Pijte dost vody pravidelně
Celkové množství vody, které byste měla vypít, závisí nejen na ročním období, ale i pohlaví a věku. „Obecně ale platí, že denně by se mělo vypít asi 1,5 litru vody. Pokud však v horkých letních měsících teploty výrazně rostou a přesahují ‚třicítku‘, spotřeba tekutin by měla být o třetinu až polovinu vyšší. Jejich příjem by měl být rozložený rovnoměrně do celého dne,“ zdůrazňuje MUDr. Cyril Mucha.
Dostatečné množství vody je pro lidský organismus důležité hned z několika důvodů. „Voda má zásadní vliv na činnost ledvin, které jsou díky ní schopny čistit krev a odstraňovat z těla zplodiny. Dostatek vody v těle také umožňuje látkovou výměnu mezi vnějším prostředím a buňkami organismu. Další důležitou funkcí vody je ochlazování celého těla,“ popisuje odborník.
K dehydrataci je lidské tělo náchylnější při sportování nebo fyzické práci. Pitný režim by se proto měl v případě zvýšené námahy pečlivě hlídat. „Každý den vydýcháme asi půl litru tekutin ve formě vodních par. K tomu je nutné přičíst ještě odpařování, ke kterému dochází při pocení. Při vyšší fyzické aktivitě se potíme mnohem víc, proto je nutné adekvátně zvýšit i příjem tekutin,“ popisuje MUDr. Ivo Procházka. Při tropických teplotách byste ale měla sportování raději odložit na jindy.
Jak poznáte dehydrataci? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 5
Mějte pitnou vodu vždy po ruce
Na pitný režim bohužel řada lidí během dne zapomíná a největší problém s tím mají senioři. „Pocit žízně se s věkem vytrácí, proto jsou senioři v létě více ohroženi. Často jim doporučuji, aby si každé ráno naplnili konvici nebo láhev potřebným množstvím vody a postavili ji na stůl. Kdykoli kolem ní projdou, měli by se trochu napít. Večer pak mají jasný přehled o tom, kolik toho za den vypili,“ uvádí MUDr. Mucha. Pitný režim by pak měli hlídat i rodiče u malých dětí, protože ty si o vodu kolikrát neumějí říct samy.
Štěpánka Bínová
16. července 2024
Pokračování 3 / 5
Pozor na alkohol, kávu a sladké nápoje
Slabý vinný střik v přiměřeném množství v létě nikomu neuškodí, nadměrná konzumace alkoholu už ale může být problém. „Ideální denní příděl vody určitě není možné nahradit pivem nebo vínem. Alkohol totiž organismus dehydratuje, a potřebu tekutin tak paradoxně zvyšuje,“ vysvětluje MUDr. Procházka. Vodu byste neměla nahrazovat ani sladkými nápoji, které zvyšují obsah cukru v moči. Ten s sebou strhává vodu, častěji potom chodíte na malou a máte větší pocit žízně. „Močopudně působí i káva, proto se do pitného režimu nepočítá. Společně s kávou by se proto vždy mělo vypít i stejné množství vody,“ dodává MUDr. Mucha.
Štěpánka Bínová
17. července 2024
Pokračování 4 / 5
Zařaďte do jídelníčku zeleninové polévky
Ke zvýšení příjmu tekutin nemusejí sloužit jenom nápoje, ale i lehčí zeleninové polévky, které v létě obvykle vynecháváme. „Tekutiny se dají polévkami doplňovat také, ideální jsou zejména zeleninové vývary. Jsou navíc zdraví prospěšné, protože obsahují minimální množství cukru a organismus díky nim získává vitamín C, důležité živiny a minerály,“ popisuje MUDr. Procházka. Pokud na polévky nemáte chuť, zkuste místo nich šťávy z čerstvé zeleniny, které jsou lehce stravitelné a podobně jako zeleninové polévky posilují lidskou imunitu.
Štěpánka Bínová
11. července 2024
Pokračování 5 / 5
Sledujte příznaky dehydratace
Pokud máte pocit žízně, sucho v ústech a méně chodíte na malou, může jít o první příznaky dehydratace. Varovným signálem je pak především neobvyklá barva moči. „Čím je moč tmavší, tím více by se mělo pít vody. Ideální je lehce nažloutlá nebo téměř průsvitná moč – v takovém případě je člověk hydratovaný dostatečně,“ popisuje MUDr. Mucha. K dalším příznakům dehydratace patří zadýchávání, bolest hlavy, poruchy vidění, zvýšená únava nebo pocit těžkých svalů. „Zvlášť v létě je potřeba při uvedených problémech doplnit tekutiny co nejrychleji. V opačném případě může hrozit selhání organismu,“ uzavírá MUDr. Mucha.
Štěpánka Bínová
12. července 2024