Čeští tvůrci a producenti stahují na protest proti nezájmu politiků své filmy z programu 46. MFF ve Zlíně

26. 5. 2006
Čeští tvůrci a producenti se dnes shodli na společném protestu proti rozhodnutí politiků nepodporovat původní českou filmovou tvorbu a oznámili programovému řediteli MFF Zlín, že stahují své filmy z programu festivalu.

46. MFF Zlín měl být slavnostně zahájen v pondělí 29.5. projekcí filmu „Fimfárum 2“. Tvůrci filmu v čele s režiséry Břetislavem Pojarem a Aurelem Klimtem se rozhodli projekci zrušit, protože v současné situaci nechtějí svým filmem reprezentovat Českou republiku. „Pokud se situace v Čechách radikálně nezmění, nevidím pro sebe jiné řešení, než vzdát své desetileté úsilí o udržení loutkové animace v Čechách, odejít do Velké Británie a tam se věnovat práci, kterou mám rád.“ komentoval rozhodnutí režisér Aurel Klimt.

Všechny české filmy budou staženy ze soutěží. Adam Dvořák, producent filmu „Rafťáci“, který měl soutěžit v sekci hraných filmů pro mládež, oznámil, že ponechá pouze dvě projekce, na které jsou pozvány handicapované děti. Režisér Jiří Strach požádal Českou televizi, aby film „Anděl páně“ také stáhla ze soutěže hraných filmů pro děti. Producentka Karla Stojáková odhlásila snímek „Restart“ z mezinárodní soutěže debutů. Producenti filmů „Sluneční stát“ (Čestmír Kopecký), „Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou“ (Jiří Konečný) a „Žralok v hlavě“ (Vratislav Šlajer) oznámili stažení filmů z přehlídky zemí Visegrádu. Protest podpořil i režisér Karel Smyczek, který obdrží v pátek na festivalu cenu za celoživotní dílo ve filmové tvorbě pro děti a mládež.

Delegace filmových tvůrců přesto chtějí přijet na festival potěšit dětské diváky. V dopise programovému řediteli festivalu se omlouvají za komplikace spojené se stažením filmů a vysvětlují, že protest není v žádném případě namířen proti MFF Zlín a jeho divákům.

zdroj: 2media

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Povídání s rodinou bude vaší nejsilnější stránkou. Jeden člen se vám svěří s bolístkou a vy mu pomůžete. Aktuálně fungujete jako nějaká vrba, proto se vám zvedne sebevědomí. Vaše vnímavost…