Cestovatelé na bicyklech

1. 7. 2015
Cestovatelé na bicyklech | Zdroj: Shutterstock
[Soutěž] V 80. letech 19. století se na našich cestách objevili výstředníci na podivných vysokých kolech, jimž se lidově říkalo „kohoutovky“. Pojmenování pocházelo od Josefa Kohouta, propagátora cyklistiky u nás, výrobce těchto kol a úspěšného cyklistického závodníka. Ovšem tyto asymetrické vysoké bicykly se k praktickým účelům moc nehodily.

Teprve v 90. letech se na našem trhu objevily „roverky“ od anglické firmy Rover se dvěma stejně velkými koly a řetězovým převodem. Byly již velmi podobné dnešním bicyklům a mohly sloužit jak ženám pro cestu ke kupci nebo na pole, tak sportovcům. Nějaký čas to však ještě trvalo, neboť pro obyčejné smrtelníky byly zpočátku velmi drahé. Bylo však jen otázkou času, kdy některý z českých světoběžníků sedne na bicykl a pojede na něm – třeba do Afriky.

Kolo má totiž jednu nespornou výhodu. Cyklista urazí mnohem větší vzdálenosti než pěší poutník, ale zůstává přitom ve stejně intenzivním kontaktu s krajinou a jejími obyvateli. Je obtížné, ba nemožné, určit, kdo byl prvním českým „cykloturistou“, avšak první významný český cestovatel, který používal kolo jako svůj dopravní prostředek, se jmenoval Adolf Parlesák (1908–1981). Patřil rovněž mezi světoběžníky, kteří byli vzděláni v zeměpise a přečetli hodně cestopisů.

Prvním Čechem a vůbec prvním Středoevropanem, který objel zeměkouli na kole, se stal Vítězslav Dostál (nar. 1959). Díky svému neobyčejnému sportovnímu i cestovatelskému výkonu se stal všeobecně známou osobou. Dostál byl ještě před tímto grandiózním podnikem vynikajícím a mnohostranným sportovcem. Roku 1990 přejel Spojené státy americké od západu na východ, o dva roky později Austrálii ze severu na jih. Cílevědomě se tehdy již připravoval na cestu kolem světa, kterou uskutečnil od 21. září 1994 do 21. září 1997. Nezničitelný cyklista šlapal nejprve do Gibraltaru, kde opustil Evropu. Projel severní Afrikou a Asií. Stal se první českým cyklistou, který navštívil Tibet. Následovala Čína, Japonsko, Filipíny a Indonésie. Austrálii opět přejel od severu k jihu, načež si udělal okružní cestu po Novém Zélandu. Následovalo Tahiti, Velikonoční ostrov a pak už Jižní Amerika, kterou projížděl od jihu k severu. Nový svět opustil v New Yorku letadlem a přistál ve Velké Británii. Odtud bylo už domů, co by kamenem dohodil.

Pokud byste i vy chtěli objet zeměkouli na kole, neváhejte s námi soutěžit na www.lideazeme.cz/cestounecestou

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V tomto týdnu ukážete šéfovi, že nejste žádná béčka. Ohromíte ho přesností a rychlostí vykonávaných výkonů. Energie máte dost, ale je třeba ji pravidelně doplňovat, jinak o ni přijdete. V…

Nejčtenější články

Doporučujeme