Češky z New Yorku

13. 5. 2004
Česká televize uvede další dokumenty z volného cyklu portrétů Čechů žijících v New Yorku. Půlhodinové dokumenty zajímavých žen natočil režisér Jiří Střecha a navazuje jimi na své filmy o slavných Češích: fotografovi Antonínu Kratochvílovi, muzikantovi Laco Deczim a architektovi Jiřím Pokorném.

Z nové řady ženských portrétů zatím diváci viděli ve filmu Nejdřív se mi smáli Yvetu Synek Graffovou, která přispěla k prosazení českých oper ve světě. Premiéru má za sebou i portrét designérky Evy Eislerové Méně je více.

Třetí „newyorskou Češku“ Moniku Abottovou představí snímek Až za hrob, který se bude vysílat na ČT1 v úterý 8. června ve 22 h. Monika Abottová odešla v sedmdesátých letech do Amsterodamu a tam se začala věnovat malířství, v roce 1985 přesídlila do Spojených států. V současné době pomáhá v newyorském Metropolitním muzeu s přípravou výstavy českého gotického umění. Ta se uskuteční v roce 2005 v New Yorku a následně v Praze.

Ve Střechově newyorské čtveřici je i pravnučka prvního československého prezidenta,Charlotta Kotíková. Film Jmenuji se Charlotta představí 10. červan večer na ČT1 ženu, která vede sbírku současného umění v Brooklynském muzeum. Do USA emigrovala v roce 1970. Stala se uznávaným odborníkem v oblasti moderního umění. Bydlí v Brooklynu, jen pár bloků od míst,odkud se před sto lety vydala na cestu do Evropy Charlotta Garrigue Masaryková, prababička, jejíž křestní jméno nese.

zdroj: Česká televize

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste na pokraji sil a marně vyhlížíte víkend. Pracovní úkoly se na vás řítí ze všech stran. Milí Berani, chce to klid. Pak to bez problémů zvládnete. Hvězdy vám přejí vytrvalost a jistý…

Nejčtenější články

Doporučujeme