Cesta je cíl. Proměňte procházku přírodou v treking nebo lekci nordic walkingu

Cesta je cíl. Proměňte procházku přírodou v treking nebo lekci nordic walkingu

Poslechněte své srdce prahnoucí po přírodě. Místo klasické chůze vyzkoušejte nordic walking nebo treking. Prozradíme vám, proč se vyplatí pořídit si základní výbavu a vydat se do terénu.

Být na podzim v pohybu je opravdu jednoduché. Stačí nazout boty, vzít hůlky, nepromokavou bundu a vyrazit do přírody, která je nyní nejhezčí z celého roku. Chůze je navíc nejpřirozenější pohyb, který se doporučuje jak začátečníkům v hubnutí, tak všem, kteří již ve formě jsou. Je to i ideální rodinná aktivita a můžete ji spojit s poznáváním přírody i měst. Je jen na vás, jakou formu zvolíte. Obyčejná chůze bude perfektním relaxem. Pro to, abyste se dostali do dobré formy, se doporučuje udělat 10 000 kroků denně, což odpovídá zhruba 7kilometrové trase, při které spálíte 450 kcal (stejně jako při hodině intenzivního aerobiku).

Když chcete zhubnout a získat kondici, vyzkoušejte nordic walking nebo treking. Nordic walking je vhodný pro každého bez ohledu na věk, kondici a váhu. Doporučuje se také lidem s nadváhou, protože na rozdíl od běhu nedochází k velkému zatěžování kloubů. Pokud chcete chozením spalovat tuky, je třeba chodit svižně minimálně hodinu. Když se rozhodnete pro treking, budete už potřebovat nějaké zkušenosti a dobrou fyzickou a psychickou kondici, protože tento druh sportu obnáší nejen putování neznámou krajinou mimo civilizaci, ale hlavně dlouhou chůzi s těžkým batohem či krosnou na zádech. Jste připraveni vydat se na cestu?

NORDIC WALKING

Nordic walking neboli severská chůze je svižná chůze se speciálními hůlkami po lehkém až mírně náročném terénu.

HŮLKY JAKO ZÁKLAD

Používají se k němu nordic walking hůlky, které jsou teleskopické, takže se dají upravit podle vaší výšky správně tak, abyste při odpíchnutí od země svírala v lokti pravý úhel. Jsou opatřeny poutkem, díky kterému hůlka nepadá z ruky – při chůzi po asfaltu se na konec hůlky nasazuje snímatelný gumový bodec, při chůzi na sněhu zase speciální klobouček. Některé hůlky jsou opatřeny sporttesterem, který měří vzdálenost, kalorie a čas.

ZAPOJENÍ SVALŮ

Nordic walking je vynikající pro získání dobré kondice. Při správné technice s ním zapojujete 90 % všech svalů a je skvělý i pro posílení kardiovaskulárního systému. Od běžné chůze se liší rychlostí, protože při každém kroku se hůlkou odrážíte od země, což vás nutí k rychlejšímu tempu, krok se prodlouží a spalujete tak o 40 až 60 % více energie než při běžné chůzi. Zpevňujete díky němu ruce, posilujete paže. Chůze je vzpřímená, což pomáhá i zádům.

TIP NA MÍSTA

Vyhledávané lokality jsou Krušné hory, Šumava, oblast jižní Moravy, v zahraničí Nízké a Vysoké Tatry, rakouské a italské Alpy. Alespoň jednu lekci doporučujeme absolvovat s instruktorem, abyste dobře zvládli správnou techniku. Mrkněte se na informace (www.skolachuze.cz, www.outdoorvpraze.cz) a akce (www.bozi-dar.eu).

TREKING

Treking je královská disciplína turistiky. Jedná se o několikadenní túry (často i několikatýdenní) s účelem poznávání krajiny. Trasy většinou vedou údolími a přes sedla, ale můžou být i v pohořích, poušti, lesích nebo v polárních oblastech. Název pochází z angličtiny, kde „trek“ znamená dlouhou, dobrodružnou cestu na vlastních nohou v oblastech, kde není k dispozici žádná doprava. V Kanadě se používá termín „hicking“, na Novém Zélandu „tramping“.

SBALENO NA CESTY

Pokud jste milovníci trekingu, určitě jste v dobré kondici. Přesto se doporučuje před výpravou – hlavně do vyšších nadmořských výšek – absolvovat preventivní lékařskou prohlídku. Pak stačí jen zkontrolovat výbavu, která by měla obsahovat nejen batoh (neměl by vážit víc než 25 % vaší hmotnosti), stan a spacák, funkční oblečení (ideální je pravidlo tří vrstev), nápoje, občerstvení i drobnosti, které vám mohou zachránit život, jako jsou lano, kapesní nůž, píšťala pro případ přivolání pomoci nebo GPS/kompas.

TEST PŘED STARTEM

Na treking se nikdy nevydávejte v nové obuvi. Vždy ji otestujte alespoň jednodenní turistikou v blízkém okolí. K nejoblíbenějším místům pro treking u nás patří Jeseníky a Krkonoše, v zahraničí hory Rumunska, Ukrajiny, Skandinávie, jižního Norska, Himálaje nebo Jižní Ameriky. Existuje u nás už mnoho agentur, které se specializují na organizování trekingových zájezdů. Také je možné kontaktovat lokálního průvodce. Inspirujte se možnostmi výletů na www.rajbas.eu, www.alpina.cz, www.world-trek.cz.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud