Chcete ochránit dítě před diabetem?

22. 11. 2012
Chcete ochránit dítě před diabetem?
Pokud jste vy nebo váš partner diabetici, měli byste si zopakovat pár základních pravidel, aby vaše dítě neonemocnělo také. Ale nezaškodí na ně pomyslet, ani když jste oba zdraví.

V posledních letech se lékaři stále častěji setkávají s dětmi nemocnými cukrovkou 1. typu. Předpokládá se, že v našem životním prostředí působí faktory, jež riziko nemoci zvyšují. Podle současných výzkumů je to i výživa, jež v časném dětství ovlivňuje celkové nastavení imunitního systému - a tím pádem i míru rozvoje autoimunitního onemocnění dítěte.

Něco se děje

Ochránit předběžnými opatřeními dítě před diabetem 1. typu bohužel prakticky nelze. „I když se v poslední době mluví o ochranném vlivu rybího tuku, stále platí, že u cukrovky 1. typu žádná prevence neexistuje,“ potvrzuje MUDr. Štěpánka Průhová, Ph. D., z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Nemoc lze dostat pod kontrolu, ale neexistuje lék, který by ji jednou provždy vyléčil. Pokud je dítě léčeno neuspokojivě, významně to zhoršuje kvalitu jeho života a zkracuje i jeho délku. Léčba diabetu 1. typu spočívá v celoživotním podávání inzulinu - nejčastěji ve 4-5 denních dávkách - spolu s přísným dodržováním dietních a režimových opatření.

Součástí léčby dítěte je i edukace rodičů a pravidelné kontroly v ambulancích specialistů. U velmi malých dětí se inzulin nejčastěji aplikuje pomocí injekčních stříkaček, u větších dětí se často používá inzulinové pero, někdy je řešením inzulinová pumpa. Diabetes 1. typu se vyskytuje náhle u dětí, které byly dosud zcela zdravé a jejichž nemocnost byla minimální.

Jednou to bude „dvojka“

Ani cukrovka 2. typu není ve vztahu k dětem žádné neviňátko - v poslední době je diagnostikována stále mladším a mladším dětem. „Právě na cukrovku 2. typu se často zakládá již v dospívání, ale projeví se až v dospělosti. Nárůst v posledních letech je obrovský. Podle Světové diabetické federace (IDF, www.idf.org) je v současnosti na světě 366 milionů lidí s DM. Jde o nárůst o skoro 200 milionů za 8 let!“ upozorňuje MUDr. Průhová.

Cukrovku 2. typu provází zamlžené vidění, snížení vnímání sladké chuti, žízeň, únava, časté močení, příznaky podobné chřipce, ztráta ochlupení nohou, růst ochlupení v obličeji, kůže je suchá a svědí. Rány se hojí pomalu a špatně. Časem dochází k postižení nervů v dolních končetinách, což se projevuje bolestí a nepříjemným mravenčením.

Myslíte si, že se to vašeho dítěte nemůže týkat? Pokud má už v útlém dětství problémy s váhou, jde možná o problém, který byste měli mít na zřeteli. Protože při narušené glukózové toleranci dochází ke vzniku cukrovky 2. typu, měli byste nechat své dítě co nejdříve otestovat. V mezičase se můžete naučit jak dítěti pomoci, aby snížilo riziko vzniku diabetu pro něj co nejpříjemnějším způsobem.

Zdravá výživa a životospráva v dětství má obrovský význam i pro pozdější dobu. I zde platí - co se v mládí naučíš…

Co rozhodně můžete udělat

* Odlehčete. Snižte obsah tuku. Nechejte do kuchyně vstoupit co nejvíce zeleniny a ovoce. Zapomeňte na fast food, místo peněz na jídelní automat dávejte dítěti do školy zdravé svačinky. A pamatujte: Pravidelnost je v tomto případě matkou úspěchu!

* Zatočte s cukrem. Z jídelníčku dítěte vyškrtněte slazené nápoje, s džusem zacházejte s největší opatrností. „Pití slazených nápojů bych osobně dala na seznam zakázaných činností,“ říká MUDr. Štěpánka Průhová. Takže když už džus, tak alespoň ředěný.

* Po vlastních. Žádné „nasedat a jedeme“. Do školy, do hudebky, na tanečky nebo třeba na taekwon-do - všude s dítětem choďte pěšky. Podporujte jej v pohybových aktivitách!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Každičký den prožíváte naplno. Buď jste zavaleni prací anebo domácími povinnostmi. Na chvíli vysaďte a věnujte se rodinnému životu. Nejvíce se vám vzdalují potomci, kterým dáváte jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme