Český šperk 1950-2000

4. 8. 2003
Český šperk 1950-2000
Český šperk se začal vyvíjet na přelomu 19. a 20.století, ale výrazněji se formoval až po druhé světové válce, kdy se postavil do protiladu k úzce specializovaným zlatníkům. Český šperk je skloubení práce různých uměleckých oborů. Zapojují se šperkaři, skláři, sochaři i malíři, a každý z nich pracuje se svým materiálem.

Používá se dřevo, kůže, papír, kost, ale i pro české prostředí typické textilie a sklo. V současné době není šperk jen okrasou a ozdobou, ale i uměleckým dílem velmi rozličných podob.

Chcete-li se podívat na český šperk, rozhodně neleňte, vezměte si 80Kč a jeďte na Pražský hrad. V Císařské konírně tam od 18.července do 14.září probíhá výstava. Je otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Cílem expozice je seznámit veřejnost s vývojem českého šperku od rozmachu v 50. a 60.letech, kdy se změnilo vnímání šperku ze zdobného předmětu na autonomní umělecké dílo. Vystaveno je na 500 exponátů, z nichž některé jsou naprosto úžasné, některé uživatelsky nepoužitelné. K vidění jsou zajímavé náhrdelníky, náramky, náušnice a brože.

Mně osobně se velice líbila souprava ze stříbřeného drátu od Blanky Šperkové. Náhrdelník Skrytá ruka trhu, náramek Složené ruce a náušnice Ručičky bych si na sebe klidně vzala. Pěkné náhrdelníky byly i od Evy Havelkové. Praktický se mi zdál Příbor pro eskymáka od Radomíry Jandové vyrobený ze zlata, stříbra, železa a silikonu. Chvíli jsem zůstala zaraženě stát, když jsem uviděla „šperk“ s názvem Prasečí uši od Jolany Novákové. Vyrobený byl z nerezu a opravdových prasečích uší.

U pokladny si můžete koupit knihu od autorky výstavy PhDr. Aleny Křížové „Proměny českého šperku na konci 20.století“ a některé šperky. Například pěkný náramek od Barbory Škorpilové stojí 8500Kč.

autor: Viktorie Neubergová foto:Pražský hrad

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S blížícím se úplňkem jste roztěkaní a unavení. Tentokrát na vás nepůsobí pozitivně a více vám bere, než dává. Milé Váhy, v práci se nepokoušejte o nic velkého a dopřejte si odpočinek v…

Nejčtenější články

Doporučujeme

Recepty pro vás Další recepty