Cestování s krizí v zádech - II. díl

Cestování s krizí v zádech - II. díl
Náhorní rovinu dnešní Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce znali už obyvatelé v době stěhování národů. Přechodný prázdninový pobyt je však příjemný i nyní.

Podél Polabí

Charakter území napovídá, že se zde dařilo dřevorubcům, ale i vorařům, rybářům a lodní dopravě. Turistické stezky v soutěskách budovali dokonce Italové.

Páteř Labských pískovců tvoří Labe, které spolu se svými přítoky Ploučnicí a Kamenicí protéká pískovcovým kaňonem směrem do Německa. Nejvyšší horou Labských pískovců je Vysoký Sněžník, na jehož vrcholu tehdejší majitel panství hrabě Thun vystavěl v roce 1864 krásnou kamennou rozhlednu. Nejnižším místem je pak údolí Labe v Hřensku (115 m n. m.). Návštěvníci se mohou věnovat horolezeckým výstupům, pěším vycházkám v oblasti Tiských stěn po naučné stezce nebo v sedle po dvou značených cyklistických okruzích.

Na český park navazuje Národní park Saské Švýcarsko v Německu. Členitou krajinu vršků a kaňonů lze vystřídat pobytem ve Spreewaldu. Je jenom na vás, zda si vyberete Horní (jižní), nebo Dolní (severní) část. Krajina ve Spreewaldu byla formována vznikem ramen řeky Sprévy. Přirozené i umělé říční kanály mají celkovou délku 970 km a plavbu po nich je nejlepší absolvovat stolní lodí zvanou KAHNE – zdejším tradičním plavidlem s plochým dnem ovládaným jedním dlouhým bidlem.

Potkáte tu Lužické Srby, původní obyvatele, kteří stále dodržují některé zvyky, tradice a hovoří svým slovanským jazykem. V oblasti se daří i přibližně 18 000 živočišným a rostlinným druhům. Potěší i bioprodukce okurek, křenu a dalších lahůdkových poživatin. Spreewaldské okurky jsou kulinářskou specialitou regionu. Skanzeny ve Schlepzigu nebo v Lübbenau mají v progamu i ukázky postupů, jak se dřív nakládaly okurky a křen. V Pollenzu si zase můžete připít v nejstarší krčmě na blatech. Oblíbenou atrakcí jižní části Braniborska jsou i projížďky na loďkách po říčních ramenech.

Doprava

Ideální dopravní dostupnost: autem z Prahy přes Ústí nad Labem do Hřenska asi 125 km, 2 hodiny; z Prahy do Spreewaldu – Lübbenau asi 260 km, 3 hodiny Široká škála možností ubytování – hotely, penziony, apartmány, ubytování v soukromí. MyLife doporučuje bydlení v apartmánech a menších penzionech za příznivé ceny, obvykle včetně snídaně a dalších služeb (např. úschovna nebo půjčovna kol, nordic walking). Slevy pro skupiny 10 a více osob.

Tip: Skalní Pravčická brána láká člověka od nepaměti. Pro turisty je přístupná od roku 1832. Více o její historii, přírodě, geologii, zajímavostech, pověstech, ale i o tom, jak ji viděli umělci v minulých stoletích (včetně obrazové dokumentace) a kdy se k ní začali vydávat první poutníci, se dočtete v knižní novince Pravčická brána – velká kniha o velké bráně.

ČTĚTE TAKÉ:
Cestování s krizí v zádech - díl I.


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nad některými postupu kolegů vám zůstává rozum stát, ale vlastně to absolutně neřešíte. Nemáte na to sílu. Jako byste mleli z posledního. Plnění náročných úkolů vás ohromně vyšťavuje.…

Nejčtenější články

Doporučujeme