Česká filmová nadílka 2024: Do kin dorazí Manželé Stodolovi, Lesní vrah nebo Aristokratka ve varu

Česká filmová nadílka 2024: Do kin dorazí Manželé Stodolovi, Lesní vrah nebo Aristokratka ve varu

Český filmový průmysl vstupuje do roku 2024 s nadějí a očekáváním, přinášejícím divákům širokou škálu zajímavých a poutavých příběhů. Zde je přehled několika očekávaných českých filmů, které mají být uvedeny v průběhu tohoto roku.

Seznam očekávaných českých filmových premiér pro rok 2024:

Aristokratka ve varu

Režie: Jiří Vejdělek

Plánovaná premiéra: 18. ledna 2024

Hrabě Frank Kostka (Hynek Čermák), jeho žena Vivien (Tatiana Dyková) a jejich dcera Marie (Yvona Stolařová) žijí na svém rodovém zámku Kostka. Udržovat zámek v chodu jim pomáhá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová), údržbář Krása (Pavel Liška) a komorník Josef (Martin Pechlát). Původní zájem návštěvníků zámku o kletbu komtesy Marie už netáhne jako dřív, což Marii vůbec nevadí – alespoň má dostatek času na svého Maxe (Zdeněk Piškula), šlechtice z vedlejšího zámku Hvězda. Frank je ovšem v koncích, není dost peněz ani na výplaty, ani na potřebné opravy. A právě v tu chvíli se objeví dcera právníka Bendy (Vojtěch Kotek) Denisa (Simona Lewandowská), která rozvíří poklidné vody rodového sídla.

Pokračování 2 / 10

Manželé Stodolovi

Režie: Petr Hátle

Plánovaná premiéra: 22. února 2024

Příběh inspirovaný životy skutečného manželského páru sériových vrahů. V sociálně vyloučené venkovské oblasti, která už dávno ztratila životní energii a kde plynou životy bez jakýchkoliv vyhlídek, manželé Stodolovi společně vraždí osamělé seniory, o které společnost ztratila zájem. V popředí vyprávění stojí jejich milostný vztah plný manipulace a závislosti, ale také lásky a oddanosti. Jako pár se vydávají na temnou cestu násilí a zločinu, ze které není společné východisko. Každý z nich musí najít svůj vlastní únik.

Pokračování 3 / 10

Matka v trapu

Režie: Hana Hendrychová

Plánovaná premiéra: 22. února 2024

Hlavní hrdinka komedie Matka v trapu Sylvie (Petra Hřebíčková) má dobré místo v reklamní agentuře, pracovní úspěchy, krásné, vzorné děti a její manžel je známý malíř. Na první pohled štěstí. Jenže… Je to pravda? Šéf reklamky Karel (Bob Klepl) na Sylvii právě nahrnul několik nesplnitelných úkolů, do toho volali ze střední školy, aby vyřešila další z prohřešků svého syna, a Sylviin manžel Tomáš (Jaroslav Plesl) je jako obvykle nedostupný, protože malování mu už pár let moc nejde. A všichni si zvykli, že Sylvie všechno vyřeší, zařídí, zaplatí. V Sylvii, která vždycky chtěla vidět věci z té nejlepší stránky, se najednou něco zlomí. To je přesně ta chvíle, kdy se vám chce od všeho utéct. Je to náhoda, nebo osud, že Sylvii zastaví taxi, které řídí Anna (Lenka Vlasáková)? A jak se někdy stává, cizímu člověku na sebe řekneme věci, které se ostýcháme prozradit vlastní matce. Dvě ženy, které se potkaly naprosto neplánovaně, poznávají jedna druhou a díky tomu i sebe samé. Dostávají šanci vrátit své rozhárané životy zpět do správných kolejí.

Pokračování 4 / 10

A máme, co jsme chtěli

Režie: Michal Kunes Kováč

Plánovaná premiéra: 7. března 2024

Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci.

Pokračování 5 / 10

Gump – jsme dvojka

Režie: F. A. Brabec

Plánovaná premiéra: 28. března 2024

Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. A zatímco Gumpův první příběh byl smutnější, v jeho volném pokračování s názvem Gump – jsme dvojka se diváci mohou těšit na spoustu vtipných zvířecích scén. Kromě hlavního hrdiny se nově objeví také psí slečna Jenny, která si zahraje Gumpovu sestru Kytičku.

Pokračování 6 / 10

Lesní vrah

Režie: Radim Špaček

Plánovaná premiéra: 25. dubna 2024

Minimalistické krimidrama sleduje poslední rok života jednoho z nejznámějších českých sériových vrahů, Viktora Kalivody. Ten v roce 2005 zavraždil v lese tři náhodné kolemjdoucí. Lesní vrah, jak se mu přezdívá, pracoval jako policista, vyhrál v soutěži Chcete být milionářem a měl nadprůměrně vysoké IQ. Případu se dostalo velké pozornosti nejen proto, že měl v plánu vystřílet pražské metro, ale i proto, že svůj motiv nikdy zcela neprozradil. Dokážeme někdy pochopit, co se odehrávalo v jeho hlavě? Film vychází ze skutečných událostí.

Pokračování 7 / 10

Zahradníkův rok

Režie: Jiří Havelka

Plánovaná premiéra: 25. července 2024

Na úpatí kopce žije již dlouhá léta zahradník se svojí ženou. Provozují zde své malé zahradnictví. Nikomu neškodí, nikdo neškodí jim. Jejich životy plynou v drobných denních radostech a povinnostech a vše určuje řád přírody – kdy zasít, kdy zastřihovat, kdy přesazovat, kdy sklízet a kdy nechat zem odpočinout. Ovšem na kopci stojí zámek. A v zámku se hodlá usadit nový majitel. Usadit se zde a vše přetvořit k obrazu svému včetně okolní krajiny. Zahradnictví těmto plánům značně překáží, a tak je třeba jej odkoupit. Jenže… Nabídka není přijata. Když to tedy nejde po dobrém, přikročí se k razantnějšímu „vyjednávání“.

Během pár dní se všude kolem objeví plot s žiletkovým drátem a na příjezdové cestě závora, kterou střeží svérázný sekuriťák. Po rozbité multikáře přijde na řadu záměna postřiku na stromy a zničení celého sadu. Úhyn slepic a králíků dává jasně najevo, že páni v černých vozech nebudou s nikým jednat v rukavičkách. Zahradník se ovšem nehodlá vzdát; je tu přece doma. Přivolaná policie bohužel nemůže bez přímých důkazů nic, starostka se poněkud marně snaží vyznat v labyrintu zákonů a investigativní novináři způsobují víc škody než užitku. Dny plynou, zámek se okázale renovuje, v obci podezřele rychle přibývá investic a dříve přátelští sousedé se začínají zahradníkovi vyhýbat.

Pokračování 8 / 10

Vlny 

Režie: Jiří Mádl

Plánovaná premiéra: 15. srpna 2024

Dobové drama z konce 60. let minulého století inspiroval skutečný příběh skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodlání přinášet nezávislé zprávy.

Pokračování 9 / 10

Konec světa

Režie: Ivan Zachariáš

Plánovaná premiéra: 19. září 2024

Konec světa je originálním příběhem dědy Igora, syna ruských šlechticů, a jeho devítiletého vnuka Tondy. Silným příběhem ze složité doby kolem roku 1968. Je to vyprávění plné kontrastů,  ať už jde o vztah mezi tím, co obnáší dědův bohatý život, a Tondovou bezprostřední dětskou přítomností, nebo mezi poezií a jemným humorem a dramatickými situacemi vojenské okupace. Či obecně mezi každodenními starostmi jedince a tlakem velkých dějin. Na dědově osudu, mapujícím velkou část traumat 20. století, lze sledovat, nakolik je individuální osud člověka odvislý od dějinných pohybů a změn. A jak moc se jim lze vzepřít, a zachovat si tak vnitřní pevnost a integritu. Nebo někdy jen holý život.

Pokračování 10 / 10

Pyšná princezna

Režie: Radek Beran

Plánovaná premiéra: 7. listopadu 2024

Král Miroslav se zamiluje do princezny Krasomily, která ale dosud své nápadníky odmítá. Proto se panovník převlékne za zahradníka a dá se do služeb princeznina krále, aby byl u princezny blíž. Jednoho dne se potkají a král Miroslav zjistí, že je Krasomila velice pyšná. Proto se rozhodne princeznu její pýchy zbavit a přitom i ona v něm najde zalíbení. Animovaná pohádka.

Doporučujeme

Články odjinud