Meduňka lékařská
Ne nadarmo staré herbáře říkají: „Meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny.“ Kromě toho dokáže také snížit stres, uklidňuje, uvolňuje pocity úzkosti, pozitivně působí při vyčerpání a je vhodná i pro děti. Používá se list i celá nať a obojí se sbírá ještě před rozkvětem. Poté se suší v tenkých vrstvách ve stínu.
Na čaj smíchejte v hrníčku čajovou lžičku meduňky s horkou vodou a nechte zhruba 10 minut louhovat. Poté sceďte a při potížích pijte 2–3 šálky denně nebo šálek večer před spaním.
Zkusit můžete také meduňkový likér. Budete potřebovat 3 hrsti lístků meduňky, které v nádobě zalijte půl litrem čistého alkoholu. Nechte stát 2–3 týdny ve tmě. Dále si připravte cukerný roztok: ¾ kg cukru svařte s půl litrem vody a nechte vychladnout. Poté sceďte meduňkový extrakt a smíchejte s cukerným roztokem. Likér uchovávejte v ledničce.
Tyhle bylinky fungují nejlépe na jarní očistu těla. Podívejte se na video:
Chmel otáčivý
Možná jste si všimla, že když si dáte pivo, jde na vás spaní. To proto, že má tlumící účinky, uklidňuje, a tak pomáhá při nespavosti. Užívá se pouze samičí plodní šištice, které se sbírají před úplným dozráním a suší se při teplotě do 40 °C (nejlépe v sušičce na bylinky). Často se kombinuje také s kozlíkem lékařským.
Na čaj zalijte 2 lžičky šištic 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a pijte po doušcích vlažný, a to dva šálky denně. Nebo zalijte stejným množstvím vody půl lžičky a pijte večer před spaním.
Kozlík lékařský
Podporuje nervovou soustavu, zlepšuje psychiku a v neposlední řadě pomáhá při nespavosti. Užívá se kořen a oddenek, nejčastěji ve směsích (například s chmelem) nebo jako tinktura z kořene. Pozor si dávejte na dávkování, když to s ním přeženete, vyvolá nežádoucí útlum nervové soustavy. Také ho užívejte spíš krátkodobě, jinak si koledujete o zažívací potíže, bolesti hlavy a srdeční poruchy. Užíváte-li léky na srdeční činnost nebo krevní tlak, poraďte se předem s lékařem.
Na čaj dejte do hrnce 2 lžičky drceného kořene, přilijte ¼ litru vody a vařte 10 minut. Pak nechte ještě 15 minut stát a sceďte. Čaj pijte vlažný, jeden šálek ráno a jeden večer. Zkusit můžete také čajovou směs: kozlíkový kořen (30 g), list máty peprné (30 g), list meduňky (30 g) a semeno fenyklu (10 g).
Bazalka pravá
Běžně se používá jako koření, má ale také léčebné účinky. Kromě toho, že podporuje trávení, pomáhá i při bolestech hlavy, uvolňuje stres a je vhodná při nespavosti. Bazalková silice je ale velmi výrazná, a proto buďte opatrná při dávkování. Ve velkém množství byste si naopak přivodila neklid. Užívá se čerstvá i sušená nať a je lepší ji přidávat do bylinných čajových směsí.
Na čaj spařte lžičku sušené či čerstvé bazalky 250 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a pijte čaj teplý. Výraznou chuť můžete zjemnit meduňkou.
Hloh obecný
Jeho květy, plody a listy dokážou uvolnit stres a pomáhají při nespavosti. Keř najdete běžně v přírodě od nížin až po hory, a to na mezích a u lesů. Účinky se ale dostaví až po nějakém čase užívání, proto buďte trpělivá. S lékařem by se o jeho užívání měli poradit pacienti, kteří mají problémy se srdcem a krevním tlakem.
Na čaj zalijte lžičku sušených květů 250 ml vroucí vody. Nechte 15 minut stát a poté sceďte. Pijte chladný jeden šálek ráno a jeden večer. Připravit si můžete i odvar z plodů: dvě lžíce sušených plodů povařte v 0,5 l vody asi 10 minut. Poté sceďte a pijte vlažný, a to 2 šálky denně. Na tinkturu pak zalijte sušené květy lihem a 14 dní nechte v uzavřené láhvi stát. Občas protřepejte. Poté sceďte a užívejte 3x denně 20 kapek ve lžíci vody.