Cesta k úspěchu: Ostré lokty podmínkou?

6. 10. 2016
Cesta k úspěchu: Ostré lokty podmínkou?
Věříte, že aby člověk něco dokázal, musí být ostrý, průrazný a nesmí se moc dojímat nad ostatními? Trápí vás, že právě vy tyhle vlastnosti nemáte? Nenechte se zmýlit. Cesta nelítostného ega není jediná, která vede k úspěchu.

1. EGO ZABÍJÍ KREATIVITU

Tvrdí to mimo jiné Ryan Holiday, autor knihy Ego Is the Enemy (Ego je nepřítel). Ego nám podle něj brání v napojení na svět kolem. A právě takové napojení je pro kreativitu zásadní. Lidé se často domnívají, že trocha sebestřednosti je přece prospěšná. Podle Holidaye je ovšem důležité rozlišovat mezi sebedůvěrou a egem. „Sebedůvěra je založena na reálných věcech a člověk ji získává. Oproti tomu ego je založeno na zbožných přáních a falši. Sebedůvěra nás neodcizuje od ostatních lidí – naopak nám umožňuje druhé lépe pochopit. Když jsme si jisti tím, kdo jsme, můžeme si dovolit být empatičtí a zranitelní. Zato ego ničemu neprospívá. Jen z nás dělá hajzly,“ píše Ryan Holiday. Ostatně i spisovatel Toby Litt považuje nabubřelé ego za důvod mizerného psaní: „Špatné psaní je vždycky milostná báseň, kterou autor adresuje sám sobě. Právě autor pak bude takový text obdivovat nejvíc ze všech. A možná úplně jediný.“

2. NEJPRŮRAZNĚJŠÍ NEZNAMENÁ NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ

Pamatujete si dámskou volenku v tanečních? Připadala mi nedůstojná, ale stejně jsem vnímala i tu pánskou – obě stavěly lovenou skupinu do pozice trapně vyčkávajících, kdežto druzí byli vtlačeni do role agresivních lovců. V našich tanečních bylo pár hezkých kluků a bylo jisté, že u nich budou jako první ty nejrychlejší a nejprůbojnější dívky. Úprk na podpatcích mi připadal hloupý, a tak jsem většinou skončila s někým, komu se moc potily ruce nebo kdo byl aspoň o hlavu menší než já. Sice to nebyli partneři, pro které by bilo mé šestnáctileté srdce, ale strkanice a sprint se v dlouhodobém měřítku beztak neukázaly jako nejvhodnější strategie. Takovým účastníkům a účastnicím totiž brzy došel dech a ostatní se jejich vehemenci spíše vyhýbali. Někdy si mimochodem říkám, že by na chování mladých lidí v tanečních kurzech mohly být vystavěny celé teorie chování… Většina z nich by však asi nebyla kdovíjak útěšná.

3. ALTRUISMUS SE VYPLÁCÍ, OBJEVUJE SE I MEZI ZVÍŘATY

Na první, rychlé přehlédnutí Darwinovy teorie by to vypadalo, že altruistické chování je z hlediska evoluce nežádoucí. Oproti takovému předpokladu se však altruismus objevuje právě i mezi zvířaty. Americký biolog Robert Trivers mluví o takzvaném recipročním altruismu – darující poskytne pomoc a očekává, že se mu vrátí později, až ji bude sám potřebovat. Že to zní vypočítavě a s pravým altruismem to nemá nic společného? Možná, ale díky takovému předpokladu se upevňují vazby v komunitě, která je pak více provázaná a lépe spolupracuje. Až vám bude příště někdo tvrdit, že altruismus je pro pitomce, nevěřte mu.

4. KVŮLI PŘÍLIŠNÉMU ZAMĚŘENÍ NA SEBE ZTRÁCÍME KONTAKT S REALITOU

Americký psycholog Dacher Keltner zkoumá, co s lidmi udělá nabytá moc. Výsledky nejsou zrovna povzbudivé: „Moc nás navádí k tomu, abychom se zbavili vlastností, které nás zpomalují. Často to jsou však právě ty vlastnosti, které nám umožnily zazářit.“ Dále poukazuje na to, že lidé, kteří jsou zaměření na sebe, budou s větší pravděpodobností lhát, budou nevěrní nebo si budou úspěšně ospravedlňovat porušování pravidel, jejichž dodržování však očekávají u jiných.

5. PŘEDBÍHÁNÍ KAZÍ ZÁŽITKY

Pokud nepředběhneme my, udělá to jistě někdo jiný! Tuhle větu lze slyšet v různých obměnách, ale výsledek bývá stejný – pokud se jakési nepěkné věci nedopustíte vy, udělá to jistě někdo jiný! Tak na co čekat. Párkrát jsem předběhla ve frontě do kina, na koncerty i na lístky. Být bezohledný přináší zvláštní pocit rozkoše. Na chvíli. Předbíhání jsem nechala, když mi to začalo být trapné. Naposledy jsem předběhla frontu na film v Karlových Varech, ale bylo to docela omylem… Totiž, ehm, šla jsem se podívat po kamarádech, kteří měli být vepředu. Sice jsem je nikde neviděla a skoro jsem se vrátila, vtom se ale otevřely dveře do sálu a uvaděči mi kontrolovali akreditaci. Neřekla jsem jim, že bych správně měla pustit všech těch padesát lidí za mnou. Seděla jsem pak na výborném filmu Paterson, který je poctou neokázalosti, všednosti a vnitřním zásadám, a nijak jsem si ho neužila.

6. ZÁSADOVOST JE NEJLEPŠÍ STRATEGIE

Být zásadový a laskavý může vypadat v krátkodobém horizontu jako pitomost. Co ale v tom dlouhodobém? Ve výborném rumunském filmu Zkouška dospělosti, který bude od ledna příštího roku v českých kinech, řeší hlavní postava lékaře Romea dilema: jeho jediná dcera může získat místo na prestižní britské univerzitě. Je v tom ale jeden háček – u závěrečných zkoušek musí mít dívka vynikající průměr. Ambiciózní otec velmi touží po tom, aby jeho dítě dostalo šanci v lepším prostředí, než je Rumunsko, a tak se rozhodne trochu zatlačit na maturitní komisi… Popřením morálních zásad, které do té doby vyznával a k nimž vedl i svého potomka, však nadobro ztratí tvář. A co hůř, k nekalým praktikám přičichne i dcera, do té doby férová a poctivá. Ústupek za ústupkem, které je samozřejmě snadné si v dané situaci odůvodnit i ospravedlnit, mohou vést k tomu, že se v jeden okamžik zkrátka už nepoznáme.

7. Z LASKAVOSTI TĚŽÍ VŠICHNI

Pokud někomu složíme poklonu, pravděpodobně se budeme cítit lépe i my samotní. Potěšit někoho je jeden z nejsnazších způsobů, jak udělat radost sobě i někomu jinému. Laskavost sice někdy může působit jako staromilský rys hodící se do jiných časů, ale taková úvaha by byla příliš cynická. Nedávno jsem přemýšlela o lidech, kteří mě v životě nejzásadněji ovlivnili. Pamatuju si nejvíc to, že byli ambiciózní, průrazní, úspěšní ve své práci? Ne, ne a ne. Nejvíc a nejsilněji si vybavuju právě jejich laskavost. Je to zvláštní. Ostatní rysy vedle ní najednou nejsou tak zřetelné ani důležité.

Test: Máte přebujelé ego?

Zkuste si napsat na čelo velké tiskací písmeno E. A teď si uvědomte: napsali jste ho tak, aby ho mohli přečíst ostatní, nebo zrcadlově obráceně? Lidé, kteří mají své pocity sebestřednosti pod kontrolou, napíšou E správně. Kdežto ti, kteří se cítí nepřiměřeně mocní, písmeno často napíšou opačně k ostatním. Lidé, kteří dosáhnou určitého stupně vlivu, doslova nejsou schopni vidět svůj svět pohledem ostatních, tvrdí psychologové.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Není divu, že hledáte kýžený majáček, který by vám pomohl na trnité cestě za láskou. Vše, co je pro vás obtížné, má na svědomí Venuše, která se k vám otáčí zády a působí disharmonii mezi…

Nejčtenější články

Články odjinud