ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA 2005 PŘEDSTAVÍ NEJLEPŠÍ TANEČNÍ PROJEKTY ZA UPLYNULOU SEZÓNU

21. 3. 2005
Od 22. do 26. dubna bude hned na několika pražských divadelních scénách probíhat již jedenáctý ročník festivalu české taneční tvorby a pohybového divadla Česká taneční platforma, jehož cílem je představit nejzajímavější díla českých či v Čechách žijících tanečníků a choreografů vytvořených za uplynulou sezónu.

Celkem 21 představení, choreografií či filmových projekcí bude střídavě probíhat v divadlech Ponec, Alfréd ve dvoře, Archa a Švandově divadle. Stejně jako v předchozích letech bude díla hodnotit odborná porota a nejzajímavějšímu z nich udělí prestižní Cenu Sazky, která výherci mimo jiné přinese i finanční prostředky na realizaci nového projektu. Každému představení mohou věnovat svůj hlas i návštěvníci festivalu, vítěz pak obdrží Cenu diváka.

Občanské sdružení Tanec Praha zve každoročně na Českou taneční platformu celou řadu domácích i zahraničních producentů, organizátorů festivalů, ředitelů divadel, zástupců médií atd. Českým tanečním projektům tak napomáhá budovat stále větší renomé v zahraničí i kontakty v jednotlivých krajích.

V pátek 22. dubna bude přehlídka zahájena předpremiérou projektu maďarského choreografa Puttó (Isztván Juhos) „Vibrations“, který bude uveden v premiéře 6. června s živým hudebním doprovodem v rámci festivalů Tanec Praha a Pražské jaro v Divadle na Vinohradech. Následující den se dopoledne uskuteční v divadle Ponec kulatý stůl na téma „Festivaly: koprodukce a rezidence“, který připravil Tanec Praha ve spolupráci s Divadelním ústavem. Odpoledne pak proběhne v Divadle Archa světová premiéra představení autorské dvojice SKUTR a tanečnice a choreografky Adély Stodolové s názvem „Duší dítěte“. V Ponci budou během festivalu poprvé reprizována představení, která zde v těchto týdnech mají své premiéry, jedná se například o nové choreografie Věry Ondrašíkové „Unique“, VerTeDance „Tichomluva“, Ioany Mony Popovici „Remote Edens“ či Jany Hudečkové „Špetka věčnosti navíc“. Poprvé v historii vstoupí platforma na půdu Švandova divadla, kde bude uvedeno představení Viliama Dočolomanského „Sclavi – emigrantova píseň“. Ani letos nebude chybět nové představení francouzského tanečníka a choreografa trvale žijícího v Čechách Pierra Nadauda. Dále mohou příznivci Kristýny Lhotákové a Ladislava Soukupa v rámci festivalu shlédnout v Divadle Archa jejich "Osoby a obsazení“. Další ukázky z pestré palety přihlášených děl budou uvedeny v NoD Roxy i Ponci.

Cena Sazky Cena Sazky je každoroční soutěž pro choreografy a tanečníky, kteří se věnují tanci na profesionální úrovni, včetně posluchačů vyšších ročníků uměleckých škol zaměřených na autorskou tvorbu (např. HAMU, Duncan Centre). Přihlášená díla posuzuje porota složená z minimálně sedmi tanečních odborníků. Vítěz této ceny získá finanční částku 400.000 Kč, kterou věnuje akciová společnost Sazka, a která je určena přímo na vznik nového představení. Nad rámec této ceny dostane její držitel možnost realizace díla v prostorách pražského divadla Ponec a reklamní podporu. V loňském roce ji získala Petra Hauerová za představení „Noční můra“. Letos probíhá již čtvrtý ročník této soutěže, vyhlášení vítězů proběhne na jednom z večerů festivalu Tanec Praha 2005.

Pořádá Tanec Praha, o.s. ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře, Divadlem Archa, NoD Roxy, Švandovým divadlem, Divadelním ústavem a zahraničními institucemi. Spolupořadatelem je Hlavní město Praha. Za podpory Ministerstva kultury ČR.

ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA - PROGRAM

Pá, 22. 4. 19.00 / divadlo Ponec Vibrations PŘEDPREMIÉRA Gala-opening festivalu. Česko-maďarský taneční projekt vytvořený ve spolupráci festivalů Tanec Praha a Pražské jaro, který bude mít oficiální premiéru 6. června ve Vinohradském divadle v rámci zahájení festivalu Tanec Praha 2005. Choreografie: Puttó (Isztván Juhos), hudba: Zsigmond Lázár.

21.00 / Alfred ve dvoře Jaro Viňarský: projekce představení – Posledný krok pred Klára Alexová: Že červená je barvou... Pavlína Černá / Alex Abad: Podobná písnička Ondřej Lipovský: Co jí malá ryba?

So, 23. 4. 10.00 / divadlo Ponec Round-table na téma „Festivals: Co-productions and residencies”, ve spolupráci Tance Praha s Divadelním ústavem.

16.00 / Divadlo Archa SKUTR a Adéla Stodolová: Duší dítě PREMIÉRA

19.00 / divadlo Ponec Jana Hudečková: Špetka věčnosti navíc VerTeDance: Tichomluva Tomáš Rychetský: Bezpředmětná křehkost

Ne, 24. 4. 16.00 / NoD Roxy Pierre Nadaud: Fields

19.00 / divadlo Ponec Ioana Mona Popovici: Remote Edens / Vzdálené ráje Marta Trpišovská: Dvojexpozice

21.00 / Divadlo Archa Kristýna Lhotáková, Ladislav Soukup: Osoby a obsazení

Po, 25. 4. 17.00 / NoD Roxy Duwadance – ukázka z díla – Sapro-Agapé Heather Beneš McGadie – ukázka z díla – Once Enacted Thrice Remembered

19.00 / divadlo Ponec Věra Ondrašíková: Unique Lenka Ottová: Homo sentimentalis Linda Stránská: V každé z nás

21.00 / Švandovo divadlo Viliam Dočolomanský: Sclavi – emigrantova píseň

Út, 26. 4. 20.00 / divadlo Ponec Jan Beneš McGadie: Naostro Martin Vraný: ukázka z díla - Tak, a teď?

zdroj: Tanec Praha / divadlo Ponec

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud to jen půjde, tak si v práci neberte velká sousta. Jen byste přišli o drahocennou energii. Jestli do vás někdo z kolegů pořád rýpe, nevšímejte si ho. Jen byste přilili olej do ohně,…

Nejčtenější články

Doporučujeme