Cesta k úspěchu: Ostré lokty podmínkou?

Cesta k úspěchu: Ostré lokty podmínkou?

Věříte, že aby člověk něco dokázal, musí být ostrý, průrazný a nesmí se moc dojímat nad ostatními? Trápí vás, že právě vy tyhle vlastnosti nemáte? Nenechte se zmýlit. Cesta nelítostného ega není jediná, která vede k úspěchu.

1. EGO ZABÍJÍ KREATIVITU

Tvrdí to mimo jiné Ryan Holiday, autor knihy Ego Is the Enemy (Ego je nepřítel). Ego nám podle něj brání v napojení na svět kolem. A právě takové napojení je pro kreativitu zásadní. Lidé se často domnívají, že trocha sebestřednosti je přece prospěšná. Podle Holidaye je ovšem důležité rozlišovat mezi sebedůvěrou a egem. „Sebedůvěra je založena na reálných věcech a člověk ji získává. Oproti tomu ego je založeno na zbožných přáních a falši. Sebedůvěra nás neodcizuje od ostatních lidí – naopak nám umožňuje druhé lépe pochopit. Když jsme si jisti tím, kdo jsme, můžeme si dovolit být empatičtí a zranitelní. Zato ego ničemu neprospívá. Jen z nás dělá hajzly,“ píše Ryan Holiday. Ostatně i spisovatel Toby Litt považuje nabubřelé ego za důvod mizerného psaní: „Špatné psaní je vždycky milostná báseň, kterou autor adresuje sám sobě. Právě autor pak bude takový text obdivovat nejvíc ze všech. A možná úplně jediný.“

2. NEJPRŮRAZNĚJŠÍ NEZNAMENÁ NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ

Pamatujete si dámskou volenku v tanečních? Připadala mi nedůstojná, ale stejně jsem vnímala i tu pánskou – obě stavěly lovenou skupinu do pozice trapně vyčkávajících, kdežto druzí byli vtlačeni do role agresivních lovců. V našich tanečních bylo pár hezkých kluků a bylo jisté, že u nich budou jako první ty nejrychlejší a nejprůbojnější dívky. Úprk na podpatcích mi připadal hloupý, a tak jsem většinou skončila s někým, komu se moc potily ruce nebo kdo byl aspoň o hlavu menší než já. Sice to nebyli partneři, pro které by bilo mé šestnáctileté srdce, ale strkanice a sprint se v dlouhodobém měřítku beztak neukázaly jako nejvhodnější strategie. Takovým účastníkům a účastnicím totiž brzy došel dech a ostatní se jejich vehemenci spíše vyhýbali. Někdy si mimochodem říkám, že by na chování mladých lidí v tanečních kurzech mohly být vystavěny celé teorie chování… Většina z nich by však asi nebyla kdovíjak útěšná.

3. ALTRUISMUS SE VYPLÁCÍ, OBJEVUJE SE I MEZI ZVÍŘATY

Na první, rychlé přehlédnutí Darwinovy teorie by to vypadalo, že altruistické chování je z hlediska evoluce nežádoucí. Oproti takovému předpokladu se však altruismus objevuje právě i mezi zvířaty. Americký biolog Robert Trivers mluví o takzvaném recipročním altruismu – darující poskytne pomoc a očekává, že se mu vrátí později, až ji bude sám potřebovat. Že to zní vypočítavě a s pravým altruismem to nemá nic společného? Možná, ale díky takovému předpokladu se upevňují vazby v komunitě, která je pak více provázaná a lépe spolupracuje. Až vám bude příště někdo tvrdit, že altruismus je pro pitomce, nevěřte mu.

4. KVŮLI PŘÍLIŠNÉMU ZAMĚŘENÍ NA SEBE ZTRÁCÍME KONTAKT S REALITOU

Americký psycholog Dacher Keltner zkoumá, co s lidmi udělá nabytá moc. Výsledky nejsou zrovna povzbudivé: „Moc nás navádí k tomu, abychom se zbavili vlastností, které nás zpomalují. Často to jsou však právě ty vlastnosti, které nám umožnily zazářit.“ Dále poukazuje na to, že lidé, kteří jsou zaměření na sebe, budou s větší pravděpodobností lhát, budou nevěrní nebo si budou úspěšně ospravedlňovat porušování pravidel, jejichž dodržování však očekávají u jiných.

5. PŘEDBÍHÁNÍ KAZÍ ZÁŽITKY

Pokud nepředběhneme my, udělá to jistě někdo jiný! Tuhle větu lze slyšet v různých obměnách, ale výsledek bývá stejný – pokud se jakési nepěkné věci nedopustíte vy, udělá to jistě někdo jiný! Tak na co čekat. Párkrát jsem předběhla ve frontě do kina, na koncerty i na lístky. Být bezohledný přináší zvláštní pocit rozkoše. Na chvíli. Předbíhání jsem nechala, když mi to začalo být trapné. Naposledy jsem předběhla frontu na film v Karlových Varech, ale bylo to docela omylem… Totiž, ehm, šla jsem se podívat po kamarádech, kteří měli být vepředu. Sice jsem je nikde neviděla a skoro jsem se vrátila, vtom se ale otevřely dveře do sálu a uvaděči mi kontrolovali akreditaci. Neřekla jsem jim, že bych správně měla pustit všech těch padesát lidí za mnou. Seděla jsem pak na výborném filmu Paterson, který je poctou neokázalosti, všednosti a vnitřním zásadám, a nijak jsem si ho neužila.

6. ZÁSADOVOST JE NEJLEPŠÍ STRATEGIE

Být zásadový a laskavý může vypadat v krátkodobém horizontu jako pitomost. Co ale v tom dlouhodobém? Ve výborném rumunském filmu Zkouška dospělosti, který bude od ledna příštího roku v českých kinech, řeší hlavní postava lékaře Romea dilema: jeho jediná dcera může získat místo na prestižní britské univerzitě. Je v tom ale jeden háček – u závěrečných zkoušek musí mít dívka vynikající průměr. Ambiciózní otec velmi touží po tom, aby jeho dítě dostalo šanci v lepším prostředí, než je Rumunsko, a tak se rozhodne trochu zatlačit na maturitní komisi… Popřením morálních zásad, které do té doby vyznával a k nimž vedl i svého potomka, však nadobro ztratí tvář. A co hůř, k nekalým praktikám přičichne i dcera, do té doby férová a poctivá. Ústupek za ústupkem, které je samozřejmě snadné si v dané situaci odůvodnit i ospravedlnit, mohou vést k tomu, že se v jeden okamžik zkrátka už nepoznáme.

7. Z LASKAVOSTI TĚŽÍ VŠICHNI

Pokud někomu složíme poklonu, pravděpodobně se budeme cítit lépe i my samotní. Potěšit někoho je jeden z nejsnazších způsobů, jak udělat radost sobě i někomu jinému. Laskavost sice někdy může působit jako staromilský rys hodící se do jiných časů, ale taková úvaha by byla příliš cynická. Nedávno jsem přemýšlela o lidech, kteří mě v životě nejzásadněji ovlivnili. Pamatuju si nejvíc to, že byli ambiciózní, průrazní, úspěšní ve své práci? Ne, ne a ne. Nejvíc a nejsilněji si vybavuju právě jejich laskavost. Je to zvláštní. Ostatní rysy vedle ní najednou nejsou tak zřetelné ani důležité.

Test: Máte přebujelé ego?

Zkuste si napsat na čelo velké tiskací písmeno E. A teď si uvědomte: napsali jste ho tak, aby ho mohli přečíst ostatní, nebo zrcadlově obráceně? Lidé, kteří mají své pocity sebestřednosti pod kontrolou, napíšou E správně. Kdežto ti, kteří se cítí nepřiměřeně mocní, písmeno často napíšou opačně k ostatním. Lidé, kteří dosáhnou určitého stupně vlivu, doslova nejsou schopni vidět svůj svět pohledem ostatních, tvrdí psychologové.

Doporučujeme

Články odjinud