Chamonix

12. 10. 2000
Lidé jsou odjakživa dobyvatelé. Chtějí si podmanit moře, vzduch, pokořit vysoká pohoří. V roce 1786 se povedlo dr. Paccardovi a J. Balmatovi poprvé zdolat nejvyšší horu Evropy, 4807m vysoký Mont Blanc. A tak se malá vesnička zapadlá kdesi v údolí Savojských Alp stala základnou pro všechny příští pochody.

Chamonix

Lidé jsou odjakživa dobyvatelé. Chtějí si podmanit moře, vzduch, pokořit vysoká pohoří. V roce 1786 se povedlo dr. Paccardovi a J. Balmatovi poprvé zdolat nejvyšší horu Evropy, 4807m vysoký Mont Blanc. A tak se malá vesnička zapadlá kdesi v údolí Savojských Alp stala základnou pro všechny příští pochody. Množství horolezců se schází v prostorné knihovně Meteorologické základny (Maison de la Montagne), po stolech rozházené vysoké kopce tištěného materiálu, hlouček obchází model masivu a snaží si zapamatovat vyznačené schůdné cesty. V rohu místnosti naskládané batohy, někde trčí cepín, jinde zuby maček, i přilba kouká. Každý se zajímá o předpověď počasí, než se vydá do spárů čtvrtohorního ledovce.


O tom, že Chamonix je významné místo svědčí i konání prvních zimních olympijských her v roce 1924. A co teprve lyžaři! Každému se hned vybaví bílá údolí sjezdovek, překrásné výhledy z Aiguille du Midi (3842 m), kam vede nejvyšší visutá lanová dráha Evropy. Lyžařské areály jsou tu vzájemně propojeny a vytváří tak největší lyžařské středisko v Savojských Alpách. Nabídka vyžití je lákavá, ale pro našince přece jen trochu drahá. Počínaje kurty na tenis a squash, bazénem a saunou, pokračujíc lyžařským surfingem a konče lety rogalem, helikoptérou s padákem nebo sportovním letadlem, které vyveze zájemce výš než všechny vleky a lanovky. A pak už jen obloučky a odletující sníh. Ale i s nižším rozpočtem se tu dá vyřádit. Zkušení lyžaři mohou vyjet na již zmíněný Aiguille du Midi a absolvovat dvacetikilometrový sjezd Bílým údolím (Vallée Blanche) s převýšením 2800 m (červená sjezdovka). Vyznavači snowboardů uvítají U rampu z Les Grands Montets. Koho nudí jet v davu, může zkusit sníh mimo sjezdovky z Col de Balme (2186 m). Díky množství modrých sjezdovek je toto středisko vhodné i pro rodiny s dětmi.


V zimě se vysokohorská turistika moc nepěstuje, všichni využívají množství sněhu a upravených tratí. Přesto námětů na vycházky je víc než dost. Na rozdíl od Norů, Savojci mají stezky značené a podle obtížnosti je dělí na "malé tůry" a "velké tůry" (GR). Ty kratší většinou vedou z parkoviště za město a netrvají déle než čtyři hodiny. Naproti tomu tůry označené GR počítají s přenocováním v horských chatách, které jsou v létě zavřené, ale v zimě stojí okolo 60F za noc.
Vesnice v údolí nabízejí krásné stylové prostředí, čistou přírodu a množství stezek a skvělých výletů.

Statistika:
Chamonix leží v nadmořské výšce 1035 m a má deset tisíc obyvatel a mnoho turistů navíc. Roční úhrn srážek je mnohem nižší než průměr okolních hor. Sníh zde padá od listopadu a vydrží až do pozdního jara. Nepřeje-li příroda, pomohou sněhová děla. Lyžaře potěší 152 km sjezdových tratí, 17 zelených, 22 modrých, 25 červených a 10 černých sjezdovek. Kapacita všech "dopravníků" na vrcholy je 65 000 osob za hodinu. Je zde 200 obchůdků, 100 restaurací, noční kluby, diskotéky a Muzeum alpinismu. Pro pěší turistiku je připraveno 200 km značených tras. Lanovka na Aiguille du Midi stojí 100F (zpáteční za dospělého). Skipas na 6 dní stojí 1200F a zahrnuje i autobusy mezi středisky a všechny vleky i lanovku na Aiguille du Midi. 1F = 5,50 Kč.


Nezbytnosti:
Nejlevnější z hotýlků: pokoj pro dva za 200-300F, např. Cremerie Balmat, Stade, La Valaisanne, El Paso (kousek za Meteorologickou stanicí)
Dražší a luxusnější hotely jsou na adrese: www.chamonixhotels.com
Něco k jídlu: snídaně v hotelu stojí okolo 30F, za to se dá nádherně vyjít v leckteré pekárně, také svačinka za 15F - Crepes, potěší nejedno děcko. Menu je od 60F výše.
Doprava:
Vlakem přes Linz, Zürich, Lausanne do Martigny a dále Mont Blanc Expresem do Chamonix. Auto umožňuje rychlé spojení s jedenáct kilometrů vzdálenou Itálií, kde v některých případech vyjde ubytování levněji. Od Švýcarska je Chamonix vzdáleno 16 kilometrů. Další možností je cestovní kancelář, kde se ceny pohybují okolo 10-15 tisíc Kč/týden.


Kde se co dozvědět:
V Olympii vyšel brožovaný černý průvodce Alpy - lyžařské terény, který představuje lyžařská střediska Rakouska, Německa, Švýcarska, Jugoslávie, Itálie a Francie. Další informace, zahrnující mapy, jízdní řády Expresu, aktuální ceny ubytování a ceny skipasů a lanovek, lze zjistit na místě v Office de Tourisme de Chamonix (85 place du Triangle de l´Amitié) a na webové adrese: www.chamonix.com .

Autor: Radmila Lorencová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Konečně jste se dostali z područí nudných a nepříjemných povinností a objevily se před vámi nové možnosti rozvoje osobnosti. Pokud chcete usilovat o novu práci, máte skvělou šanci uspět.…

Nejčtenější články

Doporučujeme