Někteří se se sportovním náčiním v ruce skoro narodili, jiní o své kariéře profesionálního sportovce snili od základní školy a pro ostatní to bylo dědictví, které od svých předků získali. To, že rodiče, prarodiče či starší sourozenci jsou často naším vzorem, dokazují životní příběhy některých českých olympioniků. Kanoistika, lezectví, šermířství nebo lukostřelba jsou sporty s dlouholetou rodinnou tradicí. Pojďme si je všechny představit.
Martin a Petr Fuksovi
Petr Fuksa (26 let) je na LOH v Paříži společně se svým bratrem Martinem Fuksou (31 let). Reprezentovat budou společně Českou republiku v týmové kanoistice na 500 metrů. Společně se již zúčastnili LOH v Tokiu, avšak medaili si neodvezli. Oba jsou si velkou motivací a zároveň také konkurencí.
Jejich bratrský vztah není ale jedinou rodinnou vazbou, která má spojení se sportem. Jejich tatínek, Petr Fuksa, se rovněž věnoval kanoistice. Je olympionikem, mistrem světa a mistrem Evropy. Také jejich dědeček, Josef Fuksa, kanoistiku miloval a oba bratry trénoval. Několik let předsedal TJ Lokomotivě Nymburk a byl reprezentačním trenérem. Uvidíme, jestli se Martinova dcera Emily bude kanoistice také věnovat.
Pokračování 2 / 8
Lenka Lukšová
Na letošních olympijských hrách nás reprezentovala ve veslování a umístila se na krásném 8. místě. Veslování se také do roku 2013 věnovala její starší sestra Jitka Antošová, která byla pro Lenku velkým sportovním vzorem. Na LOH 2012 v Londýně spolu dokonce veslovaly a vybojovaly si 7. místo.
Pokračování 3 / 8
Jakub Jurka
Šerm, kterému se Jakub Jurka věnuje, je na olympiádě od roku 1896. Letošní OH přály našim sportovcům v týmovém kordu: právě zde Jurkovi a jeho parťákům cinkla bronzová medaile. Tento sport mu prostě koluje v krvi. Jeho dědeček, Jaroslav Jurka, byl označen za nejvýraznější šermířskou osobnost v historii. Přízvisko Šermíř století pan Jaroslav Jurka získal od Českého šermířského svazu.
Pokračování 4 / 8
Marie Horáčková
Teprve 27letá lukostřelkyně se letošní rok účastní svých již druhých olympijských her. Medaili si neodváží, ale tím se její láska k tomuto sportu nezmenšuje. Motivací je jí každý sportovec, výrazně ale její maminka. Barbora Horáčková bojovala na olympiádě v roce 2008. Tehdy se čeští reprezentanti lukostřelby účastnili OH poprvé po 28 letech.
Pokračování 5 / 8
Alexandr Choupenitch
Šermíř s běloruskými kořeny, který je rodákem z Brna, se poprvé na sportovní scéně ukázal v roce 2011. Tehdy získal kadetský titul mistra Evropy. Letos naši zemi reprezentoval v šermu, disciplíně fleret. Tentokrát bohužel bez medaile. Jeho rodiče, operní pěvci, se do České republiky přistěhovali kvůli angažmá v Národním divadle v Brně. Sportovní a přímo šermířské geny má Alexandr po své babičce Taťjaně Samusenkové. V disciplíně fleret byla 4× na olympijských hrách, kde reprezentovala Sovětský svaz. V soutěži družstev si z OH odvezla 3 zlaté a 1 stříbrnou medaili.
Pokračování 6 / 8
Josef Dostál
O tom, že Josefu Dostálovi koluje sport v krvi, nemůže být pochyb. Jeho otec, matka a dokonce i obě sestry se sportu věnují nebo věnovali na plný úvazek. Sám Josef letošní rok reprezentuje naši zemi na OH v rychlostní kanoistice. Z minulých olympiád má už doma 4 medaile. Jeho otcem je sochař a kajakář Tomáš Bosambo, matka je jazzová zpěvačka a československá reprezentační volejbalistka. Obě sestry jsou volejbalistky.
Pokračování 7 / 8
Adam Ondra
Ve sportovním světě je označován za jednoho z nejlepších lezců současnosti. Na svých prvních olympijských hrách skončil na 6. místě, patřil ale k favoritům. Do letošního klání vstoupil úspěšně a v pátek ho čeká finále. K lezectví ho přivedli jeho rodiče Miroslav a Eva Ondrovi, stejně jako jeho sestru Kristýnu. Oba dva byli výbornými lezci a lezectví je stále jejich velkou vášní. Bohužel sportovní lezení bylo poprvé na olympijských hrách až v roce 2020. Kdo ví, možná bychom už nějakou medaili získali, kdyby bylo v olympijském programu zařazeno dříve.
Karolína Muchová
Profesionální tenistka Karolína Muchová je letos na svých prvních olympijských hrách, bez medaile. Z rodiny se sice tenisu věnuje jako jediná, ale v oblasti sportu, konkrétně fotbalu, se pohybuje i její tatínek a bratr. Otec byl ligový fotbalista Sigmy Olomouc a trenér. Bratr je brankář FK Teplice.
Pokračování 8 / 8
Jiří Prskavec
Dvojnásobný zlatý olympijský medailista ve vodním slalomu je na olympijských hrách i letošní rok. Medaili si na krku bohužel neodváží. Je ale několikanásobný Mistr světa a Mistr Evropy. Na sportovní dráhu ho dovedli oba jeho rodiče, kteří se slalomu věnovali na reprezentační úrovni. Jirka věděl už od základní školy, že jednou bude profesionálním sportovcem. Otec, Jiří Prskavec starší, ho také nějakou dobu trénoval. Sen se splnil. Původně závodil na kajaku, později i v závodech kánoí.