Jana Brejchová zamlada Profimedia

Jana Brejchová zamlada Profimedia

Jana Brejchová v současnosti Profimedia
A její sestra Hana Brejchová zamlada Profimedia
Hana Brejchová ve filmu Lásky jedné plavovlásky Profimedia
Hana Brejchová v současnosti Profimedia
11
Fotogalerie

České sexsymboly 60. a 70. let: Co se s nimi stalo a jak vypadají?

Jména jako Brigitte Bardot, Sophia Loren nebo Claudia Cardinale jistě není třeba představovat. Jsou to sexsymboly 60. a 70. let minulého století, které znal celý svět. V České republice jsme ale nebyli pozadu. Jaké krásky se vkrádaly do snů českým mužům v minulém století?

Jana Brejchová

Herečka Jana Brejchová se vždy těšila velikému obdivu mužů a ani ona vůči nim nezůstávala chladná. Její milostný život připomínal hollywoodské herečky a osudových mužů v něm bylo hned několik. Jejím prvním manželem se stal oscarový režisér Miloš Forman, kterého si brala v pouhých osmnácti letech. Jejich manželství však vydrželo pouhé čtyři roky, než se Forman zamiloval jinde. Útěchu hledala Brejchová v náručí německého herce Ulricha Theina, ani tento vztah ale neměl dlouhého trvání, zejména proto, že fungoval na dálku.

Už po roce se manželství rozpadlo a Jana Brejchová potkala herce Vlastimila Brodského, s nímž vstoupila do třetího manželství. Právě z něj vzešla dcera Tereza Brodská, která je také známou herečkou. Brodský ale zdaleka nebyl poslední muž v životě krásné herečky. Ještě v době jejich vztahu se totiž Brejchová zamilovala do hereckého kolegy Jaromíra Hanzlíka a Brodského opustila. Po čtrnácti letech vztahu se její srdce rozhořelo naposledy, a to pro herce Jiřího Zahajského. Toho přebrala z náruče hlasatelce Kamile Moučkové, své kamarádce, která jí za to dlouhé roky nesnášela. Odpustila jí až v roce 2018, tedy 2 roky před svou smrtí. 

Jana Brejchová zazářila v řadě českých filmů, ty nejúspěšnější však natočila právě po boku bývalého manžela Vlastimila Brodského. Pár spolu tvořili ve snímcích jako Noc na Karlštejně, Hodíme se k sobě, miláčku…? Nebo Ženu ani květinou neuhodíš. V posledních letech se ale Brejchová kvůli vážným zdravotním problémům hraní nevěnuje. Podle dcery Terezy Brodské však na léta své největší slávy neustále vzpomíná.

Jaké bylo největší tajemství Vlastimila Brodského? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Hana Brejchová

Jak zřejmě víte, nejde o shodu jmen. Jana a Hana Brejchovy jsou sestry, které se obě proslavily jako herečky. Mladší Haně přinesla největší slávu role ve snímku nominovaném na Oscara "Lásky jedné plavovlásky", kde se předvedla nahá. Na festivalu v Benátkách Hana dokonce v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon získala třetí místo, a porazila tak světovou sexbombu Claudii Cardinale.

Režisérem filmu byl Miloš Forman, toho času manžel její sestry Jany.  Jelikož spolu trávili hodně času na cestách po filmových festivalech, stali se z nich dobří přátelé, ale mezi sestry to vneslo svár a dlouhé roky spolu nemluvily.

Hana si poté zahrála v řadě dalších známých filmů jako Nejkrásnější věk, Po stopách krve nebo Anděl s ďáblem v těle. Forman si na ni vzpomněl ještě jednou o dvacet let později s malou rolí ve snímku Amadeus, který získal hned osm Oscarů. Od roku 1995 se Hana Brejchová neobjevuje. Svého času žila v pražských Holešovicích, poté ale její byt vyhořel pravděpodobně vinou zapálené cigarety. Od té doby žije Hana Brejchová v domě s pečovatelskou službou v Buštěhradě.

Pokračování 3 / 5

Marie Drahokoupilová

O tom, že ve své době byla Marie Drahokoupilová sexsymbolem, nemůže být pochyb. Dodnes ji totiž mnozí přezdívají česká Sophie Loren. Během své největší herecké slávy tento status ještě potvrdila, když hrála povětšinou dámy z vyšší společnosti nebo luxusní potvory. Proslavila se rolemi ve filmech jako Flirt se slečnou Stříbrnou, Muž v osidlech nebo Morgiana, kde si zahrála po boku další legendy Petra Čepka. Její krása a talent byly pro mnoho režisérů velkým lákadlem, takže byla Drahokoupilová před ostatními herečkami často ve výhodě. Nikdy totiž nemusela chodit na castingy, vždy dostala rovnou scénář.

Rolí ale časem ubývalo, zejména proto, že se vdala za Rakušana. Říkalo se, že je velmi bohatý, a tak jí nikdo nenabízel role v domnění, že peníze nepotřebuje. Dnes je po rozvodu zpátky v Čechách a objevuje se spíše na nejrůznějších besedách. Jak sama říká, na televizní roli by si ještě troufla, na divadlo kvůli náročnosti už ne. Tak jako tak si splnila svůj životní sen, stát se herečkou totiž toužila už od dětství.

Pokračování 4 / 5

Olga Schoberová

Dokonce i krásná Brigitte Bardot měla v tehdejším Československu svoje zastoupení. Srovnávána s ní byla česká herečka Olga Schoberová, jejíž krása a smyslnost dokonce přesáhly české hranice, a to zejména díky úspěšné komedii Kdo chce zabít Jessii?  Proslavila ji však především role smyslné Winnifred v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera. V roce 1964 navíc byla první ženou z Československa, která se objevila na titulní roli pánského magazínu Playboy, čímž svoji roli sexbomby definitivně stvrdila. Svoje herecké schopnosti uplatňovala nejen u nás, ale i za hranicemi, kde si říkala Olly Schober nebo Olga Harris. Toto příjmení získala sňatkem s hercem a kulturistou Bradem Harrisem, s nímž má svoji jedinou dceru. Manželství na dálku ale dlouho nevydrželo.

Když ji Miloš Forman představil partnerovi americké herečky a zpěvačky Barbry Streisand, byla ruka v rukávě. John Calley ji brzy požádal o ruku a strávili spolu dlouhých dvacet let. Schoberová s hereckou kariérou skončila poměrně brzy, už v pouhých sedmadvaceti letech. Dnes žije v ústraní a pozornosti médií a veřejnosti se vyhýbá.

Pokračování 5 / 5

Květa Fialová

Ačkoliv Květa Fialová působila drobně a křehce, i ona dokázala v mužích vyvolat touhu. Bylo to především díky její životní roli ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera, kde se převedla jako dokonalá femme fatale coby barová zpěvačka Tornádo Lou. Ani nepotřebovala umět zpívat, tuto část role za ni obstarala skutečná zpěvačka Yvetta Simonová. Její filmová, televizní i divadelní kariéra plynula bez větších propadů a s přibývajícím věkem bez problémů měnila svůj herecký typ z osudových žen na zralé elegantní dámy a babičky, které hrála s nezaměnitelným šarmem a nadhledem. Objevila se v řadě předních českých filmů jako Adéla ještě nevečeřela, Velká filmová loupež nebo Příliš hlučná samota, její parketou ale byly především filmy televizní.

I když byla Květa Fialová pro mnohé muže idolem, její vztah k nim nebyl jednoduchý. Z druhé světové války si totiž coby dospívající dívka odnesla traumatizující zážitek, když ji spolu s matkou brutálně znásilnili sovětští vojáci. První pokus o manželství ji vyděsil natolik, že utekla a dokonce přespávala v márnici. Zato druhé se vydařilo a s režisérem Pavlem Hášou měla dceru. Herečka zemřela v září roku 2017 na následky Alzheimerovy nemoci.

Doporučujeme

Články odjinud