Češi v testu morálky uspěli a o ručníky nestojí

3. 7. 2003
Češi v testu morálky uspěli a o ručníky nestojí
Podle průzkumu evropských edic časopisu Reader's Digest, mezi něž patří i Reader’s Digest Výběr, by si jen 4 % Čechů odnesla ručník z hotelového pokoje. V tomto ohledu se nám přiblížili pouze Rusové (6 %) a Italové (7 %). Na opačné straně žebříčku se pak umístili Britové. Ručník by si totiž domů vzalo hned 28 % z nich.

Už po několikáté přicházejí evropské edice časopisu Reader's Digest s průzkumem názorů a postojů obyvatel našeho kontinentu. Vloni se zaměřili na to, jak Evropané znají svůj kontinent, zatímco výsledky letošní ankety by mohly naznačit, jak jsou na tom jednotlivé národy se svým „morálním profilem“. Náhodný vzorek tvořilo téměř 4.000 občanů 19 zemí, ve kterých evropské mutace časopisu Reader’s Digest vycházejí. Zábavnou formou si tak můžeme ověřit, zda jsme skutečně připraveni vstoupit do Evropy. Potěšitelné je, že podle výsledků na tom nejsme zdaleka tak špatně, jak by se podle televizního i jiného zpravodajství mohlo zdát.

Dvanáct otázek donutilo dotázané přemýšlet nad tím, jak by se zachovali některé více či méně obvyklých životních situace. Češi například pozitivně zabodovali ještě v odpovědi na otázku: „Při odchodu z obchodu si uvědomíte, že vám pokladní dala nazpátek o 100 korun víc. Vrátíte se zpátky a upozorníte ji na to?“. Kladně odpovědělo 76 % dotázaných Čechů, přičemž celoevropský průměr byl jen 71 %.

Velmi zajímavé a velké rozdíly zaznamenaly tazatelé v jednotlivých zemích u otázky: „Víte, že když v daňovém přiznání některé příjmy neuvedete, nepřijde se na to. Uděláte to?“, kde od 12 % souhlasných odpovědí v Nizozemsku, přes například 31 % právě u nás doma se na opačném konci tabulky umístili Rakušané, kteří by se podle vlastního tvrzení takto zachovali hned v 64 % případů.

Z odpovědí na otázku: „Uvidíte manžela/manželku nejlepší kamarádky/kamaráda, jak se vede za ruku s cizím člověkem. Poběžíte za kamarádkou/kamarádem a vyklopíte jí/mu to? vyplývá, že ideální zemí pro nevěru je Slovensko, kde by svého kamaráda/kamarádku informovalo pouze 18 % lidí. Na pozoru se naopak záletníci musí mít v Portugalsku či Švédsku, kde by se podobně zachoval přibližně každý druhý člověk.

Určitě trochu překvapující zjištění je, že tou nejlepší zemí pro založení vlastní firmy je Itálie. Tamní zaměstnanci totiž nejméně „obírají“ své zaměstnavatele. Na otázku: „Potřebujete domů nějaké obálky a tužky. Vezmete si je z kanceláře?“ jich totiž odpověděla kladně jen čtvrtina, což kontrastuje například se Slovenskem, kde se jednalo o téměř ¾ dotázaných.

Spěcháte do práce a nemáte čas si před nástupem do vlaku koupit lístek. Další vlak jede až za 20 minut. Víte, že vás průvodčí nejspíš nepřistihne. Risknete to?“ – z odpovědí na tuto otázku vyplývá, že černí pasažéři se vyskytují zejména ve východoevropských zemích. Od Ruska (80 %), České republiky (71 %), Polska (68 %) a Maďarska (66 %) totiž čísla klesala až k zemi na západním okraji Evropy – Portugalsku, kde by „načerno“ jelo pouze 31 % dotázaných.

„Pochopitelně se nejednalo o plně reprezentativní výzkum. Přesto se domnívám, že výsledky mohou mnohé napovídat. Osobně mne mile překvapilo, jak dobře v tomto testu Češi většinou stáli. Trochu to kontrastuje s naším zažitým pohledem na náš národ. I když je samozřejmě při podobných testech mnohem jednodušší odpovědět „morálně“ správně, než se pak v dané situaci takto skutečně zachovat,“ okomentovala krátce výsledky paní Veronika Maxová, šéfredaktorka českého vydání časopisu Reader’s Digest Výběr.

Otázky:

 1. Při odchodu z obchodu si uvědomíte, že vám pokladní dala nazpátek o 100 korun víc. Vrátíte se zpátky a upozorníte ji na to?
 2. Na oslavě se trochu napijete a potřebujete se dostat domů. Sednete si za volant?
 3. Víte, že když v daňovém přiznání některé příjmy neuvedete, nepřijde se na to. Uděláte to?
 4. Parkoviště před supermarketem je plné kromě několika míst pro invalidy. Potřebujete koupit jedinou věc, což vám nepotrvá déle než 10 minut. Zaparkujete na tu dobu na místě pro invalidy?
 5. Spěcháte do práce a nemáte čas si před nástupem do vlaku koupit lístek. Další vlak jede až za 20 minut. Víte, že vás průvodčí nejspíš nepřistihne. Risknete to?
 6. Potřebujete domů nějaké obálky a tužky. Vezmete si je z kanceláře?
 7. Na ulici najdete peněženku s 500 korunami, ale bez adresy. Odevzdáte ji na policii?
 8. Uvidíte manžela/manželku nejlepší kamarádky/kamaráda, jak se vede za ruku s cizím člověkem. Poběžíte za kamarádkou/kamarádem a vyklopíte jí/mu to?
 9. Líbí se vám ručníky z hotelového pokoje. Strčíte si před odchodem z hotelu jeden do kufru?
 10. Čekáte v hustém dešti na autobusovém nádraží ve frontě na autobus. Když konečně přijede, uvědomíte si, že se do něj nedostanete. Předběhnete frontu?
 11. V devět večer jedete z práce a silnice je skoro prázdná. Překročíte o 20 kilometrů povolenou rychlost, abyste se domů dostali dřív?
 12. Kamarád vám zadarmo nabídne pirátskou kopii drahého softwarového programu. Nainstalujete si ho?

Více se o samotném testu a výsledcích můžete dozvědět v červencovém čísle časopisu Reader’s Digest Výběr nebo na internetové adrese www.vyber.cz.

zdroj: agentura Bison Rose

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dalo by se říct, že vám jde všechno od ruky a nebojíte se prosadit. Už je to tak. Kolegové vás zbožňují, protože je s vámi legrace a šéfovi splníte, co mu na očích uvidíte. Nejnáročnější…

Nejčtenější články

Doporučujeme