jejich sběr vyrážet ale jen o svatojánské noci. Když je navíc budete sbírat při dorůstajícím měsíci, můžete Kupalu požádat o podporu a vymodlit si to, po čem toužíte. Pokud se chcete něčeho zbavit, pak se doporučuje sbírat bylinky na ubývající měsíc. Z rostlin si pak můžete uvařit čaj, vykuřovat jimi prostor nebo si z nich připravit vonnou koupel.

Pokračování 6 / 6

Věštění z vody

Svatojánská noc je plná kouzel i milostného věštění. Například se říká, že když za úplňku okolo letního slunovratu (letos ve středu 21. června) pohlédnete na hladinu jezera, může se v ní zjevit tvář budoucího partnera v případě, že jste nezadaná. Můžete tam spatřit i něco důležitého, co vám chce Kupala sdělit.

Doporučujeme

Články odjinud