Česká filmová klasika: Který z těchto 8 bijáků je váš oblíbený?

Česká filmová klasika: Který z těchto 8 bijáků je váš oblíbený?

Před námi je druhá adventní neděle a Vánoce se blíží. Než se ale na televizních obrazovkách objeví typické vánoční filmy a pohádky, máte ještě čas potěšit se zimními filmy. Znáte všechny české filmové klasiky se zimní tematikou? Máme pro vás 8 tipů.

1. Homolka a tobolka

Výroba: 1972/ČR
Délka: 85 minut
Hodnocení ČSFD: 77 %

Pražská rodina Homolků se vydává na zimní rekreaci do Krkonoš a celou dovolenou si chtějí náramně užít. Učí se lyžovat, chodí na večerní programy do hotelu a jsou nadšení z klidu a pohody, kterou jim jejich společná dovolená nabízí. Příběh se ale brzy začne točit kolem peněz, když má za úplatu dojít k výměně hotelového pokoje. Hlavní role závěrečného dílu trilogie o Homolcích ztvárnili Helena Růžičková, Josef Šebánek nebo Marie Motlová.

Jedná se o třetí a poslední díl z trilogie rodiny Homolků – Ecce Homo Homolka, Hogo fogo Homolka a Homolka a tobolka.

Film se natáčel převážně v okolí Pece pod Sněžkou a na horské chatě. Štáb čelil skutečně náročným podmínkám – mrazům a hlubokému sněhu, což natáčení zkomplikovalo, ale zároveň dodalo výsledku na autentičnosti. Dvojčata Homolkovy si ve filmu zahráli synové režiséra Miloše Formana. 

2. S tebou mě baví svět

Výroba: 1983/ČR
Délka: 82 minut
Hodnocení ČSFD: 82 %

Tři přátelé, šest dětí a chalupa v zasněžených Beskydech – to je oblíbená rodinná česká komedie, která baví diváky už více než 40 let. Tatínci jezdí každý rok na tzv. Expedici Apalucha. Tento rok jim však jejich manželky přibalí všechny děti. Jak se s chalupou plných děti poperou tři tatínci a jak velké odloučení od dětí ponesou samotné matky, uvidíte v Nejúspěšnější české komedii století

Film se natáčel v Beskydech, konkrétně v okolí Velkých Karlovic a Soláně. I v tomto filmu se museli herci a celý štáb poprat s drsnými zimními podmínkami. Dětské role neobsadili profesionální herci, ale děti z řad skutečných školáků. Některé scény vznikly neplánovaně – např. když děti stavěly sněhuláka, bobovaly nebo když se Josef Abrahám snažil udržet na lyžích. 

Ačkoliv film vznikal jako nenáročná rodinná komedie, stal se obrovským hitem. Po premiéře přilákal do kin více než 1,5 milionu diváků a získal status kultovního filmu.

3. Sněženky a machři

Výroba: 1983/ČR
Délka: 82 minut
Hodnocení ČSFD: 80 %

Radek Převrátil, Viki Cabadaj, Marika nebo profesor Karda – to jsou hlavní postavy české komedie, která se odehrává na zasněžených horách. Celý příběh probíhá na zimním lyžařském výcviku gymnázia a sleduje skupinu studentů a jejich učitele v horské chatě. Hlavním tématem filmu jsou pubertální eskapády, rivality a první lásky.

Věděli jste, že jedna z hlavních postav, Viki Cabadaj, se v době natáčení závodně věnoval lyžování? Na konkurz dorazil ale především proto, že filmaři slíbili všem zúčastněním studentům omluvenky do školy. Zajímavá byla samozřejmě také finanční odměna – 10 000 Kč. 

K natáčení málem nedošlo, protože štáb nemohl najít volné ubytování pro 80 osob. V horské boudě, kde se nakonec natáčelo, prasknul během natáčení kotel, a proto se musela udělat nutná přestávka. Scény z lyžárny se natáčely na Barrandově.  

4. Krakonoš a lyžníci

Výroba: 1981/ČR
Délka: 72 minut
Hodnocení ČSFD: 76 %

Hlavními hrdiny jsou vesnické děti, které objevují krásu lyžování a zažívají různá dobrodružství na zasněžených svazích. Poklidný život celé vesnice narušuje přítomnost místních celníků. Ti všechny utlačují a kazí jim radost z práce. Zlom v příběhu nastává, když se do děje zapojí samotný Krakonoš, tajemná postava známá jako pán hor, který je ochráncem přírody a spravedlnosti. Krakonoš využívá své magické schopnosti k tomu, aby pomohl dětem a vesničanům v boji proti nespravedlnosti a chamtivosti hraběte.

Při natáčení zemřel herec Václav Lohninský. Této smutné události přihlížel také Zdeněk Troška, který dělal asistenta režie, a od té doby se odmítl podílet na jakémkoliv zimním filmu. 

Kostýmy herců byly neustále promáčené a do dalšího rána většinou ani neuschnuly. Všichni herci byli zmrzlí, proto popíjeli horký čaj; dospělí si do něj často přidávali také rum. Další dobrotou na zahřátí bylo Krkonošské kyselo – děti ho ale nesnášely. 

5. Snowboarďáci

Výroba: 1981/ČR
Délka: 72 minut
Hodnocení ČSFD: 76 %

Česká komedie, jež sleduje příběh dvou kamarádů, Tomáše a Jakuba, kteří spolu odjíždějí do Krkonoš. Oba jsou nadšení snowboardisté, ale jejich cesty se rozdělí, když si začnou konkurovat nejen v jízdě na snowboardu, ale i v lásce k jedné dívce. Film se zaměřuje na jejich komické konflikty, přátelství a vztahové problémy. Celý se odehrává v prostředí zasněžených hor. 

Při natáčení filmu mělo dojít k úplnému vyčerpání rozpočtu. Bylo proto potřeba změnit celý konec filmu (původně měly dvě znepřátelené party soutěžit ve velkém závodě o přízeň holek). Proč stanovený rozpočet nestačil? Velké mrazy a špatné podmínky vedly k větším výdajům.

Při natáčení si Vojtěch Kotek přivodil lehký otřes mozku. Martina Klírová si zase zlomila ruku. 

6. Jak vytrhnout velrybě stoličku

Výroba: 1981/ČR
Délka: 72 minut
Hodnocení ČSFD: 76 %

Kdo by neznal malého Vaška, který netouží po ničem jiném, než mít v rodině také tatínka. Všemi možnými způsoby se proto snaží najít své mamince, baletce, toho pravého partnera. Osud tomu přál, a když je Vašek s mámou na prázdninách na horách, potkává zde úplnou náhodou svého pravého otce. Všichni jistě víme, že vše dobře dopadne a Vašek se dočká úplné rodiny, včetně pejska.

Vlastimil Harapes byl ve filmu dabován Jiřím Klemem. Podle režisérky měl Harapes výraznou vadu řeči, jež by divákům mohla při sledování filmu vadit. Poprvé byl tento rodinný film odvysílán 24. 12. 1977 a sledovalo jej 87 % všech diváků, kteří měli televizor. Režisérka měla v plánu natočit také třetí díl pod názvem Jak Anděla potkala anděla, ale k realizaci nedošlo. Volné pokračování si ale můžete přečíst v knižní podobě. 

7. Anděl na horách

Výroba: 1981/ČR
Délka: 72 minut
Hodnocení ČSFD: 76 %

Jedná se druhý díl českého filmu, který volně navazuje na Dovolenou s Andělem. Tentokrát se nabručený revizor z Prahy snaží prověřit potencionální manželku svého nejstaršího syna Mirka. Odjíždí tak na rekreaci do Vysokých Tater, kde chce tajně sledovat, jak se Věra chová a s kým se stýká. Nevědomky si však Věru splete s její kamarádkou, která je velice rozverná a neskrývaně koketuje s různými muži. 

Marvan si v době natáčení filmu zlomil nohu na sáňkách; bylo to ve chvíli, kdy jel s kameramanem na panáka. Statečně pak ale točil dál, aniž by divák cokoli poznal. Dokonce si i znova sednul na sáňky. S podvrtnutým kotníkem odehráli několik scén i Josef Kemr a Stela Zázvorková.

Tvůrci filmu plánovali ještě třetí díl s názvem Anděl u moře. K natáčení ale nikdy nedošlo. V roce 2015 byla před slavným hotelem Morava, kde se film natáčel, odhalena metrová dřevěná socha. Jedná se o památku na revizora Gustava Anděla (Jaroslava Marvana). Sochu najdete stále u recepce hotelu. 

8. Vlčí bouda

Výroba: 1986/ČR
Délka: 92 minut
Hodnocení ČSFD: 68 %

Možná jste o tomto českém sci-fi hororu ještě neslyšeli. Jedná se ale o opravdovou filmovou lahůdku, kterou byste měli vidět. V hlavních rolích vystupuje 11 mladých účastníků lyžařského kurzu, instruktor a dva vedoucí výcviku. Napětí se v tomto filmu dá krájet, a to nejenom ve chvílích, kdy se musí všichni účastníci rozhodnout, koho obětují ve prospěch všech. Jak tento experiment dopadne? Autoři se snaží v celém filmu promlouvat k divákům, a tím podporovat celkové napětí.

Film se měl původně natáčet v Alpách, ale z ekonomických důvodů byly zvoleny bližší lokality. Záběry, které ve filmu můžete vidět, jsou z Vysokých Tater a Pece pod Sněžkou. Snímek byl oceněn Cenou České mírové rady a Cenou dětského diváka na Festivalu filmů pro děti a mládež.  

Doporučujeme

Články odjinud