Český film "Musíme si pomáhat" nominován na Oskara

15. 2. 2001
Český film "Musíme si pomáhat" nominován na Oskara
Film "Musíme si pomáhat" Jana Hřebejka byl nominován na Oskara jako nejlepší zahraniční snímek. Nejúspěšnějším se stal Film "Gladiátor", který získal celkem 12 nominací.

Český film "Musíme si pomáhat" nominován na Oskara

http://www.musimesipomahat.cz/musime1.jpg" align="left" width="206" height="300">Film "Musíme si pomáhat" Jana Hřebejka byl nominován na Oskara jako nejlepší zahraniční snímek. Nejúspěšnějším se stal Film "Gladiátor", který získal celkem 12 nominací. Americký filmový časopis delegoval již v roce 1999 Jana Hřebejka mezi desítku nejzajímavějších mladých režisérů celého světa pro rok 2000. Film "Musíme si pomáhat" bude v březnu bojovat o Oskara s francouzkým filmem "The Taste of Others", tchaiwanským "Crouching Tiger", mexickým "Amores Perros" a belgickým "Everybody Famous".

Jan Hřebejk, který zprávu o nominaci přijal s ohromnou radostí, se domnívá, že k případnému Oskarovi bude potřebovat mnoho štěstí a všem vzkázal "Držte nám palce, musíme si pomáhat".

Velkou radost z nominace má celý filmový štáb. Nadšeni jsou i naši stávající držitelé Oskara Jiří Menzel a Jan Svěrák. Zároveň však dodávají, že šancí na další úspěch je málo, neboň hlavní vliv na získání Oskara má filmová distribuce. Společnost Sony Pictures Classics totiž distribuuje nejen český film, ale také tchajwanský film "Crouching Tiger". Ten má navíc výhodu ve velké komerční úspěšnosti. Přesto Jan Svěrák odhaduje dvaceti až třicetiprocentní šance na úspěch.

Synopse filmu "Musíme si pomáhat" :

Dramatický příběh hrdiny proti své vůli�
Odehrává se během posledních let druhé světové války na českém maloměstě, okupovaném Němci.
Manželé Josef a Marie Čížkovi jsou bezdětní. Ona po dítěti touží, ale manžel mít děti nemůže.
Náhoda jim přivede do cesty uprchlého židovského mladíka Davida, kterému poskytnou ve svém bytě úkryt.
Od tohoto okamžiku začíná napínavý zápas o přežití.

http://www.czech-tv.cz/filmy/musime_si_pomahat/obr/fotky/s_20.jpg" align="right" width="150" height="103">Aby odvedli od svého domu pozornost a odvrátili tak hrozbu smrti pro celou ulici, zaplétají se manželé stále více s reprezentanty moci a zvůle. Rodinu, respektive manželku Marii, navíc navštěvuje Čechoněmec a kolaborant Horst Prohazka, který svou častou přítomností zvyšuje možnost Davidova prozrazení. V tragikomické scéně opakovaného dvoření je tento obtížný parazit Marií tvrdě odmítnut a rozhodne se Čížkovým pomstít. Chce nastěhovat do domku nacistického úředníka Albrechta Kepkeho.

V bezvýchodné situaci přiměje Čížek svoji ženu, aby otěhotněla s ukrytým uprchlíkem, který jim tímto činem http://www.czech-tv.cz/filmy/musime_si_pomahat/obr/fotky/s_17.jpg" align="left" width="150" height="103"> paradoxně vrací dluh zachráněného života.
Příběh vrcholí v květnových dnech roku 1945, kdy se má potomek narodit. Rodina je teď opět ohrožena, tentokrát mstiteli kolaborace a samozvanými soudci.
V závěrečné, přízračně absurdní scéně se pak sudičkami dítěte stávají: Český válečník od Buzuluku, ruský frontový voják, slovenský partyzán, židovský uprchlík David, Čechoněmec Horst Prohaska a nepravý otec a hrdina proti své vůli Čížek�

Film Musíme si pomáhat je černá komedie plná nečekaných zvratů, která vypráví o hrdinech ze soucitu, o slušných lidech i zrádcích, o síle touhy po životě i apatické pasivitě. Všechny hlavní postavy si v tomto příběhu, inspirovaném skutečnými událostmi, zachrání z různých - často protichůdných - pohnutek život. Hrdinství i kolaborace, velkorysost i zbabělost se překrývají, a proto je nesnadné a nemožné vynášet kategorické soudy.

Herecké obsazení

Otce Čížka hraje Boleslav Polívka a jeho manželku ztělesnila slovenská divadelní herečka Anna Šišková.
V roli jejich židovského "hosta" se představí slovenský herec Csongor Kassai.
Čechoněmce Horsta Prohasku, který rodině Čížkové způsobuje samé problémy hraje Jaroslav Dušek (Kouř, Pelíšky).
Do menší, ale významné úlohy SS oficíra obsadil režisér úspěšného slovenského herce Martina Hubu.
Diváci se mohou těšit také na manželský pár Simony Stašové a Jiřího Pechy či na doktora Fischera - Rybáře v podání Jiřího Kodeta.

autor: Michal
zdroj: www.musimesipomahat.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Okořeňte si neděli lenošením s drahou polovičkou a dětmi. Povídejte si plánujte společnou budoucnost. Dozvíte se od nich názory a sny, které můžete klidně uskutečnit. Díky tomu se…

Nejčtenější články

Doporučujeme