Chcete adoptovat dítě, nebo se stát pěstounem?

17. 8. 2000
O otázce opuštěných dětí a jejich přijímání do náhradních rodin se hovoří už od nepaměti a stále je žhavým a nedokonale vyřešeným problémem.

Chcete adoptovat dítě, nebo se stát pěstounem?

O otázce opuštěných dětí a jejich přijímání do náhradních rodin se hovoří už od nepaměti a stále je žhavým a nedokonale vyřešeným problémem. Stále se zajímáme o nové a nové otázky a právě vy, kteří o tuto problematiku máte zájem - šáhněte po této knize s názvem Náhradní rodinná péče od Zdeňka Matějčka a kol.
Vy všichni, kteří se chystáte psát diplomové nebo absolventské práce na téma "náhradní rodinná výchova" máte jedinečnou příležitost přečíst si knihu velmi ucelenou, která se zabývá snad vším co s náhradním rodičovstvím souvisí. Alespoň se vám nestane to co mě, že v knihovně pracně hledám všechny knihy s touto tématikou a když konečně naleznu tu s tímto názvem, začtu se do prvních dvou stran a je mi z ní zle, krédem celé knihy (starší a jediné v knihovně) je socialistická výchova, kde za bezpodmínečně nejlepší považují ústavní systém výchovy a to jak pro miminka, školáky tak i opuštěné děti a sirotky. (Chtít zde najít něco o existenci SOS-vesniček byl ode mě skutečně přehnaný požadavek). Opravdu mi po těch pár stranách bylo na zvracení a přepadl mě pocit beznaděje, že s takovými materiály diplomku nikdy neudělám. A nyní se mi do rukou dostala tato výborná kniha (od skvělého autora), která pojímá snad vše. Od historie osvojení a pěstounské péče, organizaci náhradní rodinné péče, psychických hledisek až po mezinárodní adopci. Jsou tu opravdu objektivní hodnocení všech typů náhradní rod. péče od pěstounů, osvojitelů, dětských domovů (ústavních i rodinných), velkých pěstounských rodin až po zmiňované SOS-vesničky.
Velký důraz je zde kladen na adopci, tento úsek je vhodný pro všechny z vás, kdo uvažujete o osvojení dítěte nebo pěstounské péči? Budete schopni se o dítě plně postarat? Přijmete jakékoliv dítě bez velkého výběru? Mnozí si pod pojmem adopce představí, že přijdou, obhlídnou si děti a vyberou si to nejmladší, nejšikovnější, absolutně zdravé, bílé, blonďaté a snad i s modrýma očima. Skutečnost je ovšem úplně jiná, takové děti k adopci najdete jen málokdy, nebo taky vůbec ne. Nejčastěji vám budou nabídnuty děti rómské, míšené, více či méně postižené a s velkou pravděpodobností v budoucnu problémové. Nepíšu to, abych vás odradila, ale proto, že v této knize najdete všechny klady i zápory náhradního rodičovství. Bohužel Židovské přísloví "Bůh nemůže být všude, proto stvořil matky" v našem světě tak úplně nefunguje a je mnoho matek, které se snaží svého dítěte jen zbavit a další jeho osud už je pramálo zajímá a proto i této problematice pan Matějček věnoval jednu kapitolu (pod názvem Matky, které se vzdávají svého dítěte).
Jsou tu uvedeny krásné vzpomínky a zkušenosti z praxe psychologa, kterými krásně text pan Matějček doplňuje. Jeho práce se mi zdají velmi na úrovni a hlavně hodně lidské, ale přesto považuji pana Matějčka za zatvrzelého optimistu, který se i některé horší stránky snaží natřít na růžovo (samozřejmě, že ne všechny), ale skoro všechna ta jeho vyprávění končí skoro happy-endovým koncem - což podle mne v praxi funguje spíše naopak.
Rozhodně všechny poznatky, rady a zkušenosti, které do této knihy vložili autoři by neměli zaujmout jen odborníky (sociální pracovníky, psychology, vychovatele, soudce, pracovníky v oblasti sociální pediatrie�), ale hlavně studenty psychologie, sociálních škol, pedagogiky, kteří mají možnost systém náhradní rodinné výchovy v budoucnu zlepšit, zdokonalit a hlavně se nějak vypořádat se stálým problémem ústavní výchovy. Tuto knihu, ale doporučuji zejména zájemcům o náhradní rodinnou péči, současným i potencionálním pěstounům a adoptivním rodičům.
Jak má správné rodičovství, na které má nárok KAŽDÉ dítě, vypadat vám odpoví tato kniha (a to aň jde o rodičovství jakkoli náhradní).

název knihy: Náhradní rodinná péče
autor: Zdeněk Matějček

autor: -lev-

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S blížícím se víkendem jste klidnější, protože se na něj moc těšíte. Milí Býci, to však neznamená, že hodíte veškeré povinnosti za hlavu. Nezapomeňte všechno zdárně dokončit, energie na to…

Nejčtenější články

Doporučujeme